Jak na leguána

Když v době letních prázdnin popojdete kousek dál od pláží, potkáte třeba i nějakého zajímavého ještěra.
Když v době letních prázdnin popojdete kousek dál od pláží, potkáte třeba i nějakého zajímavého ještěra. V Čechách jich volně žije pouze šest druhů, ale teplé jižní kraje se jimi přímo hemží. Zvláště mladší členové rodiny pak často zatouží chovat je doma - a protože ve zverimexech je výběr exotických druhů docela slušný, tak přemlouvají, slibují vynášení odpadků i dobré známky, až zvítězí.

Doslova módním zvířetem se tak stali atraktivní leguáni, především leguán zelený. Mnohým nezkušeným však pošel, aniž vědí proč. Chovat leguána není tak těžké, aby to doma nešlo zvládnout, musíte však přesně vědět, co všechno k životu potřebuje.

Obydlí pro leguána

Když leguán měří třicet centimetrů, je to ještě miminko. Za pět let však bude měřit kolem jednoho a půl až dvou metrů. Dokud je malý, stačí mu menší terárium s větví, po které by mohl šplhat. Chybět nesmí miska s vodou. Dospělí leguáni potřebují prostor úměrný své velikosti, čím větší, tím lepší. "Terárium by mělo být spíš vyšší než širší, s velkými větvemi. Naše čtyři leguány máme doma ve zděném teráriu vysokém přes dva metry tam se jim daří dobře. Na dně mají rašelinový substrát, aby mohli hrabat. Občas ho i pojídají, aby si ulehčili trávení," radí Blanka Švecová z oddělení zoologie Národního muzea. "Potřebují se vyhřívat, uvítají i 50 °C zároveň však musí mít možnost odlézt do chladnějšího kouta. Terárium vyhříváme lampou, kterou v létě svítíme přibližně od osmi hodin ráno do šesti odpoledne, v zimě podle rozednívání a stmívání. Kromě tepla leguáni potřebují i UV záření - ideální je letní pobyt ve voliéře, kam dopadá přímé slunce. Pokud takovou možnost nemáte, pomůže přisvícení UV lampou asi na tři hodiny denně. V teráriu dále nesmí chybět bazén, ve kterém se rádi koupou. Navíc se většinou vyprazdňují jen do něj, takže čištění terária je potom snazší," dodává chovatelka. Leguány také alespoň dvakrát denně kropí rozprašovačem na květiny, jinak mají totiž potíže při svlékání a mohou se jim ulamovat bodce ze hřbetního hřebenu. Voda v rozprašovači, stejně tak voda v bazénu, by neměla být přímo z kohoutku. Je třeba nechat ji jeden až dva dny odstát, aby vyprchal chlor. V jednom teráriu můžete chovat i více leguánů pohromadě nikdy však dva samečky. Jsou teritoriální a při soubojích o tak malý prostor by si mohli ublížit.

Jídelníček leguána

Malí leguáni potřebují převážně živočišnou stravu - cvrčky a moučné červy - s menším podílem listové nebo nastrouhané zeleniny. Krmit je můžete buď stále, podle toho, jak jim chutná, nebo alespoň jednou denně. Jak leguán roste, začíná dávat přednost rostlinné stravě. Krmí se různými druhy zeleniny a ovoce větší nakrájené, malé třešně spolyká i s peckou. Nejvhodnější poměr živin má brukvovitá zelenina - brokolice, kapusta, zelí. Pochutná si i na listech ovocných stromů. Ani dospělý leguán však nepohrdne zpestřením jídelníčku a jednou za čas rád slupne menší myš, uvítá i tvaroh. Aby měli leguáni dostatek všech potřebných látek, je vhodné jim občas do jídla přidat roboran pro drůbež - zelenina se jím jednoduše popráší.

Leguán jako společník

Leguáni jsou inteligentní a zvídaví, rádi poznávají nové věci. "Náš leguání sameček se rád projde venku, prozkoumá okolí terária a pak se zase spokojeně vrátí. Malí leguánci se snadno ochočí a jsou přítulní. Když vyrostou, může to být trochu problém - jsou dost těžcí, takže svými ostrými drápy mohou nechtěně hodně ublížit, pokud se vás chtějí chytit. Sebe navzájem i nás zdraví pokyvováním hlavy. Když jsou rozčilení, poznáte to podle úderů ocasu," vysvětluje Blanka Švecová.

Leguán zelený (Iguana iguana)

Je to asi nejznámější ještěr tropů Střední a Jižní Ameriky. Šplhá po stromech a keřích vblízkosti vod, a pokud ho někdo vyruší, vrhne se střemhlav do vody - je totiž velmi dobrý plavec. Tam, kde nemají s lidmi špatné zkušenosti (byli často loveni pro chutné maso), se leguáni potulují dokonce i vměstských parcích.

Pozor na chameleona

Chameleon je fascinující zvíře, pro začátečníky vchovu ještěrů však příliš vhodný není. Leckomu se již stalo, že jej přinesl ze zverimexu a po týdnu "pochovával". Na chov chameleona je třeba se dobře připravit, pročíst odbornou literaturu, zoologické koutky na internetu, poradit se s někým, kdo je chová. Potřebuje totiž nejen vysoké terárium, větve a teplo, ale také klid - ruch kolem terária mu velmi škodí. Nejčastějšími důvody, proč uhyne třeba jen po pár dnech vnovém "bydlišti", je nedostatek vitaminů a vody - neumí totiž pít z misky, je zvyklý vodu olizovat z rostlin. V teráriu proto musí být zeleň, která se často postřikuje rozprašovačem měla by mít úžlabí listů, kde se udrží voda. Kvůli nedostatku vitaminu D a kalcia se chameleonům lámou hřebeny na hlavě a klouby. Dostatek těchto látek zajistí pouze obalování cvrčků, kterými se živí, ve vitaminech - nejvhodnější jsou produkty určené pro vodní želvy.