pronájem

pronájem | foto: Profimedia.cz

Neblázněte, pronájmem nevyděláte, radí zkušená čtenářka

  • 329
Je mi upřímně líto lidí, kteří investují svoje těžce nabyté prostředky na zakoupení bytu. Nemovitost často opraví s tím, že ji budou dlouhodobě pronajímat. Věří, že tak své úspory nejlépe zhodnotí. To ale v podstatě není možné, píše čtenářka Šárka.

Pronajímala jsem různé byty a zažila jsem s nájemníky leccos. Téměř jakékoliv jiné zhodnocování peněz je méně namáhavé, méně rizikové a více návratné. Dnes díky relativní dostupnosti hypoték dosáhne každý trochu rozumný člověk na vlastní byt. Tudíž není možné najít nájemníka, který bude ochotný platit za pronájem dlouhodobě. Tito lidé si jednoduše koupí vlastní bydlení.

Pošlete svůj příběh

Majitelé a nájemníci. Jak se jim žije?

S nájemníky bývá problém, stejně jako s majitelem nemovitosti. Zajímá nás, jaké máte zkušenosti a zda jste někdy museli řešit nějaké nepříjemné situace a jak jste se bránili. Budeme rádi i za případné rady a vaše zkušenosti, jak se vyhnout či předejít konfliktům. Příběhy posílejte na e-mail: bydleni@idnes.cz.

Slušní lidé, kteří hledají nájem, jsou obvykle studenti, kteří vědí, že ukončí školu nebo vzdělávací program a půjdou jinam.

Případně cizinci s toulavou povahou. Zdrží se rok a jdou na druhý konec zeměkoule. Zájem mají i starší lidé. Ti totiž nedostanou hypotéku kvůli věku, nebo lidé, co přišli do města za prací na omezenou dobu. Většinou to jsou ale opět cizinci.

Podle mého názoru pojem dlouhodobý nájemník v podstatě dnes pozbyl svůj věcný obsah. Tedy neexistuje. Obávám se, že jsou jen problémoví nájemníci a krátkodobí nájemníci. Je tedy nutné si práci s oběma typy nájemců započítat do nájemného a riziko také. To je má hlavní zásada pro pronájem. Je vhodné se také řídit těmito pravidly:  

Sedm pravidel úspěšného pronájmu:

  1. Je naivní se domnívat, že nájem bytu je něco jako renta, se kterou není žádná práce.
  2. Vybavení bytu musí být pokud možno "blbuvzdorné", aby nešlo snadno zničit a případně, aby šlo lehce opravit. Dřevěný nábytek obrousíte a natřete, laminovaný musíte vyhodit, polštářky na židlích vyperete, ale čalounění musíte kompletně vyměnit. 
  3. Pronajímatel nesmí mít k bytu ani k jeho vybavení osobní vztah. I ti nejslušnější nájemci se k bytu chovají hůř než vlastník.
  4. Realitní kancelář vás nespasí, ani žádná sebelepší smlouva, když větříte riziko, raději zájemce odmítněte. 
  5. Vždy je nutné vybrat kauci.
  6. Majitel musí počítat s tím, že po každém nájemníkovi bude muset několik tisíc (někdy i desítek tisíc) investovat, aby byt uvedl do obyvatelného stavu, a to i po relativně slušném nájemníkovi.
  7. Pronájem pod cenou nemá proto smysl. Podívejte se na částky, které chtějí vlastníci podobných nemovitostí v okolí. Pokud ale budete nabízet byt za méně peněz, vždy proděláte.