Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak bydlí milionáři v Londýně: mají peníze, vkus, ale také strach

  1:00aktualizováno  1:00
Kdo má peníze, může mít všechno. Tedy kromě luxusního domu či bytu v Londýně s "dobrou adresou". Ani miliony liber, které jsou superbohatí ochotni zaplatit, často nepomohou. Britské metropoli sice nedochází dech, zato atraktivní místa pro bydlení.

Bydlení v Londýně láká tisíce milionářů, od obchodníků až po světové celebrity. Důvod? Je to obchodní i kulturní centrum s transparentním realitním trhem, místo, kde se respektuje právo i soukromí.

Ve městě, kde žije 12 % obyvatel Velké Británie, kteří vytvářejí více než 21 procent hrubého ekonomického "výkonu" státu, se však už těžko hledají domy a byty v atraktivních lokalitách. I kvůli tomu, že zájemci mají hodně vysoké požadavky.

Byty a domy musejí mít klimatizaci, pokoje pro personál, domácí kino, spoustu koupelen i bazén. Obrovský důraz se klade na bezpečnost a soukromí. A především na tzv. dobrou adresu.

I dnes se nabízejí luxusní byty zařízené stylovým nábytkem

I dnes se nabízejí luxusní byty zařízené stylovým nábytkem

Nejlepší adresa už 200 let

Když se před více než dvěma stoletími začal přestavovat Buckinghamský palác, londýnské sídlo britského panovníka, byly v jeho okolí leda pastviny a bažiny.

Tehdy napadlo Roberta Grosvenora, druhého markýze z Westminsteru, že jednou půjde o velmi atraktivní adresu. Měl geniální nápad, na němž hodně vydělal.

Postupně zde jeho hlavní stavitel Thomas Cubitt ("Donald Trump své doby") vytvořil na prostoru o velikosti více než 100 akrů čtvrť Belgravii. Ta se stala nejlepší londýnskou adresou, tedy kromě již zmíněného Buckinghamského paláce. A zůstala jí dodnes.

Tento typ vstupu do domu v Belgravii už milionářům nevyhovuje, jsou tu příliš zranitelní

Tento typ vstupu do domu v Belgravii už milionářům nevyhovuje, jsou tu příliš zranitelní

Její tři velká náměstí (Belgrave, Chester Square a největší Eaton) lákala všechny: ty nejbohatší z bohatých, umělce i předsedy vlád.

V typickém bílém domě se štukovými ozdobami a černými dveřmi bydlí dodnes na Chester Square i bývalá ministerská předsedkyně, "železná lady" Margaret Thatcherová. Na stejném náměstí si koupil dům i Roman Abramovič, ruský miliardář a majitel fotbalového klubu Chelsea.

Uniformita bílých štuků a černých dveří v Belgravii nevznikla náhodně, lidé rádi bydleli tam, kde měli pocit, že vedle nich žijí sousedé ve stejném postavení a se stejnými příjmy.A právě tomuto pocitu napomáhal jednotný vzhled domů.

Černobílá uniformita Belgravie přetrvala do dnešních dnů

Černobílá uniformita Belgravie přetrvala do dnešních dnů

Jenže tolik obdivovaná a léta respektovaná tradice už současným milionářům nevyhovuje. Ulice vznikly v době, kdy neexistovala auta. Chybějí tady garáže i vjezdy pro limuzíny, vstupy jsou rovnou na chodník.

Úzká schodiště nikdo nechce, ani kuchyně v suterénu (ty při rekonstrukcích nahrazují bazény, vaření se přemisťuje do blízkosti jídelen). Vadí i dříve tak typické pokoje pro služebnictvo v horních podlažích, protože majitelé přicházejí o své soukromí.

Staré domy nevyhovují novému životnímu stylu a marně čekají na kupce

Staré domy nevyhovují novému životnímu stylu a marně čekají na kupce

Velký problém představuje také tolik vyžadovaná klimatizace. "Její instalace do památkově chráněného domu je často nemožná," tvrdí zkušený realitní odborník Paul Taylor.

A památkově chráněné jsou v Belgraviii takřka všechny - navíc na rozdíl od některých jiných zemí se zákony ve Velké Británii dodržují.

Středně velké historické domy stavěné podle starého životního stylu novým kupcům svými dispozicemi už nevyhovují. A tak některé na zájemce čekají marně. I přes svou "dobrou adresu".

