Interiér zdobí rozličné doplňky z celého světa a originální obrazové motivy,...

Interiér zdobí rozličné doplňky z celého světa a originální obrazové motivy, které tematicky charakterizují jednotlivé místnosti a barevně vhodně dotvářejí celek. | foto: Lukáš Hausenblas

Nechal dům architektovi, ať jej omladí. Co našel doma po návratu

Pavel Staněk žije střídavě v Čechách a v tropickém bungalovu v Miami na Floridě. Za oceán ho už před mnoha lety odvedla studia a byznys. Doma se ovšem cítí v Česku. Na okraji Prahy si pořídil dům, jehož interiér nechal po letech omladit. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Co vás přivedlo právě sem?
Hledal jsem klidné místo, které má blízko k přírodě. Chovám lovecké psy, s nimiž denně běhám nebo jezdím na kole. Prostředí je tu opravdu nádherné a nemám to daleko ani do centra Prahy. Dům jsem nestavěl podle svých představ, ale líbil se mi. Navrhli jej američtí architekti pro developerskou společnost.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Proč jste se rozhodl změnit původní podobu interiéru?
Dřív mě hodně ovlivnily interiéry v Palm Beach, které jsou hojně zařízeny v koloniálním stylu, často se tam vyskytuje také art deco. Můj původní interiér působil těžce, barvy byly tlumené a nesl stopy koloniálního stylu. Potřeboval jsem změnu. Cítil jsem to vnitřně, ale i interiér mého domu mi už připadal okoukaný. Mám změny rád. I ve své práci neustále vymýšlím něco nového.

Kamarád Václav Žák, který se velmi zajímá o architekturu, interiéry a design, mě seznámil s architektem Martinem Frankem. Jeho práce mě nadchla, líbilo se mi také, že vše dotahuje až do posledního detailu. Původně jsem chtěl jen malé změny v interiéru, když jsem ale pochopil podstatu nového konceptu, rozhodl jsem se pro jeho kompletní proměnu.

Jen jsem si přál, aby interiér působil vzdušně a uvolněně, aby byl pro mě i mé hosty maximálně pohodlný a nepůsobil okázale. Očekával jsem pánský vzhled s využitím přírodních materiálů. Nic nafintěného!

Vím, že architekt Frank pro vás připravoval interiér právě v době, když jste pobýval v Miami. Neměl jste obavy z návratu?
Nechal jsem mu volné ruce. Nemám potřebu regulovat cítění architekta, jinak bych nemusel jeho služby využívat. Mé představy znal a já jeho práci také. Než jsem odlétal, probrali jsme si celkovou koncepci a měl jsem jen základní představu o stylu, použitých materiálech a barevnosti. Zbytek jsem už nechal na něm.

Trošku jsem se při návratu domů chvěl, protože jsem vůbec netušil, jaký bude výsledek. Ten ale předčil mé očekávání, interiér je úžasný! Ve finále k tomu přispěl i kamarád Vašek Žák, který je zároveň i mým společníkem a manažerem naší restaurace Noi a našeho byznysu s produkty pro psy značky Hunter. Doma bylo vše připravené do nejmenších detailů. I v chladničce jsem měl své oblíbené potraviny.

Doma je zde i maďarský ohař Nick, který miluje pohyb a se svým pánem denně naběhá desítky kilometrů.

Zasahovalo se nějak do dispozičního uspořádání?
Upravovalo se všechno včetně elektroinstalací a došlo i na drobné stavební úpravy. Dům mi teď připadá logičtěji uspořádaný, prostornější, mohu ho lépe využívat. Martin dal jednotlivým místnostem novou náplň, například předělal krb a kolem něj vznikla odpočinková zóna s dalšími místy k sezení.

Dříve jsem měl před krbem dlouhý jídelní stůl a sedací soupravu jen v zadní televizní místnosti. Prostor mezi byl nevyužitý. Cítím se tady skvěle, kamkoliv vstoupím. Všechny předměty jsou funkční a mají svůj smysl.

