Poškrábaný nábytek přebruste brusnou houbičkou, natřete mořidlem a regeneračním olejem.

Poškrábaný nábytek přebruste brusnou houbičkou, natřete mořidlem a regeneračním olejem. | foto: Egoé

Jak ošetřovat zahradní nábytek, aby co nejdéle vydržel

  • 1
Nejméně práce budete mít s plastovým nábytkem. Složitou údržbu nevyžaduje ani nábytek z hliníku, nerezu a dalších kovů. Občas jej pouze umyjete vodou a necháte oschnout. S dřevěným nábytkem již musíte být opatrnější.

1. Nakupujte jen kvalitní výrobky

Pro nové posezení na zahradu se můžete vydat do hobbymarketu, obchodu s nábytkem nebo specializované prodejny. Někdy ho seženete i v hypermarketech.

"Nakupujte tam, kde vám nabídnou delší záruční dobu - to svědčí o tom, že prodejce svému zboží věří. Kromě dvou let ze zákona se objevují záruky tříleté, pětileté i sedmileté," říká Michal Sádecký ze společnosti Mountfield.

Výhodné je, pokud vám obchodník nabídne sestavu přímo na míru. Někde totiž prodávají jen typizované sady - třeba jeden stůl a čtyři židle. Ale co když je vás doma šest? Dokoupit další zařízení může být problém.

Chcete-li, aby zahradní nábytek sloužil déle než tři sezony, vybírejte jen ten kvalitní: musí být stabilní a bezpečný, pohodlný, z pevného a odolného materiálu.

2. Nevystavujte nábytek špatnému počasí

Můžete nechat zahradní nábytek venku celé léto, nebo je nutné ho při každé přeháňce stěhovat pod střechu? Většina materiálů nálady letního počasí ustojí, ale životnost zahradního nábytku se tím zkracuje a jeho údržba je potom náročnější.

"Proto ho raději zakrývejte ochrannou plachtou. Nebo ho nastěhujte pod krytou pergolu, na krytou terasu nebo do altánu," radí Michal Sádecký. Krycí plachtu z PVC koupíte tam, kde se prodává zahradní nábytek, menší rozměr stojí okolo 350 korun, větší kolem tisícikoruny.

A i když necháte zahradní nábytek zmoknout, polstrování z něj raději sundávejte, i to voděodolné. Aby se při skladování neušpinilo, můžete si na ně pořídit úložný box. Ten z nepromokavé fólie seženete zhruba za 200 korun, z pevného plastu asi za 800 korun.

3. Udržujte ho ve formě

"Aby zahradní nábytek vydržel co nejdéle, pravidelně jej čistěte a jednou za čas dotáhněte mechanické spoje, pokud je má," radí Zdeněk Franc z firmy Hartman Czech.

Málo práce budete mít s plastovým nábytkem. Stačí ho jednou za čas otřít houbičkou a teplou vodou se saponátem, abyste vyčistili nečistoty, které se usazují v pórech umělé hmoty.

"Žádnou složitou údržbu nevyžaduje ani nábytek z hliníku, nerezu a dalších kovů. Občas jej umyjete vodou a necháte oschnout," říká Ondřej Varga ze společnosti Kettler. "Kovový nábytek se často kombinuje se syntetickými textiliemi a výplety. Ty se čistí podobně jako plast - houbičkou a teplou vodou s přípravkem na nádobí."

A jak se starat o dřevěný nábytek? Například ten ze severské borovice se omyje vodou se saponátem, opláchne se a osuší. Je-li poškrábaný, přebrousí se brusnou houbičkou a natře mořidlem. Ať už nábytek jen čistíte nebo zároveň i renovujete, nakonec je vždy potřeba nanést speciální regenerační olej.

Podobná práce čeká toho, kdo si pořídil teakový nábytek. "Dřevo se jemně obrousí, aby byl povrch zase hladký a částečně se odstranila šedá patina. Pak se napouští teakovým olejem, který oživí barvu dřeva a vrátí mu pružnost a odolnost," vysvětluje Ondřej Varga. Stejně se ošetřuje tropické dřevo meranti.

4. Po létě nábytek správně uložte

Zahradní nábytek je dobré na podzim a zimu uložit na teplé a suché místo, nemusí být vytápěné. Ideální je třeba garáž, kůlna či zahradní domek.

Předtím ho očistěte, případně ošetřete přípravkem na konkrétní materiál. "Nikdy ho nepřikrývejte plastovou fólií, mohly by se v něm tvořit plísně a houby," upozorňuje Monika Poláková z firmy JYSK. Vhodnější je proto textilní plachta.

"Pokud jste investovali do kvalitního nábytku z teaku či umělého ratanu, nemusíte se bát nechat ho během zimy venku," tvrdí Markéta Gronychová ze společnosti egoé. Vydržet by měl i ten z hliníku.

"U teakového nábytku ale předtím pořádně utáhněte všechny šrouby. Mohla by se do nich dostat voda, ta pak zmrzne a dřevo může popraskat," vysvětluje Michal Sádecký. Z nábytku na zahradě je také dobré pravidelně odstraňovat sníh.