Jak bydlí muži

Za posledních pět let stoupá zejména v Evropě počet takzvaných jednočlenných domácností velmi výrazně. Týká se to zejména vyspělých zemí, například v Kolíně nad Rýnem patří do kategorie single 40 procent všech domácností. Zdaleka nejde jen o ovdověné či rozvedené. Patří sem zejména mladí úspěšní lidé, kteří se svému povolání věnují s plným nasazením. Mají proto jiné požadavky na bydlení než třeba rodiny s malými dětmi. To je vidět především při výběru nábytku.

Stačí pár kusů nábytku

Pokud se muž nastěhuje do prázdného bytu, stačí mu zpravidla pár kusů nábytku. Velká postel, pár skříněk či polic a případně pracovní stůl. Místo skříní mají muži raději šatny či komory. (Přesně podle hesla, že skříně na šaty slouží k pověšení věcí, na které již není na židlích místo.) Ti, kteří rádi poslouchají hudbu, si pečlivě vybírají nejen audiotechniku, ale třeba také stojany na cédéčka. Oblíbené jsou v poslední době typy na rozhraní mezi užitným uměním a artefaktem. "Kombinace " rezavého' kovu a kamene oslovuje hlavně muže, ženy dávají přednost sklu," tvrdí o atypických solitérech designér Jan Padrnos. Podle něj má tento nábytek hned několik výhod. Snese i poněkud nešetrnější zacházení během případných stěhování. V každém interiéru pak působí jako výrazný výtvarný prvek, který lze bez problému doplnit jakýmkoliv dalším nábytkem.

Co říkají o mužích architektky:

Bára Škorpilová

Možná trochu paradoxně chtějí mít muži hezčí koupelny, na rozdíl od ženy však nepožadují zrcadla s "pohyblivými křídly". Nepotřebují se totiž zhlížet ze všech stran. Bývají důslední v technickém vybavení. Dnes se už například běžně domáhají datových rozvodů v bytě. A všechno musí fungovat!

Jitka Pavlíková

Muži většinou nedotahují věci do konce. Koupí si to nejnutnější a pak je už zařizování - na rozdíl od žen - spíše obtěžuje. To se týká hlavně doplňků. Mít třeba vhodné sklenky na konkrétní nápoje těší ženy, muž vám klidně nalije bílé víno do sklenice na vodu. Takže pokud hledají ženy nějaký vhodný dárek, většinou se při nákupu skla nespletou.

Šárka Daňková

Návrh interiéru pro jednotlivce, ať už pro muže či ženu, se odvíjí od jeho individuality. Často chtějí mít funkční, ale méně vybavenou kuchyň, pokud ovšem není vaření jejich koníčkem. Muži jsou přístupnější a otevřenější zajímavým atypickým prvkům, jako je například zvláštní osvětlení bytu, zajímají se i o jeho technickou stránku. Ženy dají spíše na výsledný dojem a detaily. Málokdo, kdo žije sám, si pořizuje pouze klasické jednolůžko, běžný bývá požadavek na jedenapůllůžko nebo velkou postel. Muži méně schraňují věci, mají méně úložných prostor a volnější dispozici..