Z volného domu se o dovolené může stát prázdný dům.

Z volného domu se o dovolené může stát prázdný dům. | foto: Profimedia.cz

Zlodějské historky. Humorné, ale i takové, z nichž jde strach

  • 7
Těšíte se na svou dovolenou? Pozor, zloději na tu vaši také. Právě jim začíná sezóna. Rady, jak se bránit nevítané návštěvě a skutečné příběhy z vloupaček, přinesl magazín Víkend DNES.

Díky rozvázané tkaničce byl na moment za Sherlocka Holmese. „Sedl jsem si na gauč, abych si botu zavázal, a jak jsem se sklonil, objevil jsem pod gaučem občanský průkaz, který zloději v bytě vypadl. Nevšiml si toho ani on, ani naši technici, navíc to byla občanka známé firmy, takže jsem zahlásil, že můžeme rovnou jet sbalit pachatele. Všichni koukali, jak jsem na to přišel, a já je ještě chvíli napínal,“ vzpomínal s úsměvem legendární pražský vyšetřovatel, letos zesnulý emeritní policejní rada Miloslav Dočekal, na případ, který skutečně nebylo těžké rozlousknout.

Ještě lehčí práci měli loni policisté ve Staffordu. Zloději Robertu Esserovi, který v anglickém městě právě vykrádal byt, mobil v zadní kapse kalhot omylem vytočil číslo místních strážníků. Ti nejprve v přímém přenosu poslouchali, jak se lotr baví s kumpány, co vše ještě seberou, pak vyjeli a sebrali ho.

Bezpečnostní dveře

Hodilo by se, aby vyzváněcí tón mobilu zavřeného kriminálníka vyhrával melodii z filmu Blbý a blbější. Někteří zloději jsou ovšem chytří a chytřejší, respektive čím dál chytřejší. Za takovými koumáky bohužel nemusíte chodit do Anglie, vlastně za nimi nemusíte chodit vůbec. Oni sami dojdou až k vám.

Číslo kleslo

V každém případě jde o nevítané návštěvy. A v mnoha případech ani tyto návštěvy nikdo vítat nemůže, protože nikdo není doma, což zlotřilým návštěvníkům vůbec nevadí, velmi rádi se obslouží sami. Právě čas dovolených, kdy lidé opouštějí domovy, jim k tomu skýtá velmi dobrou příležitost.

Dobrou zprávou je, že v posledních letech nezvaných hostů ubývá. Z policejních údajů plyne, že zatímco v roce 2013 měli zloději na svědomí přes 11 tisíc vloupaček, o rok později to bylo necelých devět tisíc a loni už „jen“ 6 895.

Rok 2013 byl za uplynulých pět let nejhorší, bylo to pravděpodobně zapříčiněno i lednovou amnestií. Za následným poklesem bytové kriminality tedy zčásti stojí návrat recidivistů za mříže. Těžko se totiž dají předpokládat napravení hříšníci, kteří šperhák vyměnili za růženec a dali se na modlení.

Určitou roli v pozitivním trendu snad sehrála i větší obezřetnost majitelů nemovitostí, kteří pochopili, že investovat do zabezpečení je výhodnější než si následně pořizovat nové vybavení. Někteří snad pochopili i to, že snímky z dovolené se mohou na sociálních sítích pochlubit až po návratu.

Ale marná sláva, někdy je veškerá opatrnost k ničemu. „Absolutní ochrana majetku neexistuje,“ říkával plukovník Dočekal. „Mezi vloupači jsou machři, kteří stále vynalézají nové věci na překonání zabezpečovacího zařízení, signalizace, všeho.“ Na bytové zloděje tedy podle Dočekala obecně sedí: „Loupežné přepadení zvládne kdekdo, ale na vloupání musí být fištrón a šikovné ručičky.“ Fištrón a šikovné ručičky? Občas to platí v takové míře, že...

Bylo sice správně řečeno, že zloději zpravidla nepotřebují, aby byli vlastníci objektu přítomni, nicméně jsou i tací, kteří se takovou „drobností“ nenechají rozhodit. A někteří se z toho radují, protože jim to dává záruku, že mají blízko k cennostem, k hotovosti či platebním kartám, jež nosí lidé u sebe. A někteří si od vás dokonce nechají při loupení klidně podržet dveře.

