Zatímco automatické pračky patří již ke standardu vybavení domácností, na

Zatímco automatické pračky patří již ke standardu vybavení domácností, na sušičky si lidé začínají teprve zvykat. | foto: Electrolux

Sušička je řešením pro ty, kteří neradi žehlí a mají doma alergika

  • 153
Sušička je zbytečná, na sušení prádla stačí přeci balkon nebo zahrádka. Tento názor obhajuje ještě řada lidí. Jenže: ne každý má balkon nebo dokonce zahrádku, ne každý miluje žehlení a spousta rodin má doma alergika. Pro všechny tyto případy je sušička určitě vhodným řešením.

Alergie na prach, jemné částice a pyly může někomu v souvislosti se sušičkami připadat zvláštní, ale pokud sušíte prádlo venku, zejména v pylovém období musíte počítat s tím, že se spousta pylových částic v prádle nebo v povlečení usadí.

V sušičce se pylům vyhnete, navíc přístroj dokáže z prádla dostat i jemné částice vláken, které se uvolnily během praní. To nejlépe poznáte při otevření filtru sušičky, možná budete překvapeni, jaké množství zde najdete. Bývají to chuchvalce, zejména u některých typů oděvů a prádla.

Kdo suší prádlo na lodžii či balkoně blízko rušné silnice nebo komínů, musí počítat i s tím, že si s vypraným prádlem přinese domů také jemné částice prachu a popílek. Prádlo, které zůstalo venku v době, kdy oblast zasáhl smog, končívá opět v pračce, protože jednoduše nevoní, ale zapáchá.

Při umístění pračky a sušičky na sebe se doporučuje použít takzvaný spojovací mezikus na odložení prádla.

Zvolte správný program

Zatímco u praček volí většina uživatelů dva až tři programy, v případě sušičky se vyplatí vybírat velmi pečlivě. Na výběr je široká škála, od bavlny, vlny, jemného prádla, ale také program "džíny" nebo sušení v páře.

"Do sušičky na příslušné programy dávejte opravdu tolik prádla, kolik je v návodu doporučeno. Pokud dáte do sušičky prádla více, ´odvděčí se´ vám zmačkáním a vyšší zbytkovou vlhkostí. Sušičky sice mají senzory, ale ty nezachytí vnitřek náplně při přeplnění sušičky," upozorňuje Zuzana Suchánková, produktová manažerka Laundry společnosti Electrolux.

Důležité je také respektovat štítky na oblečení, které nám pomůžou s výběrem vhodného programu.

Do sušičky lze vložit téměř vše, včetně třeba sportovní obuvi, textilních hraček nebo péřových dek, ale pokud na oblečení najdete čtvereček s kroužkem uvnitř a s křížkem přes tyto symboly, oblečení do bubnové sušičky nepatří.

Zapomínat se nesmí ani na pravidelnou údržbu filtru sušičky. "Nejlépe po každém sušení bývá vhodné vyčistit filtr na vlákna, filtr tepelného čerpadla a mřížku tepelného čerpadla, aby se při dalším sušení nedostala vlákna do dalšího prádla," doporučuje Zuzana Suchánková. Zabere vám to sotva dvě minuty.

Vonné ubrousky prádlo provoní a ještě usnadní následné žehlení.

Když žehlení není hobby

Kdo jednou vyzkoušel froté ručník ze sušičky, už se mu po ručníku ze sušárny nebo balkonu stýskat nebude. Ten ze sušičky je totiž velmi jemný a lépe saje vodu, na zjemnění a "navonění" postačí při praní minimum aviváže nebo žádná.

Odpadá žehlení, to platí také u džínsů nebo dalšího oblečení. Také košile se nemusejí při použití sušičky téměř žehlit, jen jich nesmí přijít do bubnu víc, než určil výrobce.

Ideální řešení představuje sušení v páře, které vyhladí záhyby na košilích, halenkách, sakách i záclonách. Sušení v páře oceníte i pro oblečení zdobené korálky nebo flitry, které se obtížně žehlí. Do sušičky je vkládejte nejlépe naruby.

Sušení v páře oblečení nejen "vyhladí", ale také zbaví třeba kouře a nepříjemného odéru po návštěvě restaurace, není nutné je hned prát nebo dávat do čistírny.

Pro některé případy sušení se doporučuje použít speciální míčky. Při sušení (jakémkoliv) totiž textilní vlákna tuhnou. Právě míčky jsou navrženy speciálně pro změkčování těchto tuhých vláken v prádle. Hranaté hroty zjemňují tkaniny a oblé hrany uvolňují vlákna.

Dva míčky mají rozdílnou pevnost v tahu (jeden je tvrdší než druhý) a odlišně tvarované změkčovací výstupky.

Míčky tak urychlují sušení, pomáhají také od žmolků a usnadňují žehlení. Míčky pomáhají i "čechrat" peří, jsou nezbytné při sušení péřových přikrývek, polštářů i péřového oblečení.

Prádlo změkčují i speciální vonné ubrousky do sušiček, v jednom balení je jich 30 kusů. Prádlo krásně navoní a navíc vám také zjednoduší a urychlí žehlení.

Vyhrajte vhodné spotřebiče

Pro snadné praní a sušení ovšem potřebujete i kvalitní spotřebiče. Zkuste si vyzkoušet své znalosti o praní, sušení a žehlení v naší soutěži a vyhrajte špičkovou pračku Electrolux EWF1408WDL. Ta získala "zlato" v prestižní soutěži Kitchen & Bathroom Awards 2013 v kategorii Inovace. Model, který využívá profesionální technologii, pokořil i nejvyšší hodnocení energetické účinnosti v EU.

Pračka s kapacitou 10 kilogramů spotřebuje o 20 % méně energie než pračky třídy A +++. Pro další vylosované účastníky jsou připraveny další hodnotné ceny od společnosti Electrolux.

Předem plněná pračka Electrolux EWF1408WDL vyhrála v prestižní soutěži Kitchen & Bathroom Awards 2013 v kategorii Inovace.

Pravidla soutěže Pereme i bez žehlení

Účastníkem soutěže se stane každý čtenář iDNES.cz, který zodpoví správně pět otázek v testu zveřejněném 21. 5. 2014. Ze správných odpovědí bude vylosováno 10 výherců. Abyste na otázky správně odpověděli, je třeba sledovat články věnované problematice praní a sušení, které budou postupně vycházet na iDNES.cz na webu Bydlení.

Hlavní výhrou v soutěži je předem plněná automatická pračka Electrolux EWF1408WDL v hodnotě 19 970 Kč, druhou cenou parní generátor EDBS2300 v hodnotě 2 899 Kč a třetí pak napařovací žehlička Electrolux GREEN EDB6146GR v hodnotě 1 999.

Vylosovaní účastníci na 4. až 10. místě získají balení míčků do sušičky v hodnotě 195 Kč.

Potřebné informace ke správnému zodpovězení otázek v testu najdete v předchozích článcích věnovaných soutěži nebo na webových stránkách společnosti Electrolux www.electrolux.cz.

Součástí posledního článku, který bude publikován 21. května, bude i test s pěti otázkami, na něž je třeba odpovědět do 30. května (12:00).

Podrobná pravidla soutěže naleznete zde.