Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak prodat byt v době realitní krize. Slevte a zájemci se jen pohrnou

  1:00aktualizováno  1:00
Byt 1+kk na Smíchově. Před rokem by se prodal za dva miliony korun. Jeho majitelka se však rozhodla pozdě. Začala ho nabízet až v lednu letošního roku v době krize. Nakonec musela slevit o čtyři sta tisíc.

Většině zájemců o byt v Plzeňské ulici na Smíchově vadilo množství projíždějících aut. | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Třicetiletá Karolína (nepřála si z osobních důvodů zveřejnit své jméno, ale redakce ho zná) si před pěti lety pořídila garsonku o velikosti 30 metrů čtverečních s balkonem přes chodbu a sklepní kójí v Plzeňské ulici v Praze 5.

"V bytě jsem nikdy nebydlela, chtěla jsem ho pronajímat. První tři roky jsem měla štěstí na seriózní nájemnici. Ta pak odešla, protože zatoužila po větším. A potom nastaly potíže," svěřuje se mladá žena. Další nájemníci už tak seriózní nebyli. Nechtěli platit, a z bytu se dokonce odmítli odstěhovat.

"Nakonec se to podařilo, ale stálo to hodně úsilí a nervů. Už jsem to nechtěla absolvovat znovu, tak jsem se rozhodla, že byt prodám," říká Karolína.

popis prodávaného bytu

 • Dispozice: 1+kk
 • Velikost: 30 m2
 • Patro: druhé
 • Vlastnictví: osobní
 • Příslušenství: komora, sklep 2 m2, balkon 1,5 m2 s
  výhledem do zeleně s přístupem přes chodbu
 • Orientace oken: na jih
 • Výhled: na ulici
 • Vytápění: ústřední plynové
 • Vybavení: kuchyňská linka, plastová okna,
  plovoucí podlaha, v chodbě dlažba, koupelna s vanou,
  oddělené WC, domácí telefon
 • Požadovaná cena: 2 000 000 Kč
 • Prodáno za: 1 600 000 Kč

Nápad ve špatnou chvíli

Bohužel její rozhodnutí přišlo v době, kdy ceny nemovitostí začaly rapidně padat kvůli finanční krizi. Nejvíce se to dotklo panelových domů, ale ani cihlové byty v některých částech hlavního města se poklesu nevyhnuly. A to byl i případ toho na Smíchově.

"Když jsem se o prodej zajímala loni v létě, všichni mi říkali: neprodávej, počkej ještě, ceny půjdou nahoru. Měla jsem tam dokonce člověka z realitky, který mi řekl, že v tu chvíli bych mohla dostat minimálně dva miliony korun," vypráví Karolína. Ona však chtěla ještě počkat a byt znova pronajala.

Ovšem opět s problémy. O loňských Vánocích se definitivně rozhodla pro prodej. "Všude se mluvilo o finanční krizi a mně bylo jasné, že na sumu dva miliony mohu zapomenout, ale chtěla jsem to zkusit," říká. Zvolila zkušenou realitní kancelář z Prahy. Pozvala makléřku na prohlídku a sdělila jí svou představu.

vysoká cena

Situace se vyvíjela přesně tak, jak makléřka předpovídala. Zájemců bylo málo, většina lidí odřekla kvůli vysoké ceně. Po měsíci se tedy makléřka s majitelkou dohodly na snížení. Situace se opakovala. Za další měsíc šly s cenou ještě níž - na 1 790 000 korun.

"Při prohlídce mě zaujala velice dobrá dispozice bytu. Naopak nevýhodou byla okna směrem na Plzeňskou ulici s rušným životem," vzpomíná Helena Kačerovská, makléřka společnosti Maxima Reality.

"Při srovnání kladů a záporů a s přihlédnutím na aktuální sezonní útlum a celkovou situaci na realitním trhu jsem byt v duchu ocenila na částku 1,7 milionu korun. Majitelka však měla představu jinou, výrazně vyšší."

Makléřka jí tedy řekla, že její požadavek je zřejmě nereálný a že bude muset časem slevit. To Karolína zatím nechtěla a trvala na dvou milionech.

