Předokenní žaluzie jsou výrazným architektonickým prvkem, který zásadně změní tvář domu.

Předokenní žaluzie jsou výrazným architektonickým prvkem, který zásadně změní tvář domu. | foto: Profimedia.cz

Jak bojovat proti úmornému vedru v domě

  • 21
Naše příbytky se zanedlouho stanou zase na nějakou dobu takřka neobyvatelné. Tedy pokud si do té doby nepořídíme nějaké stínění, které by pronikání přímého slunečního světla do našich domovů zabránilo. "In" jsou exteriérová řešení, která navíc dokážou změnit vizáž celého domu.

Rtuť teploměru začíná v těchto dnech šplhat hodně vysoko. A to ještě ani nezačalo léto s pořádně ostrým sluníčkem a náležitě vysokými teplotami.

Nastává tedy chvíle zastínit okna, a ideálně mít navíc možnost přesunout se do chladivého stínu na zahradě.

Nejlépe k tomuto účelu samozřejmě poslouží některý ze vzrostlých stromů. Že zrovna takovou možnost nemáte? Nevadí, existuje mnoho náhradních řešení.

Atmosféra jižních moří
Příjemný stín na zahradě a současně zastínění oken poskytují markýzy. Navíc si rázem budete připadat jako někde ve středomoří.

Na trhu jsou k dostání dva typy, korbové a výsuvné. Co si zvláště pod tím prvním označením představit? Korbové markýzy jsou pevné, nelze je tedy zasunout. To může být v mnoha případech dost nepraktické. Kam se tedy hodí? Určitě najdou své opodstatnění tam, kde svítí sluníčko po velkou část roku opravdu hodně intenzivně.

Výsuvné markýzy naopak můžeme zasunovat zcela podle toho, jak bude zrovna v daný okamžik potřeba. Na trhu jsou k dostání tři typy - otevřené, polokazetové a kazetové.

Polokazetové markýzy jsou chráněné shora, u kazetových výrobků se markýza do kazety uzavře celá. Otevřené markýzy žádnou ochranu nemají, a je proto dobré umístit je například pod nějaký výklenek domu či stříšku. Jednoduché typy se ovládají klikou, ty komfortnější mají motorek.

Důraz na přírodní materiál
Chcete-li také "zabít dvě mouchy jednou ranou", ale dáváte přednost přírodním materiálům, nabízí se pergola. Pokud má zajistit stín na zahradě i v bytě, bude muset přiléhat jednou stranou k domu. Jinak ale může samozřejmě stát kdekoliv volně. Mohou být i zastřešené. Mnohem lépe ale působí, když jsou porostlé popínavými rostlinami.

"V každém případě stojany musí být uchyceny v pevném podkladu, například v betonu či dlažbě," upozorňuje truhlář Josef Moučka. "To je nutné především kvůli dřevu, ze kterého jsou vyrobeny. Jinak by totiž mohlo nabírat vlhkost od země," vysvětluje.

Pergoly jsou dnes běžně k dostání v hobbymarketech či specializovaných prodejnách se zahradním programem. Ty pak jen poskládáte jako stavebnici.

Jste-li náročnější, můžete si ji nechat vyrobit u truhláře zcela podle svých představ. Fantazii se meze nekladou.

Architektonický prvek
Jestliže vás zajímá především zastínění oken, pak můžete sáhnout po exteriérových roletách nebo žaluziích, které mohou mít různá řešení.

"Ať ty či ony, jsou výrazným architektonickým prvkem, který dost zásadně změní tvář domu," říká bytová designérka Alena Kuchařová. "Vybírejte tedy velmi pečlivě, abyste domu 'neuškodili'."

Nabízí se ve dvou variantách. Pokud je budete montovat dodatečně a nepřemýšleli jste o jejich pořízení již při stavbě, budete se muset spokojit s předokenním řešením. Právě to je totiž určené pro dodatečnou montáž na již osazená okna.

Druhou možností jsou tak zvané zaomítané rolety. Ty se montují do připraveného překladu nebo na okenní rám. "Skříňku", v níž je roleta, je možné omítnout.

"Na pohled je tedy tato varianta architektonicky čistější," doplňuje Kuchařová. Pokud se tedy dům teprve chystáte stavět, určitě s přípravou na zastínění v projektu počítejte. I kdybyste samotnou clonu instalovali až později.

Žaluzie, nebo rolety?
Variantu řešení nejspíš budete mít více méně danou. V obou případech ale budete stát před volbou, jestli se rozhodnout pro žaluzie, nebo rolety.

Exteriérová roleta je v podstatě jednolitá plocha vytvořená ze spojených lamel. Ovládá se manuálně z interiéru, a to pomocí šňůry nebo textilního popruhu, ty rozměrnější mívají kliku nebo elektrické ovládání.

Kolik světla dovnitř pustí, lze ale regulovat pouze tím, jak moc roletu vytáhnete nebo spustíte. To může být určitou nevýhodou.

Naproti tomu u horizontálních žaluzií můžete množství světla regulovat plynule. Stínící plochu totiž v tomto případě tvoří vodorovné lamely, které můžete naklápět od úplného otevření až po úplné zavření. Navíc můžete intenzitu světla regulovat ještě tím, jak moc je spustíte. Ovládání může být opět manuální i elektrické.

Protisluneční fólie
Rychlým řešením mohou být i speciální protisluneční fólie, které zadrží až 80 procent slunečního záření. Díky svým vlastnostem působí jako pasivní klimatizace. Avšak na rozdíl od té klasické není nutné vynakládat další prostředky na provoz. "Protisluneční fólie se lepí z vnější či vnitřní strany okna," popisuje Ladislav Lojka ze serveru www.profolie.cz. 

"Účinější jsou ale ty vnější, protože zachytí sluneční paprsky dříve." Navíc mohou mít různou intenzitu zastínění - v odstínech od skoro čiré až po kouřové. Nabízí se ještě metalizované fólie obsahují vrstvu kovu, která odráží sluneční paprsky, a byt se tak nepřehřívá.

,