Jak bydlí chirurg prezidentů

Ernst Bodner, který operoval Václava Havla i slovenského presidenta Rudolfa Schustera, přijel do Prahy v typicky tyroláckém úboru.
Ernst Bodner, který operoval Václava Havla i slovenského presidenta Rudolfa Schustera, přijel do Prahy v typicky tyroláckém úboru. A také jeho domov je pro tyrolské Alpy odkud celá jeho rodina pochází, naprosto typický. "Je to opravdu dobrá adresa," přiznává profesor Bodner. Z ulice nevypadá dům nijak honosně, ale vše uvnitř je podřízeno příjemnému, elegantnímu a luxusnímu pohodlí v alpském stylu.

"Několik desítek let jsem manžela neviděla dřív než před desátou večer, tak zůstalo celé zařizování domu na mně," vede nás paní Brigitte Bodnerová k oknu v hlavním obývacím pokoji. To jí umožňovalo být s manželem alespoň na dálku, protože z něj přímo vidí na výškovou budovu innsbrucké chirurgie s pracovnou šéfchirurga v nejvyšším patře. I ona pracovala v nemocnici, kde se seznámili. Po svatbě zůstala v domácnosti, a když si vyhlédli dům nedaleko nemocnice, čekal ji úkol: na místě starého, kompletně strhnutého domu vymyslet s architektem optimální podobu nového. Centrální obytná místnost má logicky okna otevřená do údolí nad tyrolskou metropoli a vstup na terasu. Od vstupních dveří se k němu prochází halou a jídelnou.

Dům se stylem

Celý dům má jednotný tradiční styl - bílé zdi a důkladný starobylý nábytek z ušlechtilého dřeva. Převládá jednoduchost a účelnost. Těch několik čistě dekorativních předmětů je vybráno se skutečnou péčí. Schodišti dominuje originální dřevěná polychromovaná socha z gotického oltáře, křišťálový lustr je od Swarowského, další soška dílem Olbrama Zoubka. Typicky německá a rakouská načančanost zcela chybí. Obrazy na stěnách jsou z dílny předních rakouských malířů a suvenýry z cest starožitné originály. Například u čínského bronzu to už znamená vysokou uměleckou i finanční hodnotu. Do charakteru celého domu zapadá zcela i kuchyně, místo, které si paní Brigitte jako správná hospodyně, matka čtyř dětí a trojnásobná babička oblíbila nejvíc. Opět bílé stěny a vestavěná linka s vestavěnými spotřebiči navazuje na obytné prostory. Zvláštní libůstka Bodnerových je až za dalšími dveřmi: světnice ve starotyrolském stylu, tentokrát obložená světlejším dřevem, kulatý stůl a židle na míru - a hlavně pravá, funkční nabílená pec.

Chirurg ve studiu

Večery, kdy v ní Bodnerovi zatopí a posadí se ke sklenici opravdu dobrého vína, na něž si potrpí, je vrací do minulosti. Profesor Bodner se ještě narodil na statku, byl prvním členem rodiny, který se rozhodl pro studium medicíny. Jak se oba manželé hrdě hlásí ke svému původu, prozrazuje i nesmírně pečlivě vybrané a naaranžované zátiší s rodinnými fotografiemi. Profesor však tráví nejvíc času o patro výš, ve své rohové pracovně kde má luxusně zařízenou "alchymistickou dílnu", digitální studio na profesionální úrovni, kde míchá místo chemikálií zvuky a obrazy z cest, ale i obě anabáze s léčením českého a slovenského prezidenta. To je snad jediná místnost v domě, která se vymkla alpské duši Rodnerových.