Architektka Helena Paz navrhla k jedné stěně nastavět skříně až ke stropu, u druhé dbala na dostatek světla na pracovní desce.

Architektka Helena Paz navrhla k jedné stěně nastavět skříně až ke stropu, u druhé dbala na dostatek světla na pracovní desce. | foto: vizualizace Helena Paz

Jak moderně a prakticky zařídit větší panelákovou kuchyni

  • 32
Ne každá paneláková kuchyň je tak malá, že se v ní sotva otočíte. Kupříkladu ve starších panelových domech, které se stavěly už od poloviny padesátých let, může být kuchyně samostatnou místností s oknem. Natolik prostornou, že se do ní vejde i běžný jídelní stůl pro čtyřčlennou rodinu.

Se zařizováním takové místnosti nebývá velký problém, protože není třeba se tolik ohlížet na prostor. Je to podobné jako vyřešit menší samostatnou kuchyni v rodinném domě. Nejenže máte široké možnosti v individuálních návrzích od architektů z kuchyňských studií, ale i typovou linku, která by se sem vešla, seženete v mnoha variantách.

Nesmíte se však dostatečným prostorem nechat až příliš unést. "U takto prostorných kuchyní je důležité, aby se místem neplýtvalo a sestava nebyla zbytečně předimenzovaná," varuje Patrik Tichý, architekt a poradce MF DNES. Podle něj není dobré, je-li odstup jednotlivých částí kuchyně, například pracovního ostrova od linky, větší než dva metry.

Návhr kuchyně s jídelním stolem

Také Kristina Junková, návrhářka kuchyní firmy Gorenje, doporučuje myslet na prostor, snažit se dosáhnout vzdušnosti a optického zvětšení. "Proto jsou vhodné pastelové odstíny nábytku a prosvětlené skleněné horní skříňky," říká návrhářka. Pomůže také obklad ze skla, pracovní plochu lze efektně zvětšit přídavnou pracovní deskou, která se dá vysunout z linky.

Podle architektky Heleny Paz, autorky návrhů kuchyní v tomto článku, je vhodné design kuchyně přizpůsobit celkovému charakteru bytu: "Můžete používat teplé tóny i trochu výraznější barvy a kombinovat je se dřevem. Pracovní deska, poličky a boky viditelných korpusů mohou být z dřevěného masivu nebo z lamina s dezénem dřeva.“ Dvířka krytá lakem nebo fólií můžete doplnit hliníkovými rámy s matným sklem.

Kristýna Junková nabízí ještě další možnost - efektní a zároveň praktické roletky. "Jednoduše schovají často používané domácí pomocníky, jako například odšťavňovač," vysvětluje návrhářka.

Dále z estetických i praktických důvodů doporučuje vodorovně výklopné skříňky a systém anglických zásuvek, tedy více menších zásuvek v jedné větší, které umožní pohodlné skladování nádobí ve spodních skříňkách.

Návhr kuchyně s jídelním stolem

Prostor není dobré dělit
Helena Paz navrhuje na jedné straně kuchyně, naproti pracovní ploše, poskládat větší množství skříněk do bloků až ke stropu. Získáte tím velké úložné prostory. Do nich lze vestavět třeba troubu a mikrovlnku. "U vestavné trouby ve výšce očí však nesmíte zapomenout na odkládací plochu v její blízkosti," upozorňuje architektka.

Na opačné straně kuchyně, kam autorka umístila hlavní pracovní plochu a dřez, jsou podle ní problematické boky korpusu linky viditelné z jídelny. V těchto místech je potřeba obzvláště dbát na detaily a kvalitu provedení, protože každá nepřesnost by byla vidět. "Vhodné je umístit zde poličku nebo zahnout pracovní desku dolů. Nedoporučuji zde vysoké skříňky, které by pak zamezovaly přístupu denního světla na pracovní plochu,“ říká Helena Paz.

Ze stejného důvodu neradí ani vizuálně oddělit kuchyni od jídelny. Drobily by se tím totiž už tak malé prostory na ještě menší. Lépe je podle ní kuchyni zapojit do obytného prostoru a klidně ji propojit ještě s obývacím pokojem.

Návrh kuchyně s jídelním stolem

Oválný, nebo hranatý?
Dostatek světla je potřeba i u jídelního stolu. I zde by se mělo myslet na prostor, protože čtyři lidé se sem sice vejdou, ale ne k jakémukoliv stolu. "Protože i tento prostor je menší, doporučuji hranatý stůl se samostatným osvětlením a umístěním u okna,“ radí Kristýna Junková.

Z návrhu Heleny Paz je patrné, že stůl může být i oválný, ale křivky by neměly být příliš divoké, aby deska nezabrala příliš mnoho místa. Navržený ovál je spíše obdélníkem s hodně zaoblenými rohy. - čtěte také Paneláková kuchyně: špeluňka, do níž nemůže slunce

,