Světlo vchází přes „otvory na fasádě”

Světlo vchází přes „otvory na fasádě” | foto: Ing. arch. Dávid Kovács

Jak dát novou tvář Balatonu: postavit geopark s dinosaury a sopkami

Dinosauři u Balatonu? Proč ne. Mladý maďarský architekt Dávid Kovács se ve své diplomové práci rozhodl vytvořit v severní oblasti Balatonu geopark, jehož základ budou tvořit sopky a dinosauři. Právě tuto práci přihlásil do soutěže mladých architektů do 33 let Young Architect Award 2010.

Národní Park severní oblasti Balatonu plánuje založit Bakony - Balaton geopark. Centrem tohoto parku by byla oblast Hegyestű v blízkosti vesničky Monoszló, kde před 3,5 až 4 miliony let působil vulkán. Dolováním změněný vrch byl prohlášený za přírodní rezervaci.

Geopark krok za krokem

Projekt tvoří tři budovy. Původní hornický dům zůstane ponechaný, nové jsou přijímací a výstavní budova. Tyto stavby spojí turistická trasa. Hlavní výstavní budova je součástí trasy.

V dlažbě vytvořený pruh symbolizuje ztuhlou lávu

V dlažbě vytvořený pruh symbolizuje ztuhlou lávu

Návštěvníci ujdou z parkoviště jen sto metrů po asfaltové cestě a ocitnou se v lese na první terase kamenolomu, kde na kraji stojí přijímací budova s pokladnou, kanceláří a toaletami. Odtud se po dlažbě z místního čediče vypraví k hlavní budově, do světa sopek a dinosaurů.

V dlažbě vytvořený pruh symbolizuje ztuhlou lávu a vede celou budovou, z jednoho prostoru do druhého. Hned na začátku je promítací sál, kde zájemci mohou zhlédnout filmy na témata související s geoparkem.

Vedla prosklené terasy s krásným výhledem na západní záliv Balatonu, na který lze vyjít, projde návštěvník do dalších prostor, kde je výstava z doby vulkanické činnosti.

Vnější materiáltvoří tzv. kortenová ocel

Vnější materiál tvoří tzv. kortenová ocel

Potom následuje místnost simulující sopečný výbuch. Prohlídku uzavírá výstava předmětů a fotografií z dob fungování kamenolomu. Návštěvník po turistické trase vystoupí na druhou terasu, odkud je vidět útvar podobný varhanám.

Cesta po okolí

Trasa vede dál na vrchol, odkud je výhled na Balaton a Tihanyský poloostrov. Na zpáteční cestě se vrátí k třetí budově, ve které je obchod se suvenýry a místnost pro různé činnosti související s geoparkem, hlavně pro děti a mládež. Odtud se návštěvník vrátí zpět na parkoviště.

Při výběru materiálu a konstrukci budovy kladl autor velký důraz na ochranu přírody při realizaci projektu. Vnější materiál, kortenová (rezavá) ocel, má na jedné straně připomínat důlní stroje a stavby, na druhé straně vulkanickou sílu. Proto má hlavní budova ocelovou konstrukci se skleněnými, zčásti mobilními stěnami. Fasádové panely tvoří speciálně vyráběné tabule z kortenové oceli.

Budovy Geoparku na Hegyestű

Budovy Geoparku na Hegyestű

Vnitřní prostory obohacuje světlo, které vchází přes "otvory na fasádě”. Několik pilířů zvedá celou budovu nad povrch. Plochá střecha je posypaná čedičovými kamínky. Shora působí jako trasa, jen ve vyšší rovině. Přijímací budova má konstrukci z betonu a je obložená čedičovým kamenem, připomínajícím původní hornický dům.

Cíl autora? Co nejméně zasahovat do charakteru přírodního útvaru a zástavbou zdůraznit tvar vrchu před dolováním, architekturou poukázat na dobu, kdy se v kamenolomu těžilo. A vyjádřit vulkanickou sílu.

Budovy Geoparku na Hegyestű

Budovy Geoparku na Hegyestű

O soutěži

Druhý ročník soutěže Young Architect Award 2010 měl uzávěrku 15. července, vítězové budou vyhlášeni na podzim. Účastníci soutěžní přehlídky mohli přihlásit své práce do tří kategorií, a to studie, školní práce nebo realizace.

Vedle soutěžních kategorií určených vyhlašovateli bude udělena i cena iDNES.cz za nejlepší 3D model přihlášeného díla. Čtenáři iDNES.cz vyberou 10 finalistů, z nich pak redakce celkového vítěze.

Bližší informace k soutěžní přehlídce lze najít na internetových stránkách vyhlašovatele www.abf.cz a soutěže www.yaa.cz – přímo na hlavní straně a na internetových stránkách České komory architektů – www.cka.cz.

Plán Geoparku na Hegyestű

Plán Geoparku na Hegyestű

projekt

Název: Geopark na Hegyestű

Přihlašovatel a zároveň autor: Ing. arch. Dávid Kovács

Kategorie: školní práce

Škola: Technická a ekonomická Univerzita Budapešťt
Lokalizace studie: Geopark na Hegyestű, Balatonský Národní park, Maďarsko