Jestliže se hluk od sousedů ozývá v době nočního klidu, lze přivolat městskou policii.

Jestliže se hluk od sousedů ozývá v době nočního klidu, lze přivolat městskou policii. | foto: Profimedia.cz

Hluk od sousedů. Řešením je pokuta, vystěhování i nařízený prodej bytu

  • 106
V dalším díle seriálu Sousedské války jsme se zaměřili na příliš hlučné sousedy. Z diskusí a příspěvků od čtenářů to vypadá, že šance, že budete bydlet v tichém domě, je jako vyhrát v loterii. Přesto lze tyto nepříjemné problémy řešit a není nutné utíkat do horské samoty.

Čtenář Pavel má s hlukem sousedů zkušenosti z paneláku, novostavby i z domu z počátku století. V diskusi k článku o sousedských vztazích napsal, že co se týče hluku a smradu byla bohužel nejhorší a nejdražší novostavba. 

Může se hodit

Najděte si svoje vysněné bydlení na Reality.iDNES.cz.

"Největším problémem jsou takzvané klientské změny, kdy si čiperný soused napojí digestoř do odvětrání koupelen, kuchyň si udělá za zdí vaší ložnice a o kročejovém hluku ani nemluvím. Stejně to platí o domku: pokud soused kutil rád řeže dříví či natírá nebo si zřídí živnost v domě, máte smůlu. Je to prostě o štěstí na lidi. Jediným řešením je snad samota v horách."

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Podobný názor má i čtenář Petr: "Kupujete od developera byt, který stojí dosud jen na papíře. A začíná loterie. Máte-li štěstí, koupíte poslední patro. Nikdo nad vámi nedupe po betonové desce se šíleným krokovým efektem," uvádí ve svém diskusním příspěvku.

"Kdo ale bude napravo, nalevo a pod vámi neovlivníte. Milovník decibelů, italské manželství, věčně řvoucí a bijící se dvojčata, ten pod vámi na balkoně rád griluje i po půlnoci, pes, který je doma deset hodin sám v bytě a hlasitě nesouhlasí a další a další možnosti. Je to jen loterie, zda budete mít byt v té klidnější části bytového domu."

Míra přiměřená poměrům je v každém domě jiná

"Možnosti obrany v sousedských sporech čtenáři často považují za nedostatečné a málo důrazné. Je však třeba si uvědomit, že jde o velmi subjektivně vnímané hranice mezi právy několika sousedů a nelze dopředu bez zohlednění konkrétních poměrů učinit závěr, co v daném případě je ještě akceptovatelné a kdy je překročena ona 'míra přiměřená poměrům', se kterou operuje občanský zákoník," reaguje advokátka Soňa Audesová na časté reakce v diskusích.

V případě hluku lze pro zjištění jeho přípustných limitů na prvním místě vyjít z obecních vyhlášek. Ty mohou stanovit, v které dny a v kterou denní a noční dobu se aplikují konkrétní hlukové limity.

Proti hluku pomůže předstěna

Akustické sádrokartonové desky splní přísné normové požadavky pro zvukovou izolaci uvnitř bytu i při jednovrstvém opláštění. Lze je využít ke zlepšení akustických vlastností dvouplášťových příček, předstěn i podhledů. Ve všech případech je třeba mít na paměti, že na konečné vlastnosti bude mít vliv nejen použitý materiál, ale všechny detaily provedení. Pro obložení stropů jsou určeny děrované akustické desky, které pohlcují zvuk v místnostech s vyšší hlučností.

Při jejich překročení je pak možné se obrátit na obecní úřad, který může hlučnému sousedovi rušení předběžně zakázat. Nepomůže-li to, řešením může být soudní žaloba. Tato cesta však představuje poměrně zdlouhavé a finančně náročné řešení, proto je třeba ji předem důkladně zvážit.

"Jestliže se hlučná hudba od sousedů ozývá v době tzv. nočního klidu, tedy od 22 do 6 hodin, lze přivolat městskou policii, která za přestupek proti veřejnému pořádku může na místě uložit pokutu až jeden tisíc korun. Případně může být případ předán přestupkové komisi. U té pak pokuta může dosáhnout až pěti tisíc korun," vysvětluje advokátka.

Vzhledem k tomu, že sousedé často hudbu při příchodu policie vypínají a rušení může být obtížné prokázat, je vhodné si zajistit pro rušení svědky, například další sousedy, a rušení případně i nahrát.

"Jedná-li se o problém dlouhodobější, mohlo by řešením být i vypovězení nájemní smlouvy hlučného souseda. U rušitele, který je vlastníkem bytu, by byl postup o něco složitější a zdlouhavější, nicméně soud by v krajním případě mohl nařídit i prodej jeho bytové jednotky," radí Soňa Audesová.

U rušení způsobeném například bary, diskotékami, stavbou nebo jinými rušnými provozy se můžete obrátit na hygienickou stanici, která změří míru hluku a pokud zjistí překročení limitů, může takovému provozovateli uložit pokutu do dvou milionů korun.


Sousedské války