Jak přežít silvestra ve zdraví

Závěr roku patří veselým oslavám třeba s přáteli ať už na horách, na chatě či doma. Nechybí ani spousta "šampaňského", světelných efektů, hudby, konfet a smíchu. A proto, abyste tento den přežili ve zdraví, je vhodné myslet na to, aby vás v novém roce nepříjemně nepřekvapila nezvaná návštěva, která "vybílila" byt či dům v době, kdy jste příjemně slavili. A také na to, abyste při veselých oslavách nepřišli vy nebo někdo jiný k "úhoně".
Zloději neslaví
Jestliže se rozhodnete slavit silvestra mimo váš dům či byt, je vhodné myslet na to, zda je domov dobře zabezpečen proti nevítaným hostům. Ti totiž mohou využít oslav, hluku, ale hlavně "zaneprázdněnosti" slavících lidí a připravit vám velmi nepříjemné překvapení do nového roku. Na to, abyste si teprve nyní instalovali nové bezpečnostní dveře či nějak zabezpečili okna a mohli odjet slavit na pár dní ke známým, není dost času.

Avšak můžete popřemýšlet o tom, zda by se vám nehodilo na pár dní zapůjčit elektrické zabezpečovací zařízení, a připojit je krátkodobě na pult centralizované ochrany. Zapůjčení přijde na běžný byt asi na sto padesát až dvě stě osmdesát korun denně plus připojení na pult centralizované ochrany. Měsíční paušál se pohybuje kolem pěti set až patnáct set korun. Ceny však záleží na typu půjčeného zařízení, firmě a době, kdy vše potřebujete.

Také není vhodné vykládat všem na potkání, že se chystáte na pár dní z domu. Všeobecně známou radou je to, že postačí svěřit klíče od vašeho domu či bytu důvěryhodné osobě, která sem tam zaskočí vše zkontrolovat, popřípadě zalít pokojové kytky a vybrat poštovní schránku. Vhodné není ani nechat po ruce ležet žebřík či jiné věci, které by případnému zloději zlepšily šanci dostat se dovnitř. Větší množství peněz, šperky a důležité doklady je vhodnější uschovat v trezoru. Takový domácí trezor stojí asi čtyři až dvacet tisíc korun, ale vyskytuje se jen v málokterých domácnostech.

Pro toho, kdo trezor nemá a ani neuvažuje o jeho koupi, existuje ještě možnost cennosti uschovat v pronajatém trezoru v bance. Větší věci, jako jsou různé starožitnosti, je vhodné řádně zdokumentovat. To znamená nafotit si je, aby jejich případné vypátrání bylo snazší. Především nafoťte různé zvláštní znaky věcí, zapište si výrobní čísla a autora. Malé věci je vhodné fotit s přiloženým pravítkem, aby bylo vidět jejich velikost.

Bezpečné ohňostroje
Bez různých petard, raket a jiné zábavní pyrotechniky si dnes skoro nikdo tento poslední den v roce nedokáže představit. A je jedno, zda slaví doma v domě či v bytě nebo s partou kamarádů na chatě či v restauraci. Prostě o půlnoci to musí "lítat". Avšak výběr a nákup zábavní pyrotechniky by si měl člověk, který není v tomto oboru profesionálem, dobře rozmyslet, aby se z veselé silvestrovské oslavy nestala smutná záležitost s doživotními následky.

Takže co "bezpečného" si může laik pořídit na tuto velkou party? Záleží na tom, zda chce slavit půlnoc venku nebo uvnitř. Pro vnitřní použití jsou podle odborníků nejvhodnější takzvané pokojové fontány. Také se jim může říkat dortové či ledové fontány. Když je zapálíte, hoří malým plamínkem do výšky kolem 20 centimetrů. Z něj se vymetají stříbrné či zlaté jiskry. Výhodou těchto fontánek je dokonalejší bezdýmé hoření, proto se dají využít i v interiéru.

Jsou bezpečné, avšak zvídavým dítkům byste neměli dovolit prohlížet si "plamínky" z těsné blízkosti. V obchodech můžete tyto fontánky koupit přibližně za dvacet až čtyřicet korun. Ideální a relativně nejbezpečnější jsou prskavky. Ty není problém sehnat, koupíte je skoro všude, a k tomu se s nimi mohou bavit i děti. A tento typ "pyrotechniky" vám rozhodně neudělá průvan v peněžence. Tak například sedmdesáticentimetrové prskavky v balení po pěti kusech přijde asi na padesát korun.

A jakou zábavní pyrotechniku můžete použít venku? Vždy je důležité, jak velký prostor máte k dispozici, protože každý druh pyrotechniky má svoji odstupovou vzdálenost. Tak například v ulici či v zahradě obklopené domy je nebezpečné vše, co po zapálení vyletí. Problémem v tomto omezeném prostoru mohou být různé rakety, které často nedrží směr a mohou z nich padat velké zbytky. Proto jsou vhodnější například římské svíce nebo takzvaná kulová puma.

Tu je však vhodné před odpálením dát například mezi dvě cihly nebo k něčemu přivázat. Největším problémem bývá to, že efekty zapalují lidé ne zrovna střízliví. A také, že kvalita zvláště levných výrobků nemusí být vysoká. Ani balkon není zrovna ideálním místem pro odpalování efektů. Různé zbytky či padající petardy mohou na ulici dopadnout na lidi a auta.

Proto pokud i přesto chcete oslavit nějakým světelným efektem půlnoc na balkoně, jsou vhodnější menší římské svíce. Ale stále existuje možnost objednat i pořádný ohňostroj u specializované firmy, která má na tuto činnost koncesi. Ta si zajistí vše včetně nutných povolení. Pěkný, profesionálně připravený ohňostroj, který trvá sedm až osm minut, přijde minimálně na pětadvacet tisíc korun. Jeho velkou výhodou je bezpečnost.

Základní pravidla pro nákup zábavní pyrotechniky

* děti mohou kupovat pouze pyrotechniku 1. třídy (různé prskavky, bouchací kapsle, létající motýlky, třaskavé bonbony či vystřelovací konfety)

* lidé starší 18 let mohou kupovat pyrotechniku 2. třídy nebezpečnosti (římské svíce, různé typy raket, bengálské ohně, barevné dýmy, petardy, kompakty)

* u všech typů musí být uveden návod k použití v českém jazyce (způsob a místo odpalu, vzdálenost, která je nutná pro bezpečné přihlížení, délku doby zpoždění, způsob zacházení s nefunkční raketou), označení výrobce či dovozce, třída nebezpečnosti, údaj o atestaci zkušebnou, datum spotřeby

* zpoždění - čas od zapálení do doby spuštění efektu - by mělo být tři až šest sekund (při kratším čase se může stát, že třeba světlice bouchne v ruce, při delším, že to někdo půjde zkontrolovat), maximální výška doletu je stanovena na 115 metrů nad povrchem země

* pokud si přečtete návod, je vhodné se v případě nejasností obrátit na odborníky.

lidé v bazénu