Dluh ve fondu oprav se vyšplhal na více než 70 tisíc korun. Ilustrační snímek

Dluh ve fondu oprav se vyšplhal na více než 70 tisíc korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Koupili byt s dluhem ve fondu oprav. Zoufalí majitelé musí vše zaplatit

  • 200
Manželé Pospíšilovi bydleli celý život v pronájmu. Na důchod si konečně chtěli pořídit vlastní bydlení. Prodávající jim při rychlém jednání nabídl slevu z prodejní ceny 30 tisíc korun a Pospíšilovi s vidinou úspory s koupí souhlasili. Ale nakonec zaplatili více, než byla původní cena bytu.

„Celý život jsme se s manželkou pravidelně stěhovali za prací. Kvůli tomu jsme si nikdy nepořídili vlastní bydlení a žili jsme vždy v pronájmech. Před několika lety jsme si ale řekli, že už takový potulný život vést nechceme, zakotvili jsme v Prostějově a začali se poohlížet po novém domově, kde bychom strávili stáří,“ začíná svůj příběh Petr Pospíšil.

„Přestože nabídka bytů v Prostějově není malá, trvalo nám skoro dva roky, než jsme vybrali ten pravý. Mysleli jsme na to, že v něm strávíme zbytek života. Nechtěli jsme se proto během výběru unáhlit a obětovali jsme tomu opravdu hodně volného času. Nakonec jsme si vybrali dvoupokojový byt za 700 tisíc korun. Líbilo se nám, že je v klidné části města. Potěšil nás nejen byt jako takový, ale také jeho okolí. Bylo tam vše, co člověk v pokročilém věku potřebuje. Od obchodů přes lékaře až po kulturní vyžití. I z toho důvodu jsme se pro tento byt rozhodli,“ vypráví Petr.

Byt prodával přímo majitel. Se sympatickým mladíkem se manželé Pospíšilovi domluvili na podmínkách koupě. Říkal, že se narychlo stěhuje do Jižní Ameriky a byl by proto rád, kdyby se mohla koupě výrazně urychlit. Z toho důvodu nabídl manželům slevu z ceny bytu 30 tisíc korun. Pospíšilovi byli potěšeni, že mohou ušetřit a s návrhem souhlasili. Vše probíhalo bez komplikací a bez zbytečných průtahů. Po převodu na katastru nemovitostí se manželé s nadšením nastěhovali do nového bytu.

Pošlete svůj realitní příběh

Seriál Na pranýři

V seriálu Na pranýři vás naučíme, jak nenaletět nepoctivým makléřům a jak se při pořizování nového bydlení vyhnout nekalým praktikám. Zároveň se budeme věnovat jednotlivým problémům čtenářů, kteří se do nákupu realit pustili.

Na e-mail: vasepribehy@realitynapranyri.cz pošlete text s popisem celé situace. Váš problém rozebereme a navrhneme řešení. Příběhy budeme v rubrice Bydlení pravidelně zveřejňovat.

Projekt rubriky Bydleni.iDNES.cz a specialistů na nákup nemovitostí ze společnosti Alisenza cíl zlepšit kvalitu služeb a chování jednotlivých účastníků realitního trhu.

„Pár dní po nastěhování jsem se šel představit předsedovi společenství vlastníků. Místo milého setkání mě však čekalo také nepříjemné překvapení. Předseda společenství mi sdělil, že původní vlastník bytu už téměř rok a půl neplatil povinné poplatky. Jeho dluh ve fondu oprav se proto vyšplhal na více než 70 tisíc korun. Chtělo se mi brečet,“ popisuje nemilé zjištění Petr.

„Podle nového občanského zákoníku přecházejí závazky bývalého majitele nemovitosti na nového vlastníka. Potvrzení o bezdlužnosti vůči společenství vlastníků ke dni podpisu kupní nebo rezervační smlouvy proto patří od začátku roku 2014 mezi nezbytné dokumenty, které požadujeme od prodávajícího,“ vysvětluje Alena Wenigrová, specialista na nákup nemovitostí ze společnosti Alisen.

Manželům Pospíšilovým v tuto chvíli nezbývá nic jiného než dluhy mladíka uhradit. Následně pak po něm mohou dluh vymáhat, případně se obrátit na soud.

„Pospíšilovým se bohužel stala stejná věc, kterou zažívá řada lidí každý den. Nechali se nalákat na sladké řeči. Při nabídce slevy reagovali méně ostražitě a nekontrolovali všechna rizika. Často se pak ukáže, že koupě se slevou byla nakonec velmi nevýhodná. U spotřebního zboží jde v takovém případě o koruny. U nemovitostí to však mohou být statisíce,“ varuje Alena Wenigrová.

„Vzhledem k tomu, že se mladík plánoval podle jeho slov stěhovat někam do Argentiny, neumím si představit, jak účinné vymáhání dluhu bude. Sice jsme rádi, že teď máme pěkný domov, který je opravdu náš. Ale to, že nakonec zaplatíme víc, než byla původně inzerovaná kupní cena, nás pěkně štve. Nikdy bychom nečekali, že by se nám něco takového mohlo stát,“ uzavírá Petr Pospíšil.

Zejména při životní investici do nemovitosti je vhodnější dbát na prevenci než problém řešit, až když nastane. V tomto případě by stačilo, aby si Pospíšilovi od společenství vlastníků předem vyžádali potvrzení o tom, že původní majitel nemá vůči společenství žádné dluhy.

Jak postupovat při nákupu nemovitosti

  • Nepodlehněte tlaku prodávajících a emocím.
  • Nemovitost si prověřte po právní stránce (list vlastnictví a nabývací tituly).
  • Vždy požadujte od prodávajícího potvrzení o bezdlužnosti vystavené správcem domu.
  • Pokud je prodávající podnikatelem, požadujte také potvrzení o bezdlužnosti vůči orgánům státní správy.
  • Zeptejte se zástupců družstva či SVJ na plánované investice a opravy a s tím spojené náklady.
  • Požadujte od prodávajícího potvrzení, že na nemovitosti nevázne nájemní smlouva.
  • Požadujte rovnocenné podmínky a oboustranné sankce v případě porušení povinností vyplývajících z rezervační i kupní smlouvy.
  • Pokud chcete mít transakci zajištěnu po všech stránkách, obraťte se na zástupce kupujícího.