Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak mít trávník, který vám budou závidět

  11:18aktualizováno  11:18
Je to paráda lehnout si na záda a číst si, zpívá se v jedné české písničce. Jaké by to bylo svalit se do trávy na zahradě a relaxovat! Ale když je tráva suchá, objevují se na ní holá místa a všude rostou mraky pampelišek ­ to už je menší paráda.
Ten, kdo strávníkem na začátku jara otálel a čekal, co mu letos vyraší, se v této chvíli může divit. Místo pravidelného zeleného koberce má na zahradě nesourodou směs čehosi, co trávník ani zdánlivě nepřipomíná.

Ale ještě není vše ztraceno. Stále je dostatek času pro nápravu, přestože se říká, že ideální doba pro výsev trávy je od půlky dubna do půlky května. "Tráva se může vysévat celý rok, ale s přibývajícími teplotami a suchem je péče složitější a pracnější," říká zahradnice Vlasta Rypáčková.

Když má být tráva zelená
V prvé řadě je důležité zmapovat, v jakém stavu trávník je. Pokud se semtam objeví plevel v podobě jitrocele, pampelišky nebo sedmikrásky, stačí trávník odplevelit. Lze použít buď mechanickou metodu, kdy se plevel vyloupne, nebo chemickou, při níž se použijí přípravky určené na hubení plevele.

Některé z nich (selektivní herbicidy) zahubí při celistvém postřiku jen určené druhy plevele, aniž jakýmkoliv způsobem naruší trávník. Jsou to například bofix, kasaron či lontrel. Poté je nutno plevel pečlivě odstranit, místo prohnojit a vysít nové travní semeno. Pokud však je zahrada již v takovém stavu, že na ní tráva roste jen místy a okolo jsou holá místa nebo je celá prorostlá plevelem, pak je lepší zahradu zrýt a založit nový trávník.

Okrasný, nebo rekreační?
Padne-li rozhodnutí na založení nového trávníku, je nezbytné si nejdříve rozmyslet, jaký druh vlastně chceme. Luxusní okrasný, sloužící k reprezentaci, či rekreační trávník, po němž se může běhat a mohou si na něm hrát děti? Anebo bude u chalupy, tudíž by měl vypadat spíše jako kvetoucí louka?

Na českém trhu se objevují čtyři druhy. "Golfová a hřišťová travní směs snesou i větší zátěž a hodí se pro rekreační trávníky u rodinných domů," vysvětluje Vlasta Rypáčková. Menší zátěž vydrží i standard. "Skoro vůbec by se nemělo běhat po parkových, které jsou vysoké a zničily by se," dodává.

Jak založit nový trávník
V případě, že je zahrada plná plevele, doporučuje se použít chemický přípravek Roundup, kterým se porost zalije a všechny rostliny včetně trávy zahubí. Pak je nutné počkat asi tři týdny, celou zahradu zrýt a zkypřit kultivátorem (speciální přístroj na kypření zeminy).

Pokud je půda špatná, doporučuje se navézt novou zeminu, uválcovat ji nebo uplácat lopatou a vysít semeno. Poté je nutné hodně zalévat a hnojit. "Existují buď granulátová hnojiva, nebo zálivková. Ta druhá jsou lepší, neboť po uschnutí nevadí dětem ani psům," tvrdí zahradnice.

Péče o trávník je běh na dlouhou trať
Aby byl trávník krásný, vyžaduje pravidelnou péči. Základní údržba, to je sekání, hnojení a odplevelování. K ní se potom podle potřeby přidávají další jednoduché úkony. To se týká jak nově založených trávníků, tak těch starších. Nejhorší je věčný boj s plevely. Ani v novém trávníku se totiž jejich výskytu nepodaří zabránit úplně.

Stačí, aby bylo v blízkosti pole či louka nebo aby se soused o svůj trávník nestaral. Dalším nepřítelem bývají psi volně se pohybující po zahradě ­ především feny. Jejich moč trávníku velmi škodí. Proto je dobré nechat je běhat po zeleném porostu jen v majitelově přítomnosti a po vykonání potřeby místo ihned důkladně prolít vodou.


Slabá místa trávníku

Mech v trávníku
Na menších plochách se odstraňuje mechanicky pomocí hrábí, na větších plochách chemicky. Mechu se daří v kyselé půdě. Chemické přípravky určené na jeho vyhubení fungují tak, že pH v půdě vyrovnají, tím ho zlikvidují na delší čas.

Krtince
Krtků se zbavíme buď pomocí elektronického odpuzovače, který vydává velmi nepříjemný zvuk i pro lidi, nebo sirnými tabletami, jež se zapálí a vloží do krtince.

Promáčení
V podstatě nelze odstranit, doporučuje se založit nový trávník nebo na tomto vlhkém místě vytvořit záhon s vlhkomylnými rostlinami.

Holá místa
Příčin může být několik, například likvidace plevele, srovnání nerovnosti terénu, hrabání psa, místo po květináči apod. Stačí plochu zkypřit a zasít nové semeno.

Řídká tráva
Objevuje se především kolem stromů, hlavně ořechů. Příčinou je nedostatek světla a živin. K nápravě je potřeba více hnojit a přidat travní semeno.

Hlemýždi, slimáci
Zbavíme se jich pomocí granulí, které se poházejí po zahradě (jsou však finančně nákladné). Využít můžeme i znalostí našich babiček - do vyššího plastového kelímku se nalije trochu piva, které slimáky přitahuje. Ti se spustí do kelímku, z něhož už nevylezou.

Hrboly a jamky
Doporučuje se odstranit je hned zjara několik týdnů před výsevem travního semene.

