Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jací opravdu jsou manželé z televizní stavební show Jak se staví dům

  1:00aktualizováno  1:00
Za čtyři měsíce musí dokončit dům, který jim nikdy nebude patřit. Zda vlastními silami nebo s pomocí řemeslníků, to záleží jen na nich. Ve stavební soutěžní show, kde vítěz bere vše, splnili první úkol v termínu jen Martina a Libor Labajovi. Zatím překvapují svými výsledky i šikovností.

Domky v anglickém stylu musí být kompletně hotové do června | foto: Dalibor Puchta

Do soutěže televize Prima Jak se staví dům přihlásil dvojici Libor, i když sám přiznává, že na přinucení manželky. Přihlásilo se tři tisíce párů z tuzemska i ze zahraničí, manželé i sourozenci.

Do užšího finále v Brně se probojovalo dvě stě párů, šanci dostaly jen tři. Jedním z nich jsou právě Libor (34) a Martina (33), vyučený truhlář a švadlena, kteří si dostavují svůj první dům nedaleko Českých Budějovic, předtím bydleli řadu let v paneláku.

Jejich první úkol byla koupelna. Zvládli ji téměř kompletně vlastními silami, překvapila i profesionální designéry. Podobně si poradili s obývákem a kuchyní.

Libor s Martinou jsou po téměř patnáctiletém manželství skvěle sehraná dvojice

Libor s Martinou jsou po téměř patnáctiletém manželství skvěle sehraná dvojice.

Jejich návod na vysoké hodnocení je poměrně jednoduchý: manuální zručnost, zkušenost s mnoha pracemi spojenými s bydlením, až neuvěřitelná partnerská souhra a také schopnost vybrat si u odborníků či v časopisech dobré nápady a ty zrealizovat. Po svém.

Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Co přinutilo manželský pár opustit na čtyři měsíce zaměstnání, nechat čtrnáctiletého a šestiletého syna u babičky a dřít se "na cizím"? Jedním z důvodů je samozřejmě možnost zaplatit hypotéku na vlastním domě, ale také soutěživost.

Podmínky "na place" je nezaskočily. Přišli vlastně z bláta do louže, protože doma je čeká fasáda i kompletní zařízení interiéru. "Od začátku jsme smíření, že jsme nejlacinější pracovní síla, ale nás to tady baví. Když nevyhrajeme, svět se nezboří. Alespoň jsme to zkusili," tvrdí Libor.

Zatím jejich největším "odvazem" bylo pár sázek na Jackpot nebo stírací losy. Sportovně laděná rodina – Libor hraje závodně fotbal, všichni milují kola a lyže - vzala akci jako výzvu.

Libor si musel poradit i s indukční deskou, byť pod odborným dohledem

Libor si musel poradit i s indukční deskou, byť pod odborným dohledem.

Mezi partnery to funguje poměrně jednoduše: Martina přijde s nápadem, partner jej doladí, aby byl technicky proveditelný. Patří sice k mužům, kteří jsou patřičně hrdí na svou šikovnost, ale pokud něco nezvládne, umí to přiznat.

"Někdy o něm říkám, že je Ferda Mravenec, práce všeho druhu. Když něco zkazí, klidně to vybourá a předělá to," říká manželka. Tento přístup jim pomohl i při dokončování koupelny, kdy dali za pravdu designérce, která doporučila snížit zídku kolem klozetové mísy.

Libor přiznává, že mnohé z toho, co umí, odkoukal od svého tatínka, který je manuálně velmi šikovný, hlavně na různé elektro věci nebo i traktůrky.

Původně vysokou příčku oddělující klozet manželé na doporučení designérky snížili

Původně vysokou příčku oddělující klozet manželé na doporučení designérky snížili.

Jak vzniká koupelna pro televizi

Labajovi v Lešanech postavili vlastně už svou čtvrtou koupelnu. První byla v paneláku, dvě v rodinném domě, který dokončují. Libor si je obě udělal sám, ale podle návrhu koupelnového studia v Českých Budějovicích.

"Zajeli jsme si tam i kvůli této koupelně, jenže když jsme se cestou zpátky dívali na vizualizaci s modrými obkladačkami, sjeli jsme před Prahou do Čestlic a v Siko vybrali úplně jiné. Modrá nám k charakteru domu prostě nešla. Kamenné pásky objevila Martina jako inspiraci v jednom časopise, tak jsme to zkusili," popisuje Libor radikální krok, který se jim vyplatil.

