Zahrada a okolí domu čeká teprve na dokončení

Zahrada a okolí domu čeká teprve na dokončení | foto: Dalibor Puchta

Jak rodina ušetřila při volbě dřevostavby i zařizování interiéru

  • 107
Menší rodinný dům - dřevostavbu – navrhl pro tříčlennou rodinu Jan Padrnos. Do výběru stavebních firem, ale také do interiéru a jeho zařízení si už majitelka mluvit nenechala. Věděla totiž přesně, co nechce. A na co rodina má.

Lenka bydlela před lety v panelovém bytě. Za peníze z jeho prodeje koupila garsoniéru v centru Prahy. Tu nakonec také prodala a pořídila pozemek nedaleko Prahy.

Pět let pak čekala, než se pustila i s manželem do stavby domu. Důvod byl jasný: příchod vytouženého potomka.

V těchto místech před domem bude dřevěná terasa

V těchto místech před domem bude dřevěná terasa

Rodina chtěla tvarově čistou dřevostavbu odpovídající velikosti a tvaru pozemku, dům s nízkými provozními náklady a pokoje, které neomračují velikostí, ale nabízejí dostatečné pohodlí, pocit útulnosti i snadnou údržbu.

Proto si také Lenka vybírala a vymýšlela stavební detaily v interiéru, nábytek i doplňky sama. "Zařizování mě baví, navíc jsme museli hlídat každou korunu," vysvětluje, "v loňském roce jsem chodila i na přednášky z architektury, teď spíš doháním zkoušky na právech v Brně."

Nakoupit drahé solitéry a značkové doplňky za spoustu peněz, to žádné umění není. To někteří architekti a designéři dokážou na jedničku.

"Když se věci plánují dopředu, lze hodně ušetřit," prozrazuje Lenka tajemství, jak se jí podařilo sladit věci za desítky, stovky i tisíce korun tak, že vypadají, jako kdyby k sobě patřily od začátku a stály hodně peněz – byť byly pořízené třeba ve slevových akcí.
Hlídala si i stavební detaily: velké francouzské okno s posuvnými tabulemi je sice skvělé, ale drahé. Proto zůstalo největší okno dokonce neotvíravé! Přímý výstup na zahradu tak nabízí jen jedno okno.
Její pečlivé hledání na internetu a porovnání "ceny a výkonu" ušetřily rodině nemalé částky.
Impozantní pohled z galerie na velký jídelní stůl

Impozantní pohled z galerie na velký jídelní stůl

Jenže Lenka by mohla vyučovat i předmět zvaný výběr stavební firmy či pozemku. Zná totiž všechny finty realitních kanceláří - řadu let pracovala jako realitní makléřka. Naplnila tak latinské heslo praemonitus, praemunitus - předem připraven, lépe vyzbrojen (nebo také předem varován, předem vyzbrojen).

Pozemek a přístup firem byly na prvním místě

Zatímco o dům je třeba se starat, i když v něm nebydlíte, ladem ležící pozemek vás trápit nemusí. Lenka jako realitní makléř moc dobře věděla, že ceny pozemků budou stoupat, a také to, že by svému dítěti chtěla dopřát něco jiného než výfukové plyny a hluk centra města.

Když se podařilo garsonku v centru Prahy prodat, pustila se do výběru pozemku. "Za den jsem jich viděla snad dvacet, tento byl předposlední.

"Není moc velký, navíc je podlouhlý - 20 x 46 metrů - takže byl problém s umístěním i velikostí domu," vysvětluje, "byl ale blízko Prahy, autem i autobusem. Od sporáku vidím velkým oknem na zapadající slunce,  pasoucí se srnky i projíždějící koně, protože kousek za námi najdete velké stáje."

Silné sklo zábradlí odlehčuje hmotu galerie

Silné sklo zábradlí odlehčuje hmotu galerie

Původní návrh domu od Jana Padrnose ze studia Blackbox (www.blackbox.cz), kterého si manželé vybrali velmi cíleně, protože už dlouho znali jeho práce, byl mnohem větší a s garáží.

"Dům byl zbytečně velký, a tím i dražší, Honza proto návrh předělal na výrazně menší, pouze s garážovým stáním," říká majitelka. 

Dřevostavbu Jan Padrnos navrhl jako fošnový systém, pro který se podle často používaného profilu fošen - zejména v USA - používá název Two by Four. Z fošen se postaví kostra domu a dřevo se pak zpevní deskami, mezi ně přijde izolace a nakonec povrchová úprava.

Celá konstrukce tak zmizí ve zdech, takže zvenčí vás možná ani nenapadne, že jde o dřevostavbu. V tomto případě jde o difúzní verzi.

