Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak funguje komfortní dům s nízkými náklady na vytápění

  1:00aktualizováno  1:00
Střízlivě elegantní dům na rozhraní starší a nové obytné zástavby na okraji Prahy pro čtyřčlennou rodinu se vyznačuje nadstandardní dávkou originality i vnitřní pohody.

Osvětlení domu zdůrazňuje použité materiály | foto: Filip Šlapal

Majitelé domu považovali hezké místo za základní předpoklad spokojeného bydlení, proto věnovali hledání pozemku velké množství času.

Úsilí přineslo své ovoce a nakonec se podařilo najít na okraji Prahy místo, jež nabízí vhodný kompromis klidného prostředí, blízkosti přírody a dosahu veřejné dopravy.

Charakteristický znak domu: obvodový límec

Charakteristický znak domu: obvodový límec

Pozemek se nachází ve starší zástavbě venkovského charakteru, na kterou navazují novější vícepodlažní bytové domy. Fotografie byly pořízeny ještě před nastěhováním rodiny do nového domova!

Komfort a soukromí 

"Ujasnit si představu o domě nám pomohlo malé výběrové řízení, v němž jsme oslovili tři architektonická studia,“ vzpomíná majitel domu. "Nejvíce nás oslovil návrh architekta Davida Krause, s nímž jsme pak dům dovedli od studie až po realizaci včetně zařízení interiéru.“
 
Zadání se nijak nevymykalo standardním požadavkům na komfortní bydlení pro čtyřčlennou rodinu: v přízemí velký otevřený obytný prostor propojený se zahradou, v patře oddělené zóny pro rodiče a děti, moderní architektonický výraz, využití přírodních materiálů.

Zvýšená část obývacího pokoje je kryta pultovou střechou

Zvýšená část obývacího pokoje je kryta pultovou střechou

"V zájmu zachování maximálního soukromí si majitelé přáli spíše uzavřené uspořádání než solitér otevřený do všech stran. Přístup ze severní strany a jižní orientace pozemku umožnily dát domu půdorys ve tvaru připomínajícím písmeno L, jehož severní ´rameno´ obsahuje vstupní partii a zázemí a odděluje rodinný život od vlivů z ulice. Hlavní obytná část se orientuje na jih, do vnitřního rohu domu, kde jsme se snažili vytvořit chráněné intimní zákoutí,“ říká architekt David Kraus.

Velké okenní plochy stíní exteriérové hliníkové rolety

Velké okenní plochy stíní exteriérové hliníkové rolety

Základní architektonická kompozice objektu vzešla již z první varianty návrhu. V dalších fázích prošly vnitřní dispozice dílčími úpravami a vnější podoba zjednodušující "očistnou kúrou“ – od tvarově bohatších verzí s různě řešenými slunolamy a terasou v patře ke kompaktnější a úspornější formě.

Přestože územní plán požadoval sedlovou střechu, podařilo se díky pochopení stavebního úřadu prosadit elegantní řešení s rovnou střechou.

Spojené a oddělené světy

Jádro přízemí tvoří společný obytný prostor se sezením, kuchyňským koutem a jídelnou, architekti sem integrovali i  schodiště do patra.

Část obývacího pokoje se otevírá vzhůru na galerii, která slouží také jako herna. Rodiče tak mohou snadno komunikovat s dětmi, když si hrají nahoře.

Dispozice horního podlaží se skládá z dětských pokojů s vlastním zázemím, které se nacházejí na východní straně domu, a zóny rodičů, zaujímající západní část.

Ložnice rodičů a velká pracovna mají k dispozici vlastní krytou terasu a jsou přístupné přes samostatnou šatnu. Toto promyšlené oddělení světa dětí a světa rodičů dává dobrý recept na zachování domácího klidu a pohody.