Koupelnu si Libor s Martinou nakonec navrhli podle svého

Koupelnu si Libor s Martinou nakonec navrhli podle svého.

Zvolenou barevnost a materiály z koupelny chtějí postupně prolínat v celém interiéru domu, aby dostal jednotný výraz. Koupelna je přišla přibližně na 100 tisíc, hlavně díky tomu, že Libor zvládl téměř všechno sám.

Na tvarovém i barevném sladění jednotlivých zařizovacích předmětů v koupelně má ovšem hlavní zásluhu Martina. Ta se jinak stará hlavně o to, aby hlava rodiny mohla pracovat (je ovšem jasné, kdo je krkem, který onou hlavou hýbe).

Rodinný psycholog Petr Šmolka by tady měl určitě radost. Martina umí skvěle pochválit i povzbudit, fyzické práce se však nebojí a pokud může, ihned se zapojí.

Dobré partnerské vztahy tu sehrávají velkou roli, bydlet v buňce o velikosti 20 m² s dalším párem vyžaduje hodně tolerance a někdy i sebezapření. Naštěstí tak, jak práce postupují, mohou dvojice využívat na mytí či spaní dokončené místnosti.

"Připadám si tady jako sestra na operačním sále, podávám jen nářadí, protože Libor neustále něco hledá. Kde mám tohle, Marti podej…," popisuje Martina běžný průběh pracovního dne.

Obklad kamennými pásky ocenili i profesionální designéři

Obklad kamennými pásky ocenili i profesionální designéři.

Během něj se musí páry smířit s přítomností kamer, jež zachycují průběh prací, i odborného dozoru kontrolujícího správnost a kvalitu prací. Domy se totiž po skončení soutěže včetně zařízení prodají případným zájemcům.

Chybami se člověk učí

Libor se sice vyučil truhlářem, ale už jedenáct let prodává kočárky a věci pro děti. "Truhlařinou se tehdy u nás uživit nedalo, pro rodinu to nestačilo, tak jsme si pořídili malý krámek s dětským zbožím," vysvětluje.

Dnes mají dva, v každém prodává jeden z manželů, takže si po dobu soutěže museli za sebe najít záskok.

Ani Martina, která si před třemi lety dodělala maturitu, totiž u své původní profese nezůstala. O její cílevědomosti svědčí i to, že se ke studiu vrátila kvůli nápadu, k němuž ji přivedly kurzy plavání s mladším synem.

"Napadlo mě, že bychom si mohli postavit bazének a pořádat takové kurzy pro maminky s dětmi také. Jenže bez maturity bych nedostala potřebná povolení. Nakonec jsme od plánu upustili, byl finančně moc náročný," prozrazuje nesplněný sen.

Libor si rád nechá poradit od specialistů, kteří dohlížejí na kvalitu provedené práce

Libor si rád nechá poradit od specialistů, kteří dohlížejí na kvalitu provedené práce.

Libor si během manželství vyzkoušel doma řadu profesí. V paneláku si vyzdil koupelnu, udělal podlahy i nábytek, spoustu stavebních věcí zvládl i při stavbě domu. "Zedničinu ale nemusím," přiznává.

Jeho pokus o vyštukování stropu v novém domě v garáži mu totiž moc nevyšel. Zapojit se tehdy chtěla do štukování i Martina, ale nepochodila. "Chovej se jako ženská, to není práce pro tebe," zahnal ji manžel.

"Bylo to v létě, tak jsem si vzala plavky a lehla si na lehátko do trávy. Chovám se dost jako ženská?" vzpomíná s úsměvem Martina.

Mužská ješitnost Liborovi nedovolila, aby se oháněla zednickou lžící. Zkušenost se stropem v garáži byla však varováním do budoucna, takže v Lešanech povolali na pomoc specializovanou firmu.

Veškeré instalatérské i obkladačské práce zvládl Libor sám, pouze topení ponechal odborníkovi

Veškeré instalatérské i obkladačské práce zvládl Libor sám, pouze topení ponechal odborníkovi.

Dvojice využila i pomoc své patronky Gábiny Partyšové. "Pozvala nás k sobě domů nebo i na koncert, to byla pro nás hodně příjemná záležitost. Na rozdíl od ostatních párů jsme tady totiž skoro neustále, za první měsíc jsme se domů dostali jen na tři dny. Svou roli hrají i peníze, cesta tam a zpátky nás vyjde na tisícovku," vysvětluje Libor.