Jedinou zděnou část, která skvěle akumuluje teplo, představuje komínová stěna s krbovou vložkou. Tmavě hnědá alpská taška - Bramac Protector – ladí s barvou dřeva i výraznou červenou a šedou barvou fasády.

Kuchyni si podle předchozích zkušeností navrhla Lenka sama

Kuchyni si podle předchozích zkušeností navrhla Lenka sama

V obci není plyn, proto bylo v přízemí zvoleno podlahové elektrické topení, v patře pak elektrické přímotopy, ovšem jejich provoz se platí v nejnižší sazbě. A protože výška stropů dosahuje pouze 260 cm a ani velikost pokojů není nijak předimenzovaná, lze je rychle vytopit.

To je právě velká přednost dřevostaveb – příjemné teploty dosáhnete velmi rychle. Kvalitní izolace ji pak bez problémů udrží. "Když se zatopí v krbu, je v pokoji rychle teplo, možná až moc," popisuje zkušenosti z první zimy Lenka.

Pouze v jídelní části se výška stropu pohybuje výrazně výše, což dodává celému prostoru na velikosti i světlosti. 

Velký stůl je centrem obývacího prostoru

Velký stůl je centrem obývacího prostoru

Jak vybírat firmu

Při volbě stavebních firem – výběrové miniřízení si Lenka udělala jak na firmu, která stavěla základovou desku, tak na firmu stavějící dům – se majitelka řídila hned několika zásadami. Volila podle realizovaných staveb a osobních referencí, teprve pak rozhodovala cena.

"Na dům jsem například oslovila tři firmy, které prošly do nejužšího finále. První nejdříve odmítla, že staví domy jen podle svých projektů, druhá byla drahá, třetí – Palis z Plzně –  přišla s rozumnou cenou a hlavně přístupem. Proto jsme zůstali u ní, i když první oslovená společnost se po zhlédnutí projektu od Honzy Padrnose ozvala, že takový dům postaví," líčí výběr majitelka.

Zdržení při stavbě – dva měsíce – vykompenzovala firma tím, že nic neúčtovala za vícepráce. Dodržela tak původní cenu. "Kdybychom stavěli znovu, šla bych to toho s touto firmou klidně znovu," hodnotí Lenka.

Osvětlené niky byly Lenčiným nápadem, velké zrcadlo nad pohovkou je z IKEA

Osvětlené niky byly Lenčiným nápadem, velké zrcadlo nad pohovkou je z Ikey

Základová deska se začala připravovat o Vánocích v roce 2007, 31. ledna následujícího roku se začal stavět dům, hrubá stavba byla hotová za dva dny! Sádrokarton se stal ideálním materiálem i na příčky a osvětlené niky, které si Lenka dopřála často i místo nábytku.

Hodně pyšná je na vysoké dveře, které mají na výšku 240 cm. "Bohužel kvůli překladům ve stropech nemohly být až do stropu, ale i tak nabízejí průhledy, které vyvolávají dojem mnohem většího prostoru," popisuje svůj splněný sen.

Za skleněnými posuvnými dveřmi se skrývá pracovna manžela s hokejovými trofejemi

Za skleněnými posuvnými dveřmi se skrývá pracovna manžela s hokejovými trofejemi

Firma Lugi (www.lugi.cz), která se zaměřuje na nábytek z masivu, je zhotovila na zakázku, stejně jako skleněné zábradlí, madla či velký jídelní stůl. Doslova si vyhrála i s malými detaily – od bezfalcového provedení (dveře bez polodrážky, které nevyčnívají do prostoru) až po drobné detaily kování, které ulehčují manipulaci třeba s posuvnými dveřmi do spíže.

Laminátovou podlahu zvolili manželé kvůli její odolnosti, aby vstup přímo ze zahrady přes terasu z palubek (až se v létě postaví) nekazila obava z nanesení písku a drobných nečistot a následného poškrábání. Tomu by se v případě dřevěné podlahy majitelé nevyhnuli.

Podlaha je laminátová, aby se mohlo bez obav vstupovat přímo zvenčí

Podlaha je laminátová, aby se mohlo bez obav vstupovat přímo zvenčí

Jak sladit interiér

"Kuchyni jsem si navrhla sama podle zkušeností z předchozích bytů. Při vaření mám kontakt s těmi, kteří sedí u stolu, i nádherný výhled ven. Digestoř má přímý odtah, takže odér i pára z vaření rychle mizejí pryč," ujišťuje maminka tříleté dcery všechny, jimž vadí spojený obytný prostor s kuchyní.

