Obklad odkazuje na stanice metra v New Yorku.

Obklad odkazuje na stanice metra v New Yorku. | foto: Jan Zima

Občerstvení s benzinkou vyměnil za minimalistický podnik v Praze

  • 52
„Chtěl jsem si vždy otevřít občerstvení s benzinkou, kam by jezdili kamioňáci a motorkáři,“ říká Tomáš Oujezdský, který svému snu propadl ve Spojených státech. Nakonec si v Praze na Letné otevřel bistro s hotdogy. Jednoduchý interiér podniku je dílem architektů z 0,5 Studia.

Architekti Vít Svoboda a Pavel Nový dostali za úkol, vytvořit prostředí, jehož atmosféra se bude během dne měnit. Přes den by se mělo v bistru v klidu jíst, večer se může prostor změnit na živý bar či v zařízení pro poslech komorního koncertu.

„Tomáš si pronajal prostor bývalého baru v Kamenické ulici v Praze. Letná se díky své poloze mezi dvěma parky zdála být pro bistro ideální. Prostor bývalého baru měl navíc již vyřešené zázemí, sklad a otevřenou kuchyni,“ říká Vít Svoboda.

„Navrhli jsme současný minimalistický interiér bez historických odkazů. Tento vzhled dodal bistru důstojný rámec a navíc na sebe nestrhává zbytečnou pozornost. S kolegou jsme zvolili kvalitní materiály a pohráli jsme si s každým detailem. Estetikou jsme se chtěli přiblížit bistrům a restauracím nizozemského a amerického stylu, ovšem bez zbytečných nucených dekoracích,“ popisuje vznik návrhu Svoboda.

Projekt umožňuje propojení návštěvníků s pokrmem a zaměstnanci. “Vstřícný přístup a nahlédnutí do kuchyně je jedna ze základních myšlenek naší realizace,“ přiznává architekt Pavel Nový.

Prostor bistra je velmi světlý především díky původním dveřím z 90. let, které autoři pouze nově natřeli černou barvou. Ta převládá také u všech interiérových prvků.

Všechny dřevěné prvky jsou z dubu, který je tvrdý a má zajímavou strukturu.

Černý kov je na baru a na konstrukci lightboxů. Světelné prvky patří také mezi výrazné části realizace, ať už jde o neon s logem hotdogu podle návrhů Alexeye Kluykova, či lightboxy s menu, které jsou umístěny nad barem či na zdech natřených světle vanilkovou barvou.

„Veškeré dřevěné prvky jsou v dubu. Je tvrdý a má zajímavou strukturu, která vynikne na masivní barové desce, na dřevěné podlaze a na míru vytvořených lavicích a stolech,“ vysvětluje Svoboda.

Tomáš Oujezdský si nechal pro svůj podnik zpracovat i vlastní písmo, jehož autorem je Timur Akhmetov. Písmo AB Marker odkazuje na estetiku psacího fixu a je jak na papírové verzi menu, tak lightboxech a vývěsním štítu.

0,5 Studio

Vít Svoboda a Pavel Nový

0,5 Studio tvoří architekti Pavel Nový a Vít Svoboda. Společně studovali architekturu na pražské VŠUP pod vedením Jindřicha Smetany. Od roku 2011 pod názvem 0,5 studio společně navrhují projekty různých měřítek a typů. Pro jejich tvorbu je specifická odlehčenost, nadsázka a mezioborová spolupráce s umělci. Krédem 0,5 Studia je „zdraví a krása“.