Hnědé skvrny
Jsou projevem přehnojení, tedy spálení nebo špatného podloží. Ale může se jednat jen o málo zalévané místo.

Plevele (sedmikrásky, pampelišky, kopřivy...)
Odstraňují se mechanicky nebo chemicky, tzv. selektivními herbicidy. Ty zničí jen plevel, aniž poruší trávu.

Rozlitý olej
Na tomto místě nic neporoste. Půdu je třeba vyrýt do velké hloubky, doplnit novou a poté vysít trávu.

Ukrytý odpad
Může způsobovat problémy růstu trávy, především pokud jde o zbytky ze stavby (vápno). Pokud se trávě na tomto místě nedaří přes veškeré vaše úsilí, je potřeba hledat příčinu pod povrchem.

Psi
Větší psi mohou trávník zdevastovat už jen svým pohybem po něm. Špatně působí také psí exkrementy, především moč. Poškození se projevuje žlutými skvrnami - tomu se dá zabránit důkladnou zálivkou, která moč zředí. Musí se však aplikovat ihned po vymočení.

Druhy travních směsí

GOLFOVÁ SMĚS
­ nejkvalitnější travní směs, vysoce zátěžová, dorůstá jen do výšky deseti centimetrů, kvete velmi nízko, avšak velmi špatně se rozmnožuje, proto je nutné ji častěji vysévat. Je velmi náročná na údržbu, potřebuje často sekat (jednou až dvakrát týdně). Také je náročná na zavlažování, neboť více vysychá, a na pravidelné hnojení.

HŘIŠTNÍ SMĚS
­ Dorůstá do výšky dvaceti centimetrů, velmi dobře snáší zátěž a není tak náročná jako směs golfová. Právě tato směs se nejčastěji používá u rodinných domů. Seká se asi jedenkrát za dva až tři týdny. Zalévá a hnojí se středně.

STANDARDNÍ SMĚS ­ dorůstá do třiceti centimetrů, snese zátěž, ale menší a ne na dlouhou dobu. Od této směsi nelze očekávat žádné zázraky ­ tedy ani nijak hezkou trávu. Avšak není zvlášť náročná na údržbu: na sekání, zavlažování nebo hnojení.

PARKOVÁ SMĚS ­ hodí se na velké pozemky k chalupám, dorůstá do padesáti centimetrů výšky. Jde o kvetoucí louku včetně lučního kvítí. Nehodí se pro jakoukoliv zátěž. Seká se jen dvakrát až třikrát ročně

Pes ocení, když jeho zahrada bude mít dostatečně velký trávník a okrasné květiny a keře porostou v dobře vymezených shlucích

Autor:
Nejčtenější

V obýváku zůstala zachovaná parketová podlaha, stačilo ji jen přebrousit a...
Byt pro rodiče, kterým se odstěhovaly děti: konečně mají pohodlí

Když se z bytu odstěhují dospělé děti, řada lidí se rozhodne pro totální rekonstrukci. Není divu, konečně si mohou dopřát bydlení pouze pro sebe, podle svých...  celý článek

Drobné detaily dokázaly interiéru vtisknout „ženský princip“.
Drobné detaily proměnily byt 3+kk přesně podle přání majitelky

Byt s dispozicí 3+kk v novostavbě developerského projektu s krásným výhledem na Prokopské údolí vnímala majitelka jako strohý, ale nechtěla jej zahltit...  celý článek

Hotel Sook Station je otevřený od začátku léta. Noc za mřížemi vyjde pro...
Úzké cely, kovové mříže a palandy. Thajsko láká na zážitky z vězení

Tematický hostel Sook Station nabízí klientům pobyt ve vězení. Netradiční ubytování v thajském Bangkoku je vybavené úzkými celami, kovovými mřížemi a...  celý článek

Novou fasádu si ÚPMD opravdu zasloužil. Výměna oken a střechy již proběhla.
Z luxusního sanatoria je největší porodnice. Ale mohl zde být hotel

Impozantní komplex budov pod hradbami Vyšehradu může někomu připomínat luxusní hotel, jinému palác. Sídlí zde však Ústav pro péči o matku a dítě, kde...  celý článek

1
Věčně opilý soused je vulgární a vše mu vadí. Z bytu se mu line zápach

Bydlím v brněnském činžáku, do kterého se před rokem nastěhoval starší soused, který chodí domů opilý, je vulgární a vadí mu vše, co je umístěné na společné...  celý článek

Další z rubriky

Design a vyznění moderní dřevostavby určil pozemek a orientace ke světovým...
Postavili si dřevostavbu přezdívanou hausbót. Bydlení si v ní užívají

Místo, na němž dnes stojí moderní dům z modřínového dřeva architekta Michaela Malysy a jeho rodiny, o sobě dalo vědět zhruba před šesti lety zcela náhodou...  celý článek

Dům stojí v obci Trefor na severním pobřeží velšského poloostrova Lleyn ve...
Kouzelná chalupa má oblázkovou pláž, lesy a pastviny. Vše je na prodej

K romantickému stavení ze 17. století patří pozemek s rozlohou 4,5 hektaru a také vlastní soukromá oblázková pláž. Dům stojí v obci Trefor na severním pobřeží...  celý článek

Kemp Nedamov stojí na Kokořínsku od 70. let minulého století.
Autokemp Nedamov v Dubé vstal z mrtvých. Oživení pokračuje

Na Kokořínsku stojí od 70. let autokemp Nedamov u Dubé. V roce 2013 se areál zbavil nevyhovujících chatek a nahradil je stylovými domky od architektonického...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.