Ta je ostatně částečně skryta ve výklenku, nádobí a malé spotřebiče zase našly místo za posuvnými dveřmi ze skla Lacobel. Mixer, mikrovlnka – vše je připravené k okamžitému používání. 

Za posuvnými dveřmi se skrývají zapuštěné police na nádobí i drobné spotřebiče

Za posuvnými dveřmi se skrývají zapuštěné police na nádobí i drobné spotřebiče

"Když přijde nečekaná návštěva, stačí dveře zavřít – a máte uklizeno," prozrazuje Lenka. Lacobel je velmi vhodný i tam, kde se pohybují malé děti - lakovaná strana skla je totiž opatřena polypropylenovou fólií, která chrání lak před poškrábáním, ale především před úrazem v případě rozbití skla.

Police zapuštěné do sádrokartonové příčky v prostoru nijak nepřekážejí, pohodlná spíž je zase jedno z nejmilovanějších míst v domě díky své praktičnosti. Na výměnu čeká jen lednička.

Drobná čtvercová  zrcátka pod stropem stála 39 korun, stačilo je natřít stejnou barvou, která byla použita nad pracovní deskou, a nalepit je oboustrannou lepicí páskou. "Připadalo mi, že v kuchyni na stěně něco chybí, tak jsem zkusila něco vymyslet," popisuje autorka svůj nápad. Opakování motivu čtverce na stropních svítidlech a na zrcátkách prostor příjemně oživuje.

Zrcátka (39 Kč) nad pásovými okny natřela Lenka stejnou barvou jako pruh na stěně a přilepila oboustrannou lepicí páskou

Zrcátka (39 Kč) nad pásovými okny natřela Lenka stejnou barvou jako pruh na stěně a přilepila oboustrannou lepicí páskou

Firma Delso, která kuchyni včetně pracovní desky a dřezu z přírodního akrylátového kamene vyrobila, dodala i pohovku od dalšího tuzemského výrobce Polstrinu Design.

"Našla jsem ji v nabídce jednoho prodejce za 70 tisíc, ale Delso ji dodalo za 58 tisíc, což při rozměrech 3,5 x 2,5 metru a kvalitním čalounění včetně navíc ušitých polštářů pokládám za velmi slušnou cenu," tvrdí majitelka.

O její schopnosti dobrých nákupů svědčí jak kombinace na míru vyrobeného stolu z masivu a laminátových židlí z Malajsie, tak doplňků. Například zrcadlo nad pohovkou v přízemí je z Ikey za pár stokorun díky slevové akci, zrcadla v pracovně a pokoji pro hosty stála v prodejně Asko 120 korun. Byly slevy. "Bohužel jsem koupila jen dvě, třetí už jsem dokupovala za běžnou cenu 450 korun," prozrazuje.

Pracovna a pokoj pro hosty - vlastnoručně nalepené vliesové tapety doplňují dvě zrcadla z výprodeje za 120 Kč!

Pracovna a pokoj pro hosty - vlastnoručně nalepené vliesové tapety doplňují dvě zrcadla z výprodeje za 120 Kč!

Pracovnu doplňují vliesové tapety v Lenčině oblíbené zeleno-hnědé kombinaci. Pruhy tapet sama nalepila – a byl to její první tapetářský počin v životě.

"Musela jsem to stihnout za večer, druhý den už měly pokračovat stavební práce. Proud ještě v patře nešel, tak jsem pospojovala snad všechny prodlužovačky, které jsem v domě našla…," vzpomíná už teď jen s úsměvem na akci.

Její výsledek je vlastně kouzlem nechtěného – první tapety se profesionálům nepovedly a po jejich stržení odešla i část omítky.

Bílé lesklé skříňky v kombinaci s velkoformátovými tmavými obklady a velkým zrcadlem působí velmi elegatně

Bílé lesklé skříňky v kombinaci s velkoformátovými tmavými obklady a velkým zrcadlem působí velmi elegatně

A kolik to stálo

Málokdo je ochoten prozradit, kolik stál jeho byt či dům. Lenka byla zvyklá pracovat s přesnými čísly, proto jí nevadí prozradit, na kolik dvoupodlažní stavba s plochou 170 metrů čtverečních přišla.

"Základová deska stála 300 tisíc, dům 3 750 000 korun, což je cena bez nábytku," vypočítává. Budoucí terasa a přístřešek na auto už v ceně nejsou stejně jako budoucí úprava zahrady.

Pokud se zájemci podívají na webové stránky firem, které dřevostavby nabízejí, rychle zjistí, že ceny se zde běžně u domů této velikosti pohybují kolem pěti a více miliónů, a to bez základové desky.

Galerii osvětluje denní světlo

Galerii osvětluje denní světlo