Domy se prodávají i se zařízením

Domy se prodávají i se zařízením

Inspirace z Francie i hotelů

Londýn vedle nedostatku vhodných domů zasahuje navíc stále výrazněji i trend, který dává přednost velkému bytu před domem.

Důvod? Pro bydlení je mnohem pohodlnější to, co se odehrává v jedné úrovni. A tak developeři kupují stále častěji dva či tři domy vedle sebe a vzájemně pak spojují byty v úrovni jednoho podlaží.

Britové se tak musejí smiřovat s tím, že pro mnoho lidí je atraktivnější hodnotný byt než dům. Tento přístup, typický třeba pro Paříž, se v poslední době začíná zamlouvat i Britům zvyklým mít za svůj životní cíl rodinný dům.

Díky spojení tří domů mohou vzniknout velké byty včetně střešních teras

Díky spojení tří domů mohou vzniknout velké byty včetně střešních teras

Přistupují i na další trend, a to inspiraci hotelovými interiéry i službami. Luxusní bytové rezidence nabízejí servis obdobný jako pětihvězdičkové hotely. Zařídí vám recepci pro sto hostů, letenky do Itálie i lístky do La Scaly.

Byty v těchto rezidencích se i svým vybavením blíží hotelu. Spoustu věcí lze řídit dálkovým ovladačem, místnosti můžete spojovat a opět oddělovat pomocí posuvných dveří či stěn podobně jako je tomu ve velkých hotelových apartmánech.

Moderní interiéry luxusních bytů často připomínají hotelové apartmány

Moderní interiéry luxusních bytů často připomínají hotelové apartmány

A co je symbol opravdu kvalitního bydlení? Koupelny. Jde o čistě osobní luxus, který si žádá soukromí. Ke každé ložnici proto patří minimálně jedna (a opravdu velká).

Designové vany, vířivky a sprchy ovládané počítači tak odlišují bydlení milionářů od ostatních smrtelníků. Na to musí pamatovat každý dobrý developer nebo realitní makléř.

Vnitřní bazény s protiproudem, další požadavek bohatých, odpovídají nejen britskému sychravému počasí, ale také snaze o soukromí a bezpečnost.

Vnitřní bazén patří v domech pro bohaté ke standardu

Vnitřní bazén patří v domech pro bohaté ke standardu

Bohatí nestojí o publicitu, vědí, že jsou terčem zájmu bulváru – a mnohdy i konkurentů. Kamerové systémy kulku nezastaví. Proto vše, co se v domě odehrává, musí zůstat skryto zraku okolí.

A nerozhoduje, zda jde o plavání nebo příjezd autem. Nic a nikdo nesmí být viděn. Za splnění této podmínky jsou ochotni zaplatit třeba 25 milionů liber, tedy téměř 700 milionů korun. Když však bezpečnost není dokonalá, dům neakceptují.

Bazény si dnes bohatí lidé budují i ve velmi starých domech

Bazény si dnes bohatí lidé budují i ve velmi starých domech

Nechci být viděn, ale vidět

Protože Londýn leží v rovině, patří dobrý výhled k těm nejdražším atributům. Například majitel domu v hodnotě 1,5 milionu liber s unikátním výhledem na Londýn si mohl k jeho ceně klidně připočíst další milion liber.

Cena byla tak vysoká zejména proto, že vynaložil velké úsilí na to, aby nová výstavba takový výhled nezničila. Přitom před dvaceti lety za dům zaplatil pouze 120 tisíc liber.

Prodej domů a bytů však není jen o zisku, ale také o tom, že se bohatí lidé často stěhují. Domov je pro ně tam, kde právě žijí.

Tento výhled byl oceněn na 1 milion liber

Tento výhled byl oceněn na 1 milion liber

Dům se střešní terasou koupil před dvaceti lety majitel za 120 tisíc liber, v roce 2006 jej nabízel za 2,5 milionu, na 1 milion z toho byl oceněn výhled na Londýn

Dům se střešní terasou za 2,5 mil. liber

I pohled na Temži a centrum Londýna je drahý, ale záleží na konkrétním místě. Pokud okolí domu nenabídne typické zázemí londýnského centra s kavárnami a obchody, shání se kupec obtížněji, zejména pokud jde o Brita. Ten vnímá centrum velmi citlivě.