Pizza místo šperháku

Šperhák? Páčidlo? Vrtačka? Někdy může coby nástroj k vykradení bytu posloužit i prázdná krabice od pizzy. V ruce ji měl mladík vydávající se za roznašeče pizzy a byl ochotně vpuštěn do domu, jehož obyvatelé mu skutečně zdvořile podrželi dveře, za což uslyšeli poděkování.

Hawai? Margherita? Quattro formaggi? Pokud nevědomí pomocníci zločinu v duchu přemítali, jaký druh pizzy se v krabici skrývá, museli být překvapeni, co se skrývalo v mladíkovi. Ten odhodil krabici, vybral si špatně zabezpečený byt, jedním kopem se dostal dovnitř a postaral se, aby majitele na dlouho přešla na pizzu chuť.

Statistika vykradených objektů v letech 2011 až 2015
BytyRodinné domy
zjištěnoobjasněno%objasněnízjištěnoobjasněno%objasnění
2011431196322,345257120422,9
2012423992721,875479112220,48
20134446100522,66671163824,55
2014377894925,125099131225,73
2015312775324,083768101226,85
Zdroj: Policie ČR

Převleky a vydávání se za někoho jiného jsou oblíbenými fintami zlodějů. Výhodou je logicky i výřečnost, s ní někdo dokáže hotové zázraky. Někdo díky prořízlé puse zvládne představení, na které by byl pyšný i herec z Národního. Neboť dokázal by herec z Národního přesvědčit publikum, že je detektivem vyšetřujícím vraždu, kdyby přišel na jeviště v červených montérkách?

Právě tento kousek se před časem podařil „umělci“ v Jablonci nad Nisou, takže vlastník bytu výlupkovi ukázal, kde má uloženy cennosti, a pak odešel ohleduplně na zahradu, aby si „vyšetřovatel“ vše v klidu nafotil. Zloděj v roli policisty si za své vystoupení vzal „honorář“ v hodnotě 15 tisíc korun, a aniž čekal na aplaus, odešel.

„Byť jeho oblečení neodpovídalo důležitosti funkce, kterou údajně zastával, muž byl velmi dobře slovně vybaven, čímž zmátl poškozeného,“ uvedla mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

Vzornou ústrojovou kázeň naopak loni volil zloděj na Pardubicku. Logicky, poněvadž právě na ní byl jeho fígl založen. Lupič také sázel na to, že obyvatelé větších bytových domů pustí dovnitř v podstatě každého slušně vypadajícího člověka bez otázky, kam nebo za kým jde.

Na rozdíl od kolegy z Jablonce pardubický lapka mluvit nepotřeboval, stačilo mu, aby se v cyklistickém dresu dostal do koláren a suterénů bytových zástaveb, následně odstranil lankový zámek či sklepní dveře, nasedl na kolo a tradá! Spokojeně odjel.

Nepokradeš, jeptiško!

Lupiči mohou přijít ze záhrobí a i duchové mohou mít chuť na doušek něčeho ostřejšího. Viz případ z amerického Annistonu: chmaták, který mínil vyloupit místní obchod s lihovinami, si přes sebe navlékl bílé prostěradlo s průzorem na oči.

Avšak fikaný plán ztroskotal, teorie narazila na praxi. Během pokusu o loupež se muž do hábitu komicky zamotával, takže si z obchodu neodnesl nic. Krotitelé duchů nebyli potřeba, nešťastník se zkrotil sám.

Jiný nešťastník exceloval v centru Prahy. Koncem předloňského roku chtěl být pětatřicetiletý muž v pražském Divadle Radka Brzobohatého brzy bohatý, takže se v něm nechal zamknout, oblékl se do kostýmu jeptišky, spustil požární poplach, a když mu lidé kontrolující, zda je vše v pořádku, nechtěně uvolnili cestu ven, coby jeptiška divadlo s nakradenými věcmi opustil. „Jeptišák“ ale nakonec nebyl brzy bohatý, nýbrž brzy lapený a místo kláštera pro jeptišky byl zavřen ve vězení.

Uvedené kuriózní případy se týkají zlodějů a převleků, nikoli však vykrádání bytů. Uznejte sami, že by byla škoda je pominout. S dodatkem, že pravá jeptiška se drží Desatera a sedmé přikázání zní: Nepokradeš!

Svatá trojice

Zpátky před vstupní dveře bytů a domů. Jejich překonáním se zloději dostávají do objektů podle dlouhodobých policejních statistik nejčastěji, proto je podle odborníků důležité, aby jim byla věnována náležitá pozornost.

