Jak bydlí ten, kdo navrhuje nábytek pro jiné

  • 6
Přísloví, že kovářovic kobyla chodí bosa, zná snad každý. O to zajímavější bývají návštěvy u těch, kteří ovlivňují vkus deseti tisíců lidí. Mezi ně patří i Petr Shromáždil, šéfdesignér firmy Hanák nábytek, kterou má naše veřejnost spojenou hlavně s kuchyněmi.

Do vesničky pár kilometrů od Popůvek, kde sídlí firma Hanák nábytek, se rodina neodstěhovala náhodou, ale protože odtud pocházela babička. Petr to má tak poměrně blízko do práce. Katce se sice z Brna příliš nechtělo, ale láska – a toto slovo není v této rodině žádné klišé! - byla přece jen silnější.
 
Pak už následoval „běžný“ život - stavba, hypotéka, dítě, zařizování…
Příjemný, byť rozměry nijak ohromující dvoupodlažní domek má samozřejmě své srdce v kuchyni. Jak by ne, když jich Petr za sedm let navrhnul už několik set. A ne ledajakých!

Jeho vlastní kuchyně neohromuje nákladností, ale nápady. „I když pracuji v nábytkářské firmě, musím počítat s tím, že splácíme hypotéku, proto jsem zvolil kuchyni Adria z naší řady Economy. Je cenově dostupná a já mám navíc desén břízy rád.“

Kuchyně volně navazující na další obytnou část rozhodně neodpovídá klasickému „pravoúhlému“ pojetí. Boří i zaběhnuté stereotypy výšek a hloubek pracovních ploch.

„Jsem vlastně líný člověk, proto si raději pečlivě ověřuji všechny ergonomické zásady, nejlépe na vlastní ženě, hlavně pokud jde o výšky pracovních ploch v kuchyni. Ergonomie je strašně důležitá!“ tvrdí s přesvědčením Petr Shromáždil.

I proto má skříňka s mycím centrem výšku rovný metr. Hloubka pracovní desky, do níž byl zapuštěn dřez, je pak 80 centimetrů. Prodloužená hloubka nabízí dostatek místa pro práci i úžasný odkladní prostor, může zde stát trvale i domácí robot, aniž by překážel při vaření. A výška? Petr je pořádně vysoký a Katka se také přehoupla bez problémů nad 170 centimetrů.

„Dřez pod okny navrhuji nejraději, pokládám to za nejlepší a nejpraktičtější řešení. V rohu ho vidím nerad, je to spíš módní než praktické řešení. Lidé by měli přemýšlet, co a jak v bytě opravdu dělají, k čemu věci slouží…“ radí Petr, „vždycky bychom si měli uvědomit, že byt zařizujeme pro sebe, ne pro efekt!“

Petrovy nápady oceňuje v praxi i manželka: „U dřezu pod oknem mám skvělý přehled o tom, co dělá Terezka venku. Když je doma, a já vařím, bleskově se vyškrábe na vedlejší skříňku nahoru a snaží se mi pomáhat. Je to její nejmilejší místo v celém bytě, odkud všechno sleduje. Jako kdyby si pamatovala, že jsem ji na tuhle skříňku odkládala ještě v době, kdy byla miminko v přenosné sedačce.“

Modrá umí i hřát
Kombinace šedé dlažby a světlé břízy na čelních plochách dvířek prostor působí velmi příjemně a elegantně, až luxusně. Přitom působí i teple – tomu ostatně napomáhá i podlahové topení pod dlažbou (postačila jednoduchá „smyčka“, která postačí pro temperování), jinak je v celém domě plynové topení.

Zdánlivě studená modrá barva tady téměř hřeje, to proto, že byl vybrán vhodný lomený odstín, který se doplnil teplou žlutou. Sázka na žlutomodrou kombinaci se k francouzským oknům vedoucím do zahrady vyplatila. Celý interiér působí odlehčeně a získal opticky i na rozměrech.

„Máme spoustu věci z IKEA, i když nám někdy vadí, že je má kde kdo. Jenže! Cenově jsou dostupné a není problém se sladěním. Časem určitě vyměníme sezení, ale teď to finančně prostě nejde,“ popisuje Terezčina maminka situaci, jíž zná většina mladých manželství.

Petr Shromáždil

• Narodil se v roce 1973.
• Studoval v Rousínově a pak design u profesora Chalabaly v Brně na Mendělejově zemědělské univerzitě. Ve 24 letech nastoupil do firmy Hanák nábytek. „Přišel jsem v pravou chvíli,“ říká sám. Firma měla tehdy pouhé tři desítky zaměstnanců (dnes téměř 200). Petr začínal ve výrobě takříkajíc od píky. Dostal důvěru majitele Stanislava Hanáka, a tak přišly první návrhy a realizace.
• V roce 1998 navrhnul svou první veletržní expozici pro Brno, dnes má za sebou kolem 300 návrhů individuálních kuchyní a každý rok 15 až 20 kolekcí pro značku Hanák kuchyně.
• Je jedním z autorů expozice kuchyňského, koupelnového i bytového nábytku Design centra v Popůvkách u Kojetína, které firma otevřela na podzim loňského roku. Jde o největší showroom tohoto druhu v České republice.



Další informace najdete v Living 3/2005

Kuchyň je propojená s jídelnou a obývacím pokojem.

Praktický šuplík pod varnou deskou.

Snížená varná deska je praktická, protože dobře vidíme na všechny čtyři plotýnky.

Kde se denně vaří, měly by být věci pěkně po ruce - místo drahých skříněk stačí jednoduché police a obklad ze stejného materiálu.

Bar odděluje kuchyňskou část od jídelní hlavně opticky, s židličkami k němu se nepočítá. Na jeho oblé tvary postačil sololit a dřevotřísková deska s ABS hranou. "Pozor si musíte dát jen u výšky osvětlení. Nesmí vás oslňovat, když sedíte u stolu," radí designér.

Prakticky vyřešený roh kuchyňské linky.

Pro celý dům jsou typické oblouky, průhledy a volný prostor, což oceňuje hlavně čiperná Terezka.

Koupelna

V pokoji neposedné Terezky nesmí chybět skluzavka, jako zařízení byl použit hlavně nábytek z IKEA. Až sem přijde za pár měsíců bratříček nebo sestřička nebude tak problém změnit dispozici, místa na hraní bude pro obě děti dostatek.

Ložnice je spojená volným průchodem do dětského pokoje. Až obě děti dorostou, ložnice se jednoduše oddělí dveřmi - a rodiče budou mít úplné soukromí.