Obývacímu pokoji dominují matně červená stěna s rohovými nikami na knihy. a jídelní stůl s dýhou wengé

Obývacímu pokoji dominují matně červená stěna s rohovými nikami na knihy a jídelní stůl s dýhou wengé

Od celku k detailům

"Kvalitě bydlení velmi prospělo, že se majitelé rozhodli řešit stavbu komplexně i s interiérem a zahradou,“ chválí si architektka Petra Krausová, autorka návrhu interiéru.

"Vyvarovali se tak života v provizoriích, k nimž po nastěhování do domu často dochází, a také předělávek a úprav ex post, které nikdy nekončí a vše prodražují,“ dodává.

Rodina kladla důraz především na kvalitní kuchyň. Tomu odpovídá promyšlené uspořádání a volba trvanlivých materiálů – lakovaných dvířek provedených ve vysokém lesku a pracovní desky z umělého kamene.

Děti si zvolily jako téma loď, nábytek je vyrobený podle návrhů architektky Petry Krausové z MDF desek

Děti si zvolily jako téma loď, nábytek je vyrobený podle návrhů architektky Petry Krausové z MDF desek

Středem zájmu byly také dětské pokoje, které v některých rodinách sehrávají roli Popelky. Oba jsou zařízeny převážně vybavením na míru s originálními výtvarnými akcenty na téma hradu a téma lodi, nechybí atraktivní hrací prvky, například horolezecká stěna.

V ostatních místnostech architektka vytvořila působivé efekty pomocí barevných kontrastů a dalších nápaditých, ale nepříliš nákladných prostředků.

Dětský pokoj

Dětský pokoj

Přestože zařízení interiéru bylo limitováno rozpočtem, podařilo se vytvořit příjemné prostředí, které dává svým obyvatelům pocit individuality, zázemí a sounáležitosti.

Použité technologie

Až do fáze prováděcího projektu byl dům navržen z tvárnic Porotherm. Pak se budoucí majitel seznámil na stavebním veletrhu s vlastnostmi konstrukčního systému Velox.

"Zaujala mě jeho variabilita, možnost realizovat jakýkoliv individuálně navržený projekt a především vynikající tepelněizolační parametry při finančních nákladech srovnatelných se zděnými technologiemi. Dodavatel garantoval, že roční náklady na vytápění našeho domu nepřesáhnou 24 000 korun a po první topné sezoně se zdá, že se tato prognóza splní,“ tvrdí majitel.

Ložnice rodiče je zařízena nábytkovou sestavou na zakázku z dubové dýhy

Ložnice rodičů je zařízena nábytkovou sestavou na zakázku z dubové dýhy

A přidává tip na úspory: "K nízkým nákladům na provoz domácnosti přispívá i centrálně umístěný krb s rozvody teplého vzduchu do obytných místností. V přechodných obdobích je toto vytápění mnohem hospodárnější než provoz celé hlavní topné soustavy, a navíc nám sálající paprsky dělají skvělou společnost."

Na vstupních investicích majitel ušetřil také tím, že se architekt ujal nejen projektu a autorského dozoru, ale i vlastní realizace stavby. Tím se podařilo snížit cenu a dosáhnout maximální záruky kvality.

Dětská koupelna (obklady RAKO), těží z efektu velkých formátů a barevných kontrastů

Dětská koupelna (obklady RAKO), těží z efektu velkých formátů a barevných kontrastů

Technické údaje:

Zastavěná plocha: 180 m²

Užitná plocha: 226 m²

Konstrukce: železobetonové základové pasy, nosné stěny systém Velox se ztraceným bedněním, příčky

zděné z příčkovek Ytong, železobetonové monolitické stropy, plochá střecha

Výplně otvorů: okna dřevěná s izolačními dvojskly (kombinace pevně zasklených a otvíravých částí), vnitřní

dveře s obložkovými zárubněmi, vchodové dveře atypické, dřevěné  prosklené

Fasáda: bílá omítka, kamenné obkladové pásky, obkladové desky z finské překližky (Jafholz)

Vytápění: ústřední, plynový kotel + teplovodní rozvody v podlaze v celém domě, krb s teplovzdušným rozvodem ve stropních podhledech

Motiv lodě je v rodině oblíbený

Motiv lodě je v rodině oblíbenýAutor:

Ing. arch. David Kraus

*1970

Autorizovaný architekt, člen ČKA. Vystudoval Fakultu architektury ČVUT Praha, absolvoval odbornou praxi v Rakousku a v několika pražských ateliérech.