Patronka jim domluvila i slevu na pohovku, aby jim pomohla dodržet rozpočet. Je totiž zcela na patronech – dalšími jsou Pavel Zuna a Petr Lesák – jak svým vylosovaným dvojicím pomohou.

Během prací bydleli - alespoň zpočátku - v této buňce hned dva páry

Během prací bydlely - alespoň zpočátku - v této buňce hned dva páry.

Jak se staví dům

Každý pár má v lokalitě Lešany Resort k dispozici třípodlažní dům s plochou 155 metrů čtverečních, šest pokojů a jednu velkou koupelnu. Na všechny dokončovací práce a vybavení třípodlažního domu s plochou 155 m² (třeba i dveří a zárubní) mají účastníci soutěže jen milion korun, z toho polovinu na hotovosti, druhou část tvoří poukázky na kuchyni či podlahy.

Projekt s názvem Jak se staví dům sledují diváci od 8. března, domy musí být hotové do června.  Soutěž však byla vyhlášena již na podzim loňského roku, kdy Prima začala hledat  "odvážné dvojice, které mají vztah k designu, nebojí se tvrdé práce, mají zlaté ručičky a hlavně velkou odvahu".

Komise vybrala tři páry ve věkových kategoriích dvacet, třicet a přes třicet let. Vítězná dvojice získá několikamilionovou výhru.

Autor:
Nejčtenější

Dům postavila společnost Avanta Systeme na klíč za pět měsíců, má užitnou...
Pro sebe si postavili za pár měsíců dřevostavbu, pro psy zděný penzion

Někdo hledá pro svůj dům pozemek s nádherným výhledem na hory, jiný dává přednost rodnému městu. Manželé Dvořákovi mají své preference nastavené úplně jinak:...  celý článek

Unikátní zdvihací systém myček ComfortLift, který umožňuje pohodlné nadzvednutí...
Myčka nádobí je lepší než služka: nereptá, šetří vodu a nic nerozbije

Úspora přibližně 60 procent vody a přibližně stejně energie na její ohřev v porovnání s ručním mytím nádobí pod tekoucí vodou. To je jeden z hlavních...  celý článek

Modulární dřevostavba jako rekreační ubytování stojí v jihomoravských...
Dřevěné buňky z Česka i ze světa. Zajímavá možnost současného bydlení

Od stavební buňky k trendovému designu. Modulární domy poslouží k rekreaci, ale i k plnohodnotnému bydlení. Hodí se pro nomády, i když většinou je lidé...  celý článek

Některé příčky nebylo možné odstranit.
Jak se staví sen pro dvě děti: musel se vybourat strop až do krovu

Radek a Jindřiška žijí v pěstounské péči u babičky a dědy v domě starém více než sto let. Jenže dům ani jeho vybavení s dětskými pokoji nepočítal, sourozenci...  celý článek

1
Žijí 60 let v klidu na vsi. Soused agresor je začal týrat šíleným hlukem

Rodiče sousedí se švagrem mé matky, který jim začal nadávat, vyhrožovat a je vulgární i na příbuzné a návštěvy. Poslední rok k tomu přidal týrání hlukem. Do...  celý článek

Další z rubriky

Bezpečnostní sklopné dveře slouží z větší části jako terasa a horní menší díl...
Stylový domek na kolech má vířivku, záchod i plně vybavenou kuchyň

Mobilní domek Alpha Tiny Home stojí v americkém Nashvillu. V jeho vybavení je vše potřebné k současnému modernímu bydlení. Mikroobydlí z cedrového dřeva od...  celý článek

1
Sousedka je při sexu moc hlučná. Nejsem puritánka, ale vše má své meze

Bydlíme v nájemním bytě, sousedé nad námi mají i několikrát denně sex a žena vždy křičí a je velmi hlučná. Ze začátku jsem si říkala, zda se v bytě nad námi...  celý článek

Místnost je uspořádáním vybavení rozdělena na obývací pokoj a jídelnu, kterou...
Jak bydlí architektka Magdalena Rochová, autorka interiéru roku

V Praze pro Magdalenu Rochovou a jejího partnera Radka Jarouška připadaly v úvahu k bydlení jen dvě lokality, které se jim líbily: Vinohrady v okolí Riegrových...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.