Matka nezvedeného syna se uchýlila k padělání smlouvy. Chtěla mu zajistit dávky. Ilustrační snímek

Matka nezvedeného syna se uchýlila k padělání smlouvy. Chtěla mu zajistit dávky. Ilustrační snímek | foto: Petr Krupička, pro iDNES.cz

Falešný podpis a měl jsem v bytě trvale bezdomovce. Chtěl brát dávky

  • 120
Hasiči, policisté, učitelé a lékaři mají u mě přednost. Jim pronajmu svůj malý byt v Holešovicích rád. Věřím totiž v jejich bezúhonnost. Proto jsem si v roce 2009 vybral jako svou nájemnici státní úřednici. Její syn, kterého nakonec do bytu nastěhovala místo sebe, byl ale flákač, píše čtenář Karel.

Ze začátku bylo vše v naprostém pořádku a já nepochyboval, že jsem si vybral správně. První vystřízlivění přišlo o rok později, kdy nájemnice opouštěla byt s dluhem ve výši několika desítek tisíc korun a po sobě zanechala odpadky, kterými zaneřádila celý prostor. To nemluvím o naštvaných sousedech.

Druhé překvapení na mě čekalo v podobě nesplaceného dluhu. Ze slíbené úhrady nedorazila ani koruna. Pak jsem zjistil, že její veškerý příjem z práce na státním úřadě je čerstvě obstaven na základě soudem schváleného osobního bankrotu.

Z písemného uznání celého dluhu se tak stal bezcenný papír připíchnutý k předávacímu protokolu. Bývalá nájemnice přidala ke svým dluhům i svůj srdceryvný příběh. Je přece matka a musí tedy chránit svého třicetiletého syna, který žije na okraji společnosti. Ona za něj platí dluhy, bere si půjčky a syna stěhuje z místa na místo. Pronajímatel má prostě smůlu.

Trvalý pobyt a jeho problémy

Českem se šíří řada mýtů o trvalém bydlišti. Přinášíme řešení nejčastějších situací, které se váží k trvalému pobytu, a to včetně strachu z exekutorů.

V březnu 2013 jsem z korespondence s městskou částí zjistil, že se nově do mého bytu nahlašuje k trvalému pobytu více než problematický syn mé bývalé nájemkyně.

Pln obav jsem se tedy vypravil na úřad. Zde jsem byl konfrontován s kopií zfalšované a smyšlené nájemní smlouvy datované do konce roku 2013, která je opatřena mým neuměle napodobeným podpisem.

Doufal jsem, že vše vyřeším po rozumné dohodě. Ihned jsem zavolal bývalé nájemnici na její pracoviště. Její reakce mě doslova šokovala: "Ano, udělala jsem sama tuto smlouvu, potřebovala jsem ji na vyřízení sociálních dávek pro syna. A vám to nějak vadí ?" Následovalo osobní jednání. Při něm mi mimochodem sdělila, že není schopna uhradit byť jen jedinou splátku svého dluhu.

Podal jsem tedy na policii trestní oznámení pro podezření z trestného činu podvodu. Na MO PČR v Holešovicích pak bývalá nájemnice potvrdila, že bez mého vědomí padělala nájemní smlouvu na můj byt, a tu pak předala městské části s úmyslem získat trvalý pobyt pro svého syna.

Chtěla mu totiž v Praze následně vyřídit dávky v hmotné nouzi, na které má přeci jako bezdomovec nárok. Synův vzhled je ale příliš zanedbaný, nemůže si tudíž dávky vyřídit v Liberci, kde měl trvalý pobyt. Proto se jeho matka uchýlila k padělání nájemní smlouvy.

Pošlete svůj příběh

Majitelé a nájemníci. Jak se jim žije?

S nájemníky bývá problém, stejně jako s majitelem nemovitosti. Zajímá nás, jaké máte zkušenosti a zda jste někdy museli řešit nějaké nepříjemné situace a jak jste se bránili. Budeme rádi i za případné rady a vaše zkušenosti, jak se vyhnout či předejít konfliktům. Příběhy posílejte na e-mail: bydleni@idnes.cz.

Policie ČR si následně dovodila, že falešná nájemní smlouva k bytu nemá povahu veřejné listiny. Nejde tedy o trestný čin pozměňování úřední listiny. Mně žádná škoda prý nevznikla. Na výši dávky v hmotné nouzi také nemá údaj ze zfalšované nájemní smlouvy žádný vliv, takže stát také není škodný.

Dle policie tedy v případě zfalšování nájemní smlouvy k bytu, včetně padělání podpisu majitele, nejde o trestný čin, ani o přestupek, ale jen "o jednání , které není zcela v souladu s dobrými mravy". 

Bezdomovcům a jiným osobám se tak naskýtá řada možností, jak zcela beztrestně využít falešné nájemní smlouvy, které nakonec přinesou starosti pouze majiteli bytu.