V r. 1996 založil ateliér David Kraus Architekti, od r. 2002 je jednatelem a majitelem společnosti Architektura. Věnuje se komplexní architektonické činnosti od studií novostaveb přes návrhy rekonstrukcí až po urbanistické projekty, v oblasti obytné výstavby od studie až po realizaci stavby.

Významné realizace: bytový komplex v Úvalech, domov důchodců v Rokytnici nad Jizerou, bytové domy v Tmani, hotel Transcentrum atd.

Spolupráce: Ing. Vladimír Kraus

Návrh interiéru: Ing. arch. Petra Krausová, Vaida Kraus

Návrh zahrady: Ing. Jana Pyšková

www.archi.cz

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 1/2009.

Autor:
Nejčtenější

Měly to být jednoduché lyžařské chaty, které by se daly rozmontovat a snadno...
Jako z jiného světa. Opuštěná UFO vesnice na Tchaj-wanu roky chátrá

Měly to být jednoduché lyžařské chaty, které by se daly rozmontovat a snadno přesunout na jiné místo. Jak se dostaly z Finska na Tchaj-wan, není úplně jasné....  celý článek

Portugalsko, Madeira, Funchal. Pozemek má rozlohu 825 metrů čtverečních, užitná...
Bydlení u moře. Kupte si apartmán či vilku v Evropě i USA

V Česku je na prodej velké množství zahraničních vil s výhledem na moře, ale i malých bytů nejen v Chorvatsku, Bulharsku a Španělsku, ale také na Floridě....  celý článek

V obývacím pokoji je ve stejné výši jako spotřebiče v kuchyni zavěšená plochá...
Nový byt 2+kk museli celý předělat, konečně mají i úložné prostory

Ačkoliv má byt 80 metrů čtverečních, dispoziční řešení je pouze 2+kk. Velký benefit ovšem představuje předzahrádka s plochou 90 metrů čtverečních. Jenže...  celý článek

1
Stěhování bude s naším manuálem hračka. Klíčem je správný postup

Stěhování a vše s ním spojené patří na seznam 43 zátěžových situací, v nichž člověk reaguje tak stresově, že může potřebovat pomoc psychologa. Přesun domova z...  celý článek

Předpěstovaná vegetační rohož urychluje a usnadňuje pokládku.
Zelené střechy chrání domy před horkem, lze na ně získat i dotaci

Zelené střechy už dávno nejsou ničím výjimečným. Ve svých návrzích je mívají architekti stále častěji, používají se však i při rekonstrukcích a zateplení...  celý článek

Další z rubriky

Stěny velké jídelny, ve které se pohodlně nají až deset strávníků, zdobí dvě...
Luxusní dům v Hamptonu ovládly tři malé děti, melouny a 250 ananasů

Americká návrhářka Susana Simonpietriová se ujala proměny prázdninového domu v Hamptonu na Long Islandu. Letní sídlo si v oblíbené lokalitě koupila pětičlenná...  celý článek

Zbrusu nová jsou na míru vyrobená okna v celém domě a veškeré osvětlení.
Moderna sluší i venkovu. V ikonickém domě se zablácených holínek nebojí

Domek z roku 1964 stojící ve svahu v malé anglické vesničce Ansty je záměrně nenápadný, ale nenudí. Největší pozornost poutá střecha, která skvěle kopíruje...  celý článek

Koncertní sál Disney Hall, který navrhl Frank Gehry.
Slavný architekt Frank Gehry svým domem sousedy pořádně naštval

Jméno Franka Gehryho si v České republice spojujeme s Tančícím domem v Praze, je jedním z jeho autorů společně s architektem Vlado Miluničem. Známých staveb...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.