Kdyby dala na radu, mohla byt prodat rychleji

Situace se vyvíjela přesně tak, jak makléřka předpovídala. Zájemců bylo málo, většina lidí odřekla kvůli vysoké ceně. Po měsíci se tedy makléřka s majitelkou dohodly na snížení. Situace se opakovala. Za další měsíc šly s cenou ještě níž - na 1 790 000 korun.

"To už jsem začínala být nervózní a říkala jsem si, jestli se byt vůbec podaří prodat," vzpomíná Karolína. Heleně Kačerovské však bylo jasné hned, že s prodejem budou potíže.

"Kdybych ale svou představu o tom, za kolik je byt reálně prodejný, řekla hned na začátku, riskovala bych, že si klientka najde jinou realitní společnost, kde jí budou tvrdit, že její odhad je správný. Už se mi to v minulosti několikrát stalo."

Majitelka bytu přiznává, že udělala chybu - měla si nechat poradit. "Ušetřila bych si hodně času i nervů," dodává Karolína. Ani snížení ceny o dvě stě tisíc korun situaci nezměnilo. Sem tam přišel někdo na prohlídku. Většině lidí vadila okna do ulice. A to přesto, že jsou plastová a hluk projíždějících aut není skoro vůbec slyšet.

Zkusila to na vlastní pěst

Byt byl vzdušný, světlý, po částečné rekonstrukci, dobře řešený. Ale vždy se vyskytlo něco, co zájemce od koupě odradilo. Jedné klientce vadily vyšší zálohy na energie. Jiná řešila, že v bytě není kam dát sporák.

Karolína se v tu dobu rozhodla, že zkusí hledat kupce také sama. Dala si inzerát na server Bezrealitky.cz. Ale ozývali se jí jenom realitní makléři s nabídkou, že její byt ukážou svým klientům. S několika se v bytě sešla, ale nikdy z obchodu nic nebylo.

Pak začala prohlížet časopisy a webové stránky, konkrétně rubriky, kde zájemci shánějí podobný byt, jaký nabízela.

"Inspirovala mě k tomu sestřenice. Ve stejnou dobu jako já se rozhodla prodat družstevní byt 2+kk ve Vršovicích, po částečné rekonstrukci. Než stačila realitní kancelář zveřejnit nabídku, sestřenice zavolala na inzerát z novin, ve kterém mladá rodina hledala podobné bydlení. Sešli se a do týdne byla podepsána kupní smlouva. A to za byt chtěli 2,2 milionu korun," říká Karolína.

Začala tedy obvolávat podobné inzeráty, až narazila na Naděždu Zemanovou - majitelku malé realitky Bonet. Sháněla byt pro svou klientku právě na Praze 5. I když si už Karolína nedělala moc velké naděje, sešla se s ní.

"Rovnou jsem řekla svůj názor, že cena 1 790 000 korun je nadsazená a že reálně lze byt prodat za cenu okolo 1,6 milionu korun," říká Naděžda Zemanová.

Karolína byla ochotná o ceně jednat. Pro začátek sundala cenu o sto tisíc. "To byl z mé strany první předpoklad naší další spolupráce. Pokud by na snížení ceny nepřistoupila, její byt bych neprodala," prozrazuje Naděžda Zemanová.

Byt se líbil, ale většině lidí vadila rušná ulice

nízká cena

Karolína nakonec snížila cenu na oněch 1,6 milionu korun. A o byt se strhla doslova rvačka. Zájemci volali jeden za druhým a chtěli si domluvit termín prohlídky.

Poté, co si makléřka Naděžda Zemanová byt prohlédla, oslovila několik zájemců, kteří jejím prostřednictvím podobnou nemovitost hledali.

"Někteří hned na začátku odmítli, protože okna bytu vedou na rušnou ulici. Jiní oceňovali dobrou dostupnost do centra města. Jinému vadily tramvaje a auta pod okny," vypráví makléřka.

Naopak ti, kteří prohlídku absolvovali, byli příjemně překvapeni. Byt byl vzdušný, světlý, po částečné rekonstrukci, dobře řešený. Ale vždy se vyskytlo něco, co je nakonec od koupě odradilo. Jedné klientce vadily vyšší zálohy na energie. Jiná řešila, že v bytě není kam dát sporák. Ale co byl největší problém - stále vysoká cena.

