Majitel nás u každé nahlášené závady stále jen odkazoval na firmy, které dům stavěly, a že máme vše řešit s nimi.

Majitel nás u každé nahlášené závady stále jen odkazoval na firmy, které dům stavěly, a že máme vše řešit s nimi. | foto: Profimedia.cz

Ze Slovenska odešel bydlet do Prahy. Doplatil na slušnost a dobrotu

  • 74
Před sedmi roky jsem se přestěhoval ze Slovenska do Prahy. Firma mě vyslala do Česka za prací. Dostával jsem příspěvek na bydlení, takže jsem byl pro majitele bytů zajímavý klient, píše čtenář Martin.

První pronájem jsem si našel v dvoupokojovém bytě v novostavbě. Platil jsem vždy včas, majitel byl velmi vstřícný a všechny problémy řešil velmi promptně. Při stěhování, přijela za mnou manželka a čekali jsme dítě, mi dokonce prominul nějaké ty díry ve stěně po obrazech. Prostě ideální obchodní vztah.

Další byt jsme chtěli ve stejné lokalitě, ale již 3+kk. Spěchali jsme, a proto jsme sáhli hned po prvním bytě, který se objevil. Neřešili jsme povahové rysy majitele nemovitosti, ani jiné podobné věci.

Hned se ukázalo, že to byla chyba. Po nastěhování se začaly objevovat problémy. Podlahové topení nefungovalo, přechodové lišty byly zničené, vchodové dveře se zasekávaly, radiátor netopil.

Pošlete svůj příběh

Majitelé a nájemníci. Jak se jim žije?

S nájemníky bývá problém, stejně jako s majiteli nemovitostí. Zajímá nás, jaké máte zkušenosti a zda jste někdy museli řešit nějaké nepříjemné situace a jak jste se bránili. Budeme rádi i za případné rady a zkušenosti, jak se vyhnout či předejít konfliktům. Těšíme se i na pozitivní příběhy. E-mail: bydleni@idnes.cz.

Šlo o byt v novostavbě, který byl ještě v záruce. Majitel nás u každé nahlášené závady stále jen odkazoval na firmy, které dům stavěly, a že to mám řešit s nimi. Byl jsem v klidu a snažil jsem se postaršímu majiteli vycházet vstříc. Věřil jsem na dobré vztahy.

Součástí bytu byla i předzahrádka. Když se rozbila sekačka, zavolal jsem opět majitele. Ten mi sdělil, že si mám koupit na vlastní náklady novou. Prý je to v mém zájmu, abych se o předzahrádku staral. To už bylo i na mě příliš. Ale chtěl jsem mít doma klid a sekačku jsem pořídil.

Po dvou letech jsme se rozhodli, že se vrátíme na Slovensko. První se přestěhuje manželka s dítětem a pak já. Majitel chtěl byt prodat a mě napadlo, že bych v něm mohl zůstat za nižší nájem a nevadily by mi návštěvy zájemců o koupi. Zdálo se mi to pro obě strany výhodné. Po třech měsících se byt prodal a já jsem se musel vystěhovat.

Najednou přišel majitel s tím, že mojí nabídku nižšího nájmu nikdy nepřijal a že mu dlužím peníze. Ty si prý vezme z kauce. Z té mi nakonec nevrátil ani korunu. Takže jsem vlastně bydlel zbytečně sám tři měsíce v luxusním předraženém bytě.

Zřejmě bych se mohl soudit, ale kvůli několika tisícovkám se mi do toho vůbec nechce. Jako slušný nájemník jsem tedy doplatil na svou dobrotu.

Všem proto radím: při výběru bytu se vždy zajímejte nejen o nemovitost, ale také o majitele. Nejlepší jsou zkušení majitelé, kteří mají byt pořízený na pronájem a váží si zodpovědného nájemce.

Největším problémem v Česku, ale i na Slovensku, je nulová zkušenost s tímto druhem podnikání. Dlouhá léta nikdo nic oficiálně nepronajímal, všichni žili buď ve státním, nebo vlastním. Proto mají někteří majitelé bytu pocit, že nájemníkovi dělají obrovskou službu. Na druhé straně nájemníci si myslí, že si mohou dovolit cokoliv.