Nová výstavba se snaží nabídnout atraktivní výhledy

Nová výstavba se snaží nabídnout atraktivní výhledy

Cizinci tolik nerozlišují – jenže zase mívají více prostředků na to, aby si vybrali bydlení zcela podle svých představ i finančních možností.

Za luxusní bydlení v centru tak klidně zaplatí v přepočtu i více než milion korun za metr čtvereční. A někdy ještě mnohem víc.

Domy či byty za tři, sedm, patnáct až dvacet pět milionů liber tak v Londýně nikoho nepřekvapí. Ačkoliv hospodářská krize rozhodně nekončí, Londýn si své unikátní postavení a vysoké ceny - po krátkém poklesu – stále udržuje.

Základem drahých interiérů bývá jedna barva doplněná o barevné akcenty

Základem drahých interiérů bývá jedna barva doplněná o barevné akcenty

Ceny začínají od jara 2009 dokonce opět lehce stoupat. Londýn tak svůj post města s nejdražšími byty a domy v Evropě neztratil, naopak zůstává i nadále barometrem evropského realitního trhu. Včetně trendu hledání "dobrých adres" na předměstí velkoměst.

bydlení milionářů

Jak bydlí milionáři v Londýně - druhý díl seriálu BBC - uvádí Česká televize v sobotu 19. září v 13:50 na druhém programu.


Autor:
Nejčtenější

Hned za vstupem je po pravé straně kuchyňská linka, vlevo šatní skříň, které...
Jak se žije v miniaturním bytě o velikosti vagonového kupé

Zařídit byt s plochou 16 metrů čtverečních pro dvě dospělé osoby byl doslova nadlidský úkol. Architekti se však tohoto úkolu zhostili se ctí.  celý článek

Drobné detaily dokázaly interiéru vtisknout „ženský princip“.
Drobné detaily proměnily byt 3+kk přesně podle přání majitelky

Byt s dispozicí 3+kk v novostavbě developerského projektu s krásným výhledem na Prokopské údolí vnímala majitelka jako strohý, ale nechtěla jej zahltit...  celý článek

Hotel Sook Station je otevřený od začátku léta. Noc za mřížemi vyjde pro...
Úzké cely, kovové mříže a palandy. Thajsko láká na zážitky z vězení

Tematický hostel Sook Station nabízí klientům pobyt ve vězení. Netradiční ubytování v thajském Bangkoku je vybavené úzkými celami, kovovými mřížemi a...  celý článek

1
Věčně opilý soused je vulgární a vše mu vadí. Z bytu se mu line zápach

Bydlím v brněnském činžáku, do kterého se před rokem nastěhoval starší soused, který chodí domů opilý, je vulgární a vadí mu vše, co je umístěné na společné...  celý článek

V obýváku zůstala zachovaná parketová podlaha, stačilo ji jen přebrousit a...
Byt pro rodiče, kterým se odstěhovaly děti: konečně mají pohodlí

Když se z bytu odstěhují dospělé děti, řada lidí se rozhodne pro totální rekonstrukci. Není divu, konečně si mohou dopřát bydlení pouze pro sebe, podle svých...  celý článek

Další z rubriky

Zbrusu nová jsou na míru vyrobená okna v celém domě a veškeré osvětlení.
Moderna sluší i venkovu. V ikonickém domě se zablácených holínek nebojí

Domek z roku 1964 stojící ve svahu v malé anglické vesničce Ansty je záměrně nenápadný, ale nenudí. Největší pozornost poutá střecha, která skvěle kopíruje...  celý článek

1
Věčně opilý soused je vulgární a vše mu vadí. Z bytu se mu line zápach

Bydlím v brněnském činžáku, do kterého se před rokem nastěhoval starší soused, který chodí domů opilý, je vulgární a vadí mu vše, co je umístěné na společné...  celý článek

Vila v ulici Na baště sv. Jiří na pražských Hradčanech. Okolí Písecké brány je...
Vilová čtvrť na hradebních baštách je nejluxusnější lokalitou v Praze

Někteří obyvatelé Prahy mají to privilegium, že jejich vila stojí přímo na hradbách. Jsou to ti šťastlivci, jejichž domovní adresa zní: Na baště sv. Jiří, sv....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.