Vidím, že jste opravdu spokojený.
Ano, jsem nadšený! Moc se mi líbí, jak Martin pojal osvětlení. Mohu s ním krásně pracovat a vytvářet zde různé světelné scény, které je možné i stmívat. Světlé lněné čalounění, jemné průsvitné záclony... Připomíná mi to tu interiéry Soho house beach v Miami i řecký Mykonos. Cítím se tu příjemně.

V pracovně našlo místo už hodně staré ikonické křeslo – Eames Lounge Chair.

Přál jste si zachovat některé předměty z předchozího vybavení?
Myslím, že byly jen tři. Moc rád mám staré křeslo, Eames Lounge Chair, které jsem před lety koupil a patří k mým oblíbeným kusům, také starý televizor Bang & Olufsen, který je na pojezdu, a pak ještě přehrávač od stejné značky, který se už dnes nevyrábí.

A co vybavení kuchyně, které je součástí vašeho podnikání?
Samozřejmě nemohly chybět ikonické předměty KitchenAid včetně slavného robotu, které jsem s Martinem konzultoval, a spotřebiče Miele, které preferuji. Sám jsem si zvolil nádobí Artesano od značky Villeroy & Boch, které se sem stylově přesně hodí. Jde o silnější porcelán zajímavě kombinovaný se dřevem. Sáhl jsem po nádobí Mauviel, nožích Zwilling či odšťavovači Vita Juicer. Velmi mi záleží na tom, aby bylo vše dokonale funkční a čisté.

Slovo architekta

„Ušlechtilý, symetricky řešený konzervativní dům byl skvěle vyvedený v exteriéru, ovšem interiér zaostával. Protože jsem vytvářel bydlení pro mladého činorodého člověka, nechtěl jsem, aby interiér vyhlížel strnule a usedle. Navazoval jsem na exteriér. Jistou konzervativnost a noblesu jsem přenášel i sem, ale snažil jsem se, aby interiér působil dynamicky,“ popisuje architekt Martin Frank.

Použil větší barevný i materiálový kontrast. Tmavé kusy nábytku působí konzervativně, ale jsou nadčasové. Zatímco sedací nábytek je čalouněný světlým mačkaným lnem, který sem spolu se záclonami vnáší ležérnost. Okna, dveře i podlahu bylo třeba zachovat a na danou barevnost navázat.

Kuchyň je vybavená ikonickými spotřebiči KitchenAid, nechybí kvalitní indukční deska, tepan ani pečicí a parní trouba. Pracovní plochu varného ostrůvku osvětlují trendová svítidla značky House Doctor.

„Nazlátlou barvu podlahy jsem potlačil šedou a mužský dojem z prostředí docílil pomocí industriálních doplňků, například svítidel s hrubými dráty, obnaženými žárovkami a prvky mosazi. Interiér odráží energickou osobnost kosmopolitního a zcestovalého člověka a jeho způsob života. Je vzdušný, ležérní, ale i elegantní a praktický,“ dodává Martin Frank.

Na přání redakce časopisu není spuštěna diskuse.

Majitel domu

Pavel Staněk, majitel společnosti Potten & Pannen – Staněk group
Vystudoval obchodní lyceum v Hamburku, absolvoval University of California v Los Angeles v USA, získal titul MBA na The Anderson school of management.

Po roční stáži u prestižniho výrobce nádobí v Toledu v Ohiu se vrací do České republiky a v roce 1992 zakládá vlastní společnost Potten & Pannen – Staněk group.
Postupně získává výhradní zastoupení 36 prestižních světových značek a otevírá první reprezentační prodejnu v Praze. Do dnešního dne je jich v ČR a SR 11 včetně Concept Storu v OC Centrál v Bratislavě, který získal nejprestižnější ocenění nejlepší prodejny domácích potřeb na světě (GIA - Global Inovation Award), které uděluje každoročně Housewares Association v Chicagu.

Se společníky otevřel prodejny Just your friend s chovatelskými potřebami pro psy značky Hunter a otevřel thajskou restauraci Noi na Malé Straně.
Denně sportuje, věnuje se judu, plavání, tenisu, běhá a jezdí na kole. Rád cestuje. Chová lovecké psy, jezdí na výstavy a stejně jako jeho dědeček se věnuje jejich výcviku.

Pavel Staněk, majitel společnosti Potten & Pannen – Staněk group

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.