Svou historii mají i samotné ozdoby

Svou historii mají i samotné ozdoby | foto: Profimedia.cz

Jak naši předkové zdobili stromeček

  • 4
Nejvýmluvnějším symbolem Štědrého dne a celých vánočních svátků je pro mnohé právě ozdobený stromeček. Tento zvyk se u nás "zabydlil" před dvěma sty lety - není to tedy tak dlouhá doba pro tak zaběhlou tradici, jak by se mohlo zdát. Už před ní lidé zdobili svá obydlí větvemi a listy aby zahnali zlé síly a do dalšího roku si přinesli štěstí a zdraví.

Příběh vánoční jedle
První ozdobené stromky byly (někdy před rokem 1800) společné. Měly přinášet štěstí do nemocnic, ale i do cechovních sídel a také na dvory evropských panovníků.

Vánoční jedlička dovedla okouzlit mnoho lidí, a tak se brzy rozšířila téměř do všech domácností Evropy i mimo ni.

A jak vypadal tehdejší český vánoční stromek? Jedličku zdobila červená jablíčka, pozlacené či v mouce obalené ořechy a jedlové šišky, papírové květiny a hvězdy, cukrová srdce, perníčky i kousky nabarveného cukru.

Světlo jí dodaly louče omotané červenou vlnou. Vše se věšelo pomocí červených mašliček. Sladké ozdoby mohly děti očesat, teprve když nastal čas Tří králů.

Pokud se chcete přenést do starých vánočních časů, můžete si podobný stromek vytvořit. Jen jedlové šišky budete asi muset nahradit jinými, protože jedlí už není zdaleka tolik jako kdysi.

Malá červená panenská jablíčka už také nejsou běžná. Použít však lze i jiné, menší odrůdy. Vhodné mohou být plody ze zplanělých jabloní. Mívají někdy plody tak malé, že se velikostí blíží tradičním panenským jablíčkům.

Svou historii mají i samotné ozdoby
Rovněž louče dnes musíte nahradit jinými světýlky, třeba dortovými svíčkami. Málokdo si vzpomene, jak je vyrobit tak, aby byly bezpečné.

Osvětlování stromku symbolizuje příchod světla (Mesiáše nebo slunovratu - snoubí se křesťanská a pohanská tradice).

Na počátku osmnáctého století se na stromcích objevily voskové svíčky, ale protože byly velmi drahé, mohl si je dovolit jen málokdo.

Až po vynálezu parafinu v roce 1830 se staly svíčky dostupné skoro všem a stromky se mohly rozzářit v každém obydlí.

S postupující dobou se objevovaly nové ozdoby. Koncem devatenáctého století to byly třeba skleněné baňky z Čech, kterými se čeští skláři proslavili i v cizině.

Přibližně v této době se objevily také první prskavky, elektrické svíčky či lamety nastříhané z cínové fólie. O něco později se začaly používat i napodobeniny sněhu.

Teprve posledních několik desítek let se ke zdobení používají také čokoládové figurky. Tento zvyk je možná ryze český.

Jaké stromky zdobíme dnes
K ozdobení se dnes stále používají tradiční jedličky, ale jsou ze všech vánočních stromků nejdražší, protože jsou nejhezčí a navíc neopadávají, stejně jako borovice. Ty však nejsou tak bohatě ovětveny.

Nejvýhodněji se už tradičně kupují smrčky, které však rychle opadávají, zato byt krásně provoní. Pokud je umístíte na trochu chladnější místo, doba jejich krásy se prodlouží.

Zrovna tak pomáhá voda stromek můžete postavit do vázy, větší plechovky či vodu lít rovnou do stojánku.

Dobrým nápadem je pěstování stromku celoročně - ve velkém květináči, kontejneru. Po skončení pobytu uvnitř může stromek zkrášlovat balkon či terasu. Máte pak jiný pocit, zdobit vlastní živý, rok od roku stále vyšší stromek.

Je však třeba opatrnost - zimní přesun do tepla pro něj bývá zatěžkávací zkouškou. Uvnitř by neměl zůstat déle než týden, zvláště pokud je místnost hodně vytopená.

Na změny teplot byste ho měli před Vánocemi připravit pomůže aklimatizace v předsíni s jakousi meziteplotou. Pozor, musí v ní být světlo! Tma stromek zbytečně oslabuje.

Proti promrznutí kořenů v kontejneru na zahradě pomůže, když ho zapustíte do země či pečlivě izolujete polystyrenem a dalšími vhodnými materiály.

VÁNOCE na iDNES.cz