Jak moštovat jablka

Tekuté přírodní ovocné extrakty jsou dnes pro svou dietetickou hodnotu velmi ceněné, a proto také velmi drahé. Proč tedy nevyužít domácí úrodu jablek a nevyrobit si vlastní vynikající mok?

Nesterilizovaný mošt obsahuje vše cenné z jablek - řadu vitaminů, především C, A, životodárné enzymy a pro zdraví nezbytný pektin.

Proč doma

Můžete si jablka nechat zpracovat ve velké moštárně, kde se ceny za litr pohybují od dvou do pěti korun, musíte však počítat s tím, že většinou nedostanete šťávu ze svých jablek, ale jen mošt odpovídající jejich váze. Výjimkou jsou malé moštárny, kde si zákazníci mohou moštovat svá jablka sami, těch je však zatím jen několik. Domácím moštováním rozhodně odpadnou náklady za dopravu. Jednorázová investice do nezbytných přístrojů sice něco stojí, ale budete-li moštovat každý rok, za několik let se vrátí.

Jak na to

Základem domácí práce je klasický lis ve tvaru soudku. Jablka je před lisováním nutné rozdrtit. Do lisu se vejde deset nebo dvacet litrů drtě. Ruční drtič lze, zrovna tak jako lis,koupit v zahrádkářských či domácích potřebách. Jablka lze také rozemlít v kovovém mlýnku na ovoce, který funguje podobně jako mlýnek na maso. Jablka nesmějí být plesnivá nebo nahnilá a neměla by být příliš kyselá. Z nezralých je mošt trpký - pokud ještě mohou na lískách dozrát, bude výsledek lepší. Z přezrálých moučnatých jablek vznikne mošt mdlý. Dobrá chuť může vzniknout také kombinací dobře vyzrálých jablek s méně zralými, která se tak dobře využijí. Pokud chcete, aby měl mošt světlou jablečnou barvu, musíte jablka lisovat ihned po rozdrcení. Kdo rád mošt čirý, nechá ho ve velkých sklenicích jeden den v chladnu usadit, a teprve potom ho stočí do lahví. Ty se pak uzavřou korkovou zátkou. Pokud bude nutné mošt sterilizovat, stačí deset minut v osmdesát stupňů horké vodě. Při sterilizaci je vhodné umístit mezi zátku a hrdlo drátek, aby měl kudy unikat vzduch. Po vychladnutí se hrdla se seříznutými zátkami namočí do horkého parafínu. Pokud nechcete lisovat a postačí vám jablečná šťáva, další možností je propařovací hrnec, ve kterém je síto pro rozdrcené ovoce. Pod ně se naleje voda a přivede k varu. Z propařovaných jablek vytéká šťáva a je odváděna postranní hadičkou. Tento způsob je levnější, ale vzniká šťáva, ač dobré chuti,není pravým moštem. Nevýhodou je teplota varu, která zničí mnoho cenných látek.

Kolik co stojí

* ruční lis na ovoce - 3900 korun
* ruční drtič na ovoce - 3200 korun
* ruční mlýnek na ovoce - 600 korun
* propařovací hrnec na ovoce - 1150 korun

Uskladňování moštu

Nesterilizovaný mošt podléhá rychle zkáze. Uložte ho do mrazáku, který má teplotu minimálně osmnáct stupňů pod nulou, můžete tak mít třeba na Štědrý den čerstvou, chutnou a sterilizací neznehodnocenou vitamínovou bombu na stole. Vzhledem ke své vysoké hustotě mošt nezmrzne. Pro tento způsob uskladnění jsou nejvhodnější PET lahve, které nepraskanou a zabírají méně prostoru. Pokud nemáte dostatečně velký mráz, nezbývá než mošt sterilizovat a uložit na chladném místě, nejlépe ve sklepě.