Když chcete koberec dávat přes starou podlahu, vytmelte v ní spáry.

Když chcete koberec dávat přes starou podlahu, vytmelte v ní spáry. | foto: Shutterstock, Profimedia.cz

Nevzdávejte se celoplošných koberců. Návod, jak je dobře přilepit

  • 14
U koberce "ode zdi ke zdi" je hlavní si ujasnit, zda bude na místě na stálo, nebo ho budete časem vyměňovat. Podle toho je potřeba zvolit způsob připevnění k podkladu – lepidlo, fixační prostředek či oboustrannou pásku.

Každému nevyhovuje klouzavý a hlučný laminát, chladná dlažba, dražší dřevo nebo kusové koberce, o které se dá zakopnout.

Moderní celoplošné koberce se poměrně snadno čistí, výkonné vysavače je snadno zbaví prachu. Některá speciální vlákna, třeba teflonová, nečistotám nedovolí, aby se usazovaly hluboko v tkanině, nebo je dokonce odpuzují.

Přesto určité nevýhody, jako zadržování prachu a viditelnější opotřebení, zůstávají. Proto pokud po koberci "ode zdi ke zdi" sáhnete, lepší je dát ho do místností, v nichž se méně často pohybujete, třeba do ložnice či pokoje pro hosty.

1. Připravte podlahu

Sejměte starou podlahovou krytinu včetně lepidla či lepicích pásek. Z povrchu podlahy odstraňte všechny uvolněné části. Jestli zde zůstaly nánosy barev či laků, odbruste je. Koberce je možné lepit prakticky na jakýkoliv povrch, který je rovný, suchý a neprašný.

Linoleum, PVC či dlaždice lze pod kobercem nechat na místě, ale musí pevně držet na podkladu. Všechny prohlubeniny a trhliny je nutné vyrovnat tmelící hmotou.

Koberec si naměřte vždy s rezervou, kterou pak oříznete.

"Spáry u dlaždic je nutno vyrovnat, protože po nějaké době užívání by se koberec podle nich vytlačil a bylo by to vidět," upozorňuje Ladislav Budín, vedoucí oddělení domácnosti v Obi Praha Štěrboholy. Větších nerovností se zbavíte pomocí vyrovnávací stěrky na podlahy.

Před lepením koberce však stěrka musí dokonale vyschnout. Potřebujete-li vyrovnat zvlněné dřevěné podlahy nebo větší spáry, můžete k podlaze přišroubovat OSB desky.

Tím se však její úroveň zvedne. Zmenší se prostor v místnostech a například dveře, které se otevírají do místnosti, budete muset zkrátit.

2. Uřízněte koberec

Změřte si podlahu a koberec nařežte nebo si ho nechte nařezat v obchodě tak, abyste měli na všech stranách rezervu asi 10 centimetrů.

Berte při tom v úvahu přesahy pro výklenky a dveře. Řežte vždy na rovném podkladu, ale tak, abyste nepoškodili povrch podlahy. Napojení mezi jednotlivými pruhy krytiny se snažte nasměrovat do míst, kde bude stát nábytek.

Při pokládání pak dbejte na to, aby všechny spojované díly měly vlas směřovaný na stejnou stranu, abyste se vyhnuli odlišnému odrazu světla. Koberec by pak mohl vypadat, že má na různých místech trochu jinou barvu.

3. Krytinu přilepte

Jestliže nechcete, aby se podlahová krytina vlnila, měla by se v místnostech nad 20 metrů čtverečních celoplošně nalepit. Používejte pouze lepidlo na koberce, žádné jiné. A takové, které se hodí i na zvolený podklad. Koberec srolujte tak, že délka role bude odpovídat kratší straně uříznutého kusu krytiny.

Nejprve natřete lepidlem u zdi pruh podlahy o něco větší, než je tloušťka role. Pak z role kousek odviňte a koberec přilepte. Zbytek podlahy natírejte lepidlem vždy v metr širokých pruzích a postupně tak krytinu fixujte.

"Jestliže víte, že po nějaké době budete koberec vyměňovat, místo lepidla můžete použít fixační prostředek na koberce," radí Ladislav Budín. Cena je podobná jako u lepidla, prostředek však nedrží tak pevně, i když koberec zajistí proti pohybům a vlnění.


Témata: OBI