Pokud pronajímáte v sociálně slabší lokalitě, buďte mnohem přísnější.

Pokud pronajímáte v sociálně slabší lokalitě, buďte mnohem přísnější. | foto: Profimedia.cz

Nebojte se pronajímat byt. Rady, jak předejít děsivým problémům

  • 96
Zkušenosti s pronájmem mohou být hrůzostrašné. Často majitel skončí s dluhy na nájemném a službách a se zničeným bytem. Někdy se přidají i soudní spory. Nakonec vše vzdá, zatrpkne a byt nechá prázdný, a to je škoda. Pronajímání je totiž stejné jako vaření, pokud se dodržují postupy, funguje to.

Žádná sebelepší nájemní smlouva nezajistí, aby nájemník platil včas a choval se k nemovitosti správně. Problémoví jedinci smlouvy nedodržují, jejich povinnosti jsou jim cizí a podepíší cokoliv.

Může se hodit

Hledáte pronájem? Najděte si ho v klidu domova na Reality.iDNES.cz. Nabízíme nemovitosti vhodné k pronájmu po celé ČR.

Na druhou stranu znají velmi dobře svoje práva, tedy i vědí, že podle občanského zákoníku nemohou dostat výpověď z nájmu, dokud nedluží nájemné za tři měsíce, tedy že v případě problémovosti je nemůžeme legální cestou dostat z nemovitosti okamžitě.

Tedy jediná možná cesta správného pronajímání je prověřování zájemců, je to prevence proti všem dalším potížím, síla a hloubka prověřování nájemce je zásadní rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným pronajímatelem. Tedy, než s někým podepíšete smlouvu a předáte mu byt, tak se ho zeptejte na následující informace

1. Čím se nájemce živí, kde pracuje

Domyslete si z této informace zhruba výši a stálost příjmů, zda tedy bude mít dostatek peněz na nájemné. Také z profese nájemce získáte přehled o sociálním zařazení, tedy jaké lidi si bude do nemovitosti vodit, jak se k ní bude chovat.

2. Proč se nájemce stěhuje z minulého bytu

Přemýšlejte o tom, zda je to důvod, který může naznačovat případné problémy v budoucnu, například:

  • Manželský pár se rozvádí, jeden z partnerů hledá bydlení, v tomto případě je to rizikový pronájem, neboť po rozvodu obě strany chudnou (každý musí začít platit vlastní domácnost, namísto jedné společné) a nemusí to finančně utáhnout.
  • Pár do nynějška bydlel rozděleně, rozhodli se pro společné bydlení, ovšem potkali se teprve před pár týdny, jde o vztah, kde na to jdou příliš rychle, za dalších pár týdnů se rozejdou a budeme muset hledat nového nájemníka.
  • Nájemce měl osobní problémy s pronajímatelem, jež třeba nyní nechce specifikovat.

3. Jak dlouho byl zájemce o byt v minulém nájmu

Pokud byl zájemce v minulém nájmu delší období, ideálně v řádu let, je pravděpodobné, že šlo o bezproblémové nájemce, v opačném případě je zde velké riziko, že jde o neplatiče.

4. Požadujte kontakt na bývalého pronajímatele a zavolejte mu

Problémoví nájemci většinou u sebe kontakt nemají, zmíní se, že pronajímatel je zrovna na dovolené, nebo poskytnou číslo, které nikdo nebere. Vše toto je krajně podezřelé a důvod, proč se se zájemcem rozloučit.

Nemusíte se obávat, že by se zájemci cítili podráždění z vašich otázek, k negativním reakcím zpravidla nedochází, a pokud máte stud se zeptat, je dobré vědět, že na Západě je výše popsaný postup naprosto běžný a nájemce vyplňuje mnohastránkové dotazníky a předkládá pracovní smlouvu. Těch pár otázek tedy není žádný problém. 

Základem dobrého pronájmu je i vhodná propagace bytu

Další součástí správného pronájmu je dobrá propagace nemovitosti při shánění nájemce v kombinaci s vhodným nastavením výše nájmu.

  • Před prohlídkami a focením nemovitost připravte: nemovitost musí být čistá, uklizená, vymalovaná, funkční, žádné kapající kohoutky, pomalované zdi nebo zaneřáděná kuchyňská linka.
  • Pořiďte co nejlepší fotografie, klidně najměte profesionálního fotografa, jeho práce sice bude něco stát, avšak fotografie vašeho bytu nezapadnou v šedi ostatních prezentací. Je to právě fotografie, která zájemce nejvíce osloví, vyplatí se do ní investovat.
  • Nemovitost co nejpodrobněji popište. Nic nezveličujte, je důležité, aby se očekávání zájemců potkalo se skutečným stavem nemovitosti.
  • Kromě propagace na internetu určitě nezapomeňte dát plachtu na svoji nemovitost a letáky rozneste po okolí. Zamyslete se, kde by mohla vaše nabídka bydlení oslovit zájemce, například nástěnka místní fabriky nebo supermarketu, držáky na letáky na nádraží.
  • Cenu za nájem nastavte tak, jak je místně obvyklé. Pokud je tedy v místě obvyklé platit 9 500 korun včetně poplatků a energií za byt 3+1 v dobrém stavu, tak od této částky odpočtěte poplatky a energie a získáte cenu nájmu. Některé byty jsou provozně dražší, o to nižší pak musí být nájemné, naopak některé byty jsou provozně úsporné, nájemné tedy zde může být vyšší, nájemce totiž vždy zajímá celková platba.

Pokud máte propagaci bytu a cenu nájmu nastavenu správně, měl by být o vaši nemovitost dostatečný zájem. 

Na závěr je ale důležité se zmínit o lokalitě, která vždy nejlépe určuje úspěšnost při pronájmu. V některých oblastech není o nájemní bydlení zájem, nejčastěji jde o mimoměstské/vesnické oblasti s nižší zaměstnaností, zde bude problém vůbec nějakého nájemníka sehnat.

Ve městech se nájemníci hledají znatelně lépe, a čím větší a bohatší je město, tím to jde snáze. Ale i zde platí, že jaká je lokalita, takoví nájemníci nám budou chodit na prohlídky.

V sociálně slabších lokalitách bude podíl problémových zájemců o nájem vyšší, v dobrých lokalitách podíl problémových nájemců bude nízký. Pokud pronajímáte v sociálně slabší lokalitě, buďte mnohem přísnější a důslednější v prověřování solidnosti nájemníka, riziko spálení je zde vyšší.