Nová kuchyňská linka - Při propojení obývacího pokoje s kuchyňským koutem je třeba dbát na to, aby kuchyňské spotřebiče nebyly moc hlučné. | foto: Hanák kuchyně

Jak hladce zvládnout rekonstrukci kuchyně

  • 42
Prostor, kde vedle sebe neprojdou ani dva lidé. Nedoléhající dvířka skříněk, které už dávno nejdou zavřít. Ale také nevzhledný umakart, poškrábaná pracovní deska či přeplněné zásuvky. Už máte dost své staré panelákové kuchyně? Rozhodli jste se pro změnu? Tak honem do toho, ať si to zase nerozmyslíte...

V zásadě máte dvě možnosti. První variantou jsou kosmetické změny ve vaší kuchyni. To znamená například nalepit na dvířka speciální fólii (k dostání ve všech kutilských obchodech), anebo rovnou vyměnit celá dvířka.

Oba způsoby mohou vaši starou kuchyni výrazně zvelebit, ale připomíná to Potěmkinovu vesnici - na povrchu je to hezké, ale uvnitř nic moc.

Kuchyně je přece jenom "srdcem" celého bytu. A to i ta paneláková. Zaslouží si radikální řez. Stojí to za to. Vždyť si ji můžete přetvořit tak, aby vyhovovala všem vašim představám a potřebám. Získáte víc prostoru, usnadní a urychlí se vám domácí práce, zvýší se vaše pohodlí...

Sto tisíc je minimum
Je tu samozřejmě i jedna zásadní nevýhoda. Radikální opatření včetně nových spotřebičů vyjde na minimálně sto tisíc, ale to je spíše spodní hranice.

Nová kuchyňská linka

V této částce není například započítána rekonstrukce umakartového jádra, které bývá často nezbytností. Zásadní proměna kuchyně je obvykle spojena rovněž s nutností řešit celý rozvod vody a elektřiny.

Dobrá, počítejme tedy s tím, že vaše finanční možnosti jsou poměrně velkorysé, takže si kuchyň můžete vytvořit podle svých představ a v zásadních věcech se nemusíte omezovat.

V první řadě se musíte rozhodnout, jestli chcete ponechat kuchyň jako samostatnou místnost, anebo zda ji nechcete propojit s obývákem.

Rodina je blíže u sebe
Spojením kuchyně s obývákem získá rodina možnost lepší vzájemné komunikace, všichni členové rodiny jsou u sebe blíže, i když matka vaří nedělní oběd, otec si čte noviny a děti se dívají na televizi.

Toto řešení ale může vyhovovat i rodinám, které často přijímají návštěvy, vedou čilý společenský život. Hospodyně si nemusí připadat jenom jako pomocnice v domácnosti, která slouží jenom k tomu, aby odněkud přinesla pohoštění a pak zase zmizela se špinavým nádobím.

Nová kuchyňská linka

Zároveň ale spojení kuchyně s obývacím pokojem přináší větší nároky na úklid. Pohled na horu špinavého nádobí - zvláště když se chcete vytáhnout třeba před tchýní - není nic estetického. Pokud si ovšem pořídíte dostatečně velkou myčku, stačí použité nádobí či tácy schovat dovnitř a máte stále uklizeno.

Pak se ještě může objevit problém s hlukem a pachem. Ve společném kuchyňsko-obývákovém pokoji se neobejdete bez digestoře, aby se při přípravě jídle nelinul nepříjemný odér mimo kuchyňskou linku. Ovšem odsavač par s hlučností 60 decibelů může ostatní dost rušit. Proto byste si měli pořídit spíše digestoř s hlučností 43 decibelů.

Složitější může být i výběr vhodného nábytku. Obývák s kuchyní musí ladit. Jiný typ nábytku by se vyjímal jako pěst na oku. A i když zvolíte stejný druh dřeviny - například javor, také ještě nemusíte mít vyhráno. Stejné dřevo totiž může působit fádně. Rozhodně nic nezkazíte, když se budete více orientovat na sklo a kov.

