kuchyňská linka

kuchyňská linka - Při vaření na desce s pečícími a varnými senzory se nic nespálí | foto: Jaroslav Kvíz

Jak bydlí mladý muž: byt jako erotický časopis

  • 104
Malý byt o ploše 40 metrů čtverečních si mladý muž zařídil tak, aby vyhovoval jeho zálibě ve vaření. Aby mu nebylo smutno v přechodných etapách, kdy v bytě žije singl, zvolil jako výzdobu fotografie půvabných krásek. A protože místa na zdech je poskrovnu, místo rámů vtipně využil všechny dveře.

Nových malých bytů je v Praze ke koupi poměrně málo. A tak když Mirek objevil garsoniéru s terasou a garážovým stáním, nezaváhal. Platit drahé pronájmy se mu již nechtělo, stoupající ceny bytů ho pak přesvědčily o tom, že není „čas na hrdinství“ a každý měsíc odkladu hypotéku jen zvýší. Jeho odhad byl velmi správný.

Do bytu se nastěhoval v srpnu 2006, za pár měsíců šly ceny ještě výrazně nahoru. Svého rychlého rozhodnutí proto nelituje, a to přesto, že na dispozici, a dokonce ani na vybavení koupelny včetně obkladů a podhledů se zapuštěnými světly, nebylo už možné nic změnit. Byly hotové.

Koupelna s oknem

Na čem ušetřit

Protože koupě na hypotéku sáhla Mirkovi podstatně do úspor, stál při zařizování bytu před zásadní otázkou: čím ji zařídit? Pokoj, který slouží jako kuchyně, jídelna, obývák i ložnice zároveň a má kolem 26 m2, si přímo říkal o vybavení na míru.

Finanční požadavky architektonických studií však byly takové, že by nezbylo na kvalitní spotřebiče, na nichž trval (jako řada mužských singlistů totiž s chutí a dobře vaří, má rád kvalitní víno, ale rozhodně odmítá žehlit). A tak se do výroby kuchyňských skříněk a postele pustil kamarád, který vlastní malé truhlářství.

Pohovka v gasoniéře

Kuchyni sladil s minimalistickým designem spotřebičů, postel vybavil lamelovým roštem a polstrovaným čelem. Do pokoje se vešel jen malý jídelní stůl, který byl stejně jako psací stolek s hliníkovým podnožím vyroben na míru. Tloušťkou desek a vínově červeným nákližkem vlastně kopírují pracovní kuchyňskou desku. V kombinaci s šedou výmalbou stěn, matovaným nerezem spotřebičů, alu-deskami místo obkladů a červenými plastovými židlemi celý prostor barevně sjednotily a dodaly mu lehce technicistní a zároveň hravý charakter.

Ten podtrhuje i netradiční výzdoba – barevná prasátka na stropě. Jsou to vlastně kasičky z plastu. „Vadil mi stropní podhled se zapuštěnými světly v předsíni i v koupelně, v malém bytě jsem si připadal jako v tuctovém hotelovém pokoji,“ vysvětluje majitel svůj nápad.

Strop v předsíni

Z jiného soudku jsou černobílé fotografie krásek, které v mládeneckém bytě trochu překvapují svou velikostí, ale hlavně umístěním. Fungují i jako „filtr“ na přítelkyně: „Kdyby to psychicky neunesla, asi by nám to neklepalo ani v jiných věcech,“ prozrazuje Mirek.

Dveře a chodba

Něco pro gurmány

Jednoduchá rovná kuchyňská linka byla jediným možným řešením, díky tomuto uspořádání nebylo nutné pořizovat drahé vnitřní systémy, kterým se u rohových verzí jen těžko vyhnete. Linka původně obsahovala i vestavnou chladničku, ale pouze malou. „Přítelkyně si stěžovala, a tak jsem musel pořídit velkou, samostatně stojící. Nemám čas chodit pravidelně na nákupy, a tak je velký mrazák nezbytný,“ popisuje majitel.
Teplý byt si vyžádal i pořízení vinotéky, na níž je pyšný stejně jako na parní troubu či vestavný kávovar.

Technický blok v kuchyni

„V restauracích mně vždycky chutnala jídla připravená v páře konvektomatu. Teď, když jsou parní trouby běžně v prodeji, nemohl jsem odolat. Stačí si jen navolit typ jídla a hned víte, za jak dlouho bude jídlo hotové. Třeba si zadám basmati rýži, na displeji se objeví 28 minut a já si mezitím mohu klidně číst. Páře nezáleží ani na množství, všechno voní a má barvu jako čerstvé. I ‚stupidní‘ kuřecí maso je z páry vždycky křehké a jakoby nadýchané,“ líčí Mirek své kulinářské zkušenosti.