„Jestliže máte na běžných dveřích zámkové vložky starší více než 10 let, je vysoce pravděpodobné, že dveře neodolají,“ tvrdí Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností z firmy Next. „Nepomůže ani dílčí výměna vložky za kvalitnější. Obecně platí, že zloději odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve třetí bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře samotné.“

Člověku nahánějí strach zloději a tak trochu i Pavlíčkova příliš odborná slova. Pro mnohé je jistě těžké rozpoznat, jak dobře jsou právě jeho dveře chráněny. Nechť tedy Pavlíčka doplní další expert, a to Jan Hrnčíř ze společnosti Assa Abloy, který je zároveň garantem projektu nenechtesevykrast. cz.

„Nejjednodušší a nejefektivnější věcí je zajít k zámečníkovi. Podle klíče od domu dobrý zámečník pozná, jakou cylindrickou vložku ve dveřích máte a zda ji není potřeba vyměnit. Buď proto, že už je stará a překonat ji není pro zloděje žádný problém, nebo proto, že na ni výrobce již nemá certifikaci a pak byste měli v případě vloupání problém s pojišťovnou.“

Zlodějům sice není nic svaté, přesto, nebo právě proto, je může zastavit svatá trojice, jak Hrnčíř nazývá soustavu dveře-kování-vložka. „Celá soustava je tak bezpečná, jak bezpečný je její nejslabší článek. Stejně na to nahlížejí i pojišťovny. Pokud byste měli super vložku namontovanou v papundeklových dveřích, pojistka vám v případě loupeže zřejmě nebude uznána.“

Kvůli obraně proti lidem porušujícím biblické Desatero sestavil projekt nenechtesevykrast. cz vlastní desatero a právě kvalitní zajištění dveří v něm figuruje vysoko. S tím souvisí patrně nejvíce frustrující představa týkající se toho, že lidé ve snaze o větší zabezpečení otevřou paradoxně lumpům dveře dokořán.

„Podvodní podomní prodejci využívají triku, kdy pod záminkou dodatečného zabezpečení dveří namontují vložku, od níž mají duplikát klíče,“ líčí Ivan Pavlíček. „Pak si zloději jen vyčíhají, kdy je byt volný.“

Volný a prázdný

Z volného domu se o dovolené může stát prázdný dům. Drastický případ jisté rodiny vylíčila pro iDNES.cz Eva Svobodová z Uniqa pojišťovny: „Zloději sousedům sdělili, že si rodina našla práci v zahraničí a musí se urychleně přestěhovat. Přijeli nadvakrát s kamionem s reklamou mezinárodní stěhovací firmy a muži se po objektu pohybovali v tričkách s emblémem této firmy. Nikoho nenapadlo, že by to mohlo být fingované. Rodina po návratu z dovolené našla byt vystěhovaný, a to včetně nábytku, potravin, hraček pro děti, a dokonce i psí boudy.“ Nejsmutnější je, že po zlodějích neštěkl ani pes.

Desatero proti bytovým zlodějům

  1. Poraďte se u zámečníka. Odborník už podle klíče od domu pozná, jak jste na tom.
  2. Dveře, kování, vložka. Cylindrická vložka ve vchodových dveřích by měla mít minimálně 3. bezpečnostní třídu, stejně tak bezpečnostní kování i samotné dveře.
  3. Pojistěte se. A pořádně si prostudujte pojistnou smlouvu.
  4. Pozor na okna a balkony. Je otázkou sekund je rozbít. Existují bezpečnostní fólie, které rozbití výrazně ztíží, nabízejí se i mříže či vrstvená bezpečnostní skla.
  5. Nechlubte se. Zprávu, kdy a kam se chystáte na dovolenou, nesdělujte prostřednictvím sociálních sítí, být diskrétní se vyplatí.
  6. Schovejte cennosti. Máte-li doma trezor, samozřejmě ho využijte.
  7. Nechte si vybírat schránku. Nic nepřiláká zloděje víc než přetékající schránka.
  8. Nezatahujte rolety, sviťte. Využít lze elektronické spínací zařízení, které v určitých intervalech rozsvěcuje a zhasíná světla nebo televizi. Schovávejte si účtenky.
  9. Praktické je sepsat výrobní čísla cenných věcí a nafotit si je. Účtenky od nich pomohou při případných jednáních s pojišťovnou i policii při pátrání.
  10. Využijte elektronické hlídače. Existuje množství poplašných systémů, dnes už jsou výrazně dostupnější než dřív.

Zdroj: nenechtesevykrast.cz