Čtyřicet vpravo, dvacet vlevo
A pak je tu samozřejmě možnost, že kuchyň zůstane samostatnou místností. Třeba proto, že vám stavební úřad nepovolí příslušnou zeď kvůli statice zbourat.

Ani to ovšem neznamená, že by se vaše stará kuchyň neměla výrazně změnit. V panelácích totiž mnohdy bývá zcela nevhodně vyřešen pracovní prostor, například sporák stojí na úplně špatném místě.

Pravidla pro uspořádání pracovních zón tak, aby vám šla práce dobře od ruky a nic nepřekáželo, jsou přitom velmi jednoduchá. Začínat by se mělo dřezem, pak pokračuje pracovní plocha pro přípravu jídla a končí se takzvaným varným centrem, což zpravidla bývá sporák.

Kuchyně

Po levé straně dřezu a po pravé straně sporáku ovšem musí být dostatečně široká odkladní plocha, alespoň 40 až 60 centimetrů vpravo a 20 až 30 centimetrů vlevo vedle sporáku. To platí pro praváky, leváci by to měli mít přesně opačně.

"Dříve si zákazníci klidně postavili nábytek i sporák tam, kde byly původně, teď jsou už mnohem poučenější," říká architekt Tomáš Hrubý z kuchyňského studia. "Dnes už je nemusíme přemlouvat, aby si pořídili vestavný sporák, který v panelákové kuchyni pokládám za základ, standardem se stávají už i myčky," dodal.

Poraďte se s odborníky
Ať už si zvolíte jakoukoli variantu rekonstrukce své kuchyně, základem by měla být schůzka s odborníkem, který vám poradí, jak vaše představy co nejlépe uskutečnit. Může vás upozornit například i na zdánlivou maličkost, kterou jste ve svém návrhu přehlédli, ale po přestavbě kuchyně by vám velmi ztrpčovala život.

Nebojte se kuchyňským expertům sdělit i své finanční možnosti. Mohou vám poradit, kde ušetřit, a naopak upozornit, kde byste rozhodně neměli na nějakou tu korunu koukat. Mají zkušenosti a mnohem lépe si dokáží představit, jak bude návrh na papíře vypadat ve skutečnosti. Standardem bývá i vypracování 3D modelu nové kuchyně.

Pokud nejste skutečně manuálně výjimečný jedinec, měli byste nechat odborníkům i samotnou realizaci.

Na co si dát pozor při rekonstrukci kuchyně

* Poraďte se s architektem. Největší chyby při zařizování bytů se totiž dělají právě v kuchyních, protože se zde musí vyřešit spousta problémů včetně technických. Mluvte s ním nejen o svých finančních možnostech, ale hlavně o způsobu života.

* "Neopisujte" od sousedů. I sebelepší návrh nelze automaticky přenést do jiné rodiny, protože zde mohou být jiné životní zvyklosti.

* Pokud to vyhovuje stylu rodiny, vyplatí se opticky zvětšit kuchyň zrušením alespoň části příček.

* Udělejte si finanční plán, zda zvládnete celou rekonstrukci včetně kvalitních spotřebičů najednou. Pokud ne, vyměňujte nebo si pořizujte spotřebiče postupně. Při rekonstrukci však s nimi už počítejte, aby se nemusely dělat dodatečné úpravy.

* Zvažte pečlivě uspořádání nábytku a spotřebičů, jejich rozmístění by mělo odpovídat logickému řazení jednotlivých pracovních zón.

* Nezbytností je digestoř, jejíž výkon odpovídá rozměrům kuchyně.

* Vybírejte spotřebiče s takzvanou nízkou energetickou náročností a malou spotřebou vody, a to s ohledem na vývoj cen v této oblasti, ověřte si, zda máte v bytě pro nové spotřebiče dostatečný příkon elektrického proudu.

* Součástí kuchyně nebo obývacího pokoje má být velký jídelní stůl.

* Nezapomeňte na vhodné osvětlení všech pracovních ploch.