Prodala za méně, ale oddechla si

Jak to všechno dopadlo? Karolína nakonec snížila cenu na oněch 1,6 milionu korun. A o byt se strhla doslova rvačka. Zájemci volali jeden za druhým a chtěli si domluvit termín prohlídky.

Rezervační zálohu nakonec složila a posléze podepsala i kupní smlouvu mladá žena, která se do Prahy stěhovala ze středočeského města a chtěla bydlet nedaleko centra. A to byt na Plzeňské splňoval. Okna na rušnou ulici jí nevadila.

"Jsem strašně ráda, že už to mám za sebou. Dostala jsem sice méně peněz, než jsem si představovala, ale vím, že jsem se rozhodla prodávat v nejhorším okamžiku. I cena byla nadsazená," komentuje Karolína.

"Kdyby mi Helena Kačerovská na začátku řekla, že bude byt prodávat za 1,7 milionu korun, spolupráci s ní bych asi opravdu ukončila. Ale měla pravdu. Měla jsem ji poslechnout, prodala bych byt daleko rychleji a možná ještě o něco dráž, než se to nakonec podařilo," uzavírá své vyprávění mladá žena.

Autoři:
Nejčtenější

Prostor v rodinném domě zatím majitelé používají jako sklad.
Ze skladu, jehož dispozice vypadá jako porce pizzy, vznikne garsonka

Malý, ale šikovný. Tak by si představovala své bydlení dvaadvacetiletá Katka. Chce si zrekonstruovat nebytový prostor, který je součástí rodinného domu....  celý článek

Měly to být jednoduché lyžařské chaty, které by se daly rozmontovat a snadno...
Jako z jiného světa. Opuštěná UFO vesnice na Tchaj-wanu roky chátrá

Měly to být jednoduché lyžařské chaty, které by se daly rozmontovat a snadno přesunout na jiné místo. Jak se dostaly z Finska na Tchaj-wan, není úplně jasné....  celý článek

Uvnitř třípodlažního domu se čtyřmi ložnicemi a čtyřmi koupelnami je kromě...
Rodinné sídlo se utápí v borovém lese. Snový domov je dokonalým úkrytem

V lesích nedaleko litevského Kaunasu stojí vila s bazénem. Oázu z lakované oceli si nechali postavit manželé se třemi dětmi. Uvnitř domu má rodina prostorný...  celý článek

Mlýn pochází už z roku 1767. Původně dvoupodlažní stavba se během doby...
Unikátní mlýn funguje jako za starých časů, stojí už 250 let

Novou atrakcí pro turisty se v Krkonoších stává Janatův mlýn v Buřanech na Semilsku. Letos slaví 250 let od první zmínky o jeho stavbě, patří mezi národní...  celý článek

Předpěstovaná vegetační rohož urychluje a usnadňuje pokládku.
Zelené střechy chrání domy před horkem, lze na ně získat i dotaci

Zelené střechy už dávno nejsou ničím výjimečným. Ve svých návrzích je mívají architekti stále častěji, používají se však i při rekonstrukcích a zateplení...  celý článek

Další z rubriky

Vzorová individuální pasivní dřevostavba firmy Lucern v Levíně u Berouna má...
Konec zmatků v dřevostavbách aneb jednoduchá vysvětlení složitých pojmů

Chcete-li se něco dozvědět o technologii dřevostavby, která se vám líbí, zavalí vás lavina technických pojmů. Abyste se v ní neudusili, pomůže vám slovník těch...  celý článek

1
Příliš drahý flek. Koupili si byt v novostavbě se střechou jako cedník

Jitka s Adamem si pořídili byt v rok staré novostavbě v pražských Vysočanech. Nastěhovali se do bytu v posledním poschodí a užívali si nové bydlení. Klid však...  celý článek

Kemp Nedamov stojí na Kokořínsku od 70. let minulého století.
Autokemp Nedamov v Dubé vstal z mrtvých. Oživení pokračuje

Na Kokořínsku stojí od 70. let autokemp Nedamov u Dubé. V roce 2013 se areál zbavil nevyhovujících chatek a nahradil je stylovými domky od architektonického...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.