Má sice rád všechno pod kontrolou, ale občas ji raději ponechá technice – proto si také vybral varnou desku s pečicím a varným senzorem, který nedovolují nic připálit.

Varná deska se senzory

V létě pak není problém pozvat si spoustu přátel – stolovat lze na velké terase (má 19 m2), kam se vejde snadno i gril a dostatek židlí. V bytě není žádný nepořádek, stopy po návštěvnících se snadno uklidí.
Židle a pohovku si Mirek koupil v KIKA, police a odkladní stolky v IKEA. Při koupi hotového nábytku dával přednost multifunkčním záležitostem. Proto například zvolil pohovku a širokými područkami, na něž lze přikoupit podnosy nahrazující stolek. V případě, že se chcete natáhnout, není problém je sejmout – a máte velkou pohovku. Tři hnízdovité stolky pak putují bytem podle potřeby, ten nejmenší zpravidla nahrazuje odkladní stoličku v předsíni.

Jak si usnadnit život

Také výrobu nábytku do koupelny a skříní v předsíni svěřil kamarádovi. „V předchozím bytě jsem si koupil poličky a skříňky přímo určené do koupelny. Za chvilku se doslova rozpadly, tak si speciální nábytek od profesionálů opravdu nepředstavuji,“ vzpomíná na smutnou zkušenost.
Nábytek do koupelny si proto raději navrhl sám, a to včetně asi 15 centimetrů vysoké mezery mezi sušičkou a dnem skříňky. „Teplý vzduch je třeba odvést pryč, to si spousta lidí neuvědomuje a sušičku natěsno ‚napasuje‘ do výklenku nebo do skříně. Když máte v koupelně okno, jde teplo velmi rychle pryč. Snížíte tak i spotřebu energie,“ radí technicky zběhlý Mirek všem zájemcům.

Sušička s pračkou

Žehličku nesnáší, proto prádlo ze sušičky okamžitě po skončení sušení vyjme, vyklepe a pověsí na ramínko. „Trička si kupuji zásadně o číslo menší, abych je nemusel žehlit,“ prozrazuje svůj fígl. Koupě setu – pračky a sušičky – vyšla velmi výhodně, proto si pořídil rovnou velké spotřebiče. Pračka zvládne 8, sušička 7 kilogramů prádla. Prát a sušit v nich tak může i přikrývky, spacáky, péřové bundy nebo polštáře.

„Někdo sice nedá dopustit na voňavé prádlo ze zahrady, ale v Praze jsem měl spíš zkušenost, že mi na podzim a v zimě páchlo smogem, na jaře a v létě jsem si sice do skříně uložil občas voňavé košile, ale pak jsem dostal alergickou rýmu na pyly, které se na prádlo nachytaly,“ vysvětluje.

Objem skříní působí poměrně impozantně, ale díky použité zrcadlové fólii jejich hmotnost příliš nevnímáte. Věci uvnitř se nemačkají, místa je dost, takže opět nebylo nutné pořizovat drahé úložné systémy. 

Předsíň s vestavnými skříněmi

Spotřebiče pro radost, ale…

Nábytek na míru – přesněji řečeno kryt radiátoru – však způsobil menší komplikace s topením. „Tři měsíce jsem si přitápěl klimatizací a sušičkou, než jednoho z topenářů, kteří se zde střídali jako na běžícím pásu, konečně napadlo, že se zakrylo čidlo, které kontroluje teplotu v místnosti. Stačila malá úprava a topení funguje, jak má,“ vzpomíná Mirek.

Klimatizaci zažil ve svém předchozí bytě a měl s ní jen dobré zkušenosti. Proto si ji pořídil hned první rok. Vysoká francouzská okna a terasa s dlažbou, která akumuluje v létě teplo, totiž zásobují nevelký prostor nežádoucím horkem. Klimatizace LG v designovém provedení pak dokáže v přechodném období jara a podzimu, kdy centrální topení nefunguje, v pokoji i příjemně přitopit.

Francouzské okno

A proč takové investice do technického vybavení bytu?  „Byt mi stačí teď, dva se do něj vejdou jen taktak, pro rodinu není. Časem jej budu muset prodat, nebo z pronájmu hradit hypotéku na další byt. A malých bytů je v Praze nedostatek, naopak singlistů, kteří zde pracují a nemají čas se starat o domácnost a chtějí pohodlný byt, tu bude vždycky plno.“