Ať zvolíme jakýkoliv materiál zateplení, po dokončení finálních omítkových

Ať zvolíme jakýkoliv materiál zateplení, po dokončení finálních omítkových úprav budou vypadat všechny stejně. Podstatně se však budou lišit jejich vlastnosti. | foto: Isover

Investice do tepelné izolace domu ušetří ročně desetitisíce za topení

  • 89
Ceny za energie se zvyšují, a tak roste důraz na tepelné izolace domů. Ať už jako o přímou součást nosné konstrukce, nebo o dodatečný zateplovací systém. Co je pro vás důležitější: cena, nebo užitné vlastnosti?

Je důležité si uvědomit, k čemu vlastně tepelná izolace slouží. Primárně samozřejmě k tomu, aby dům neměl tak velké tepelné ztráty v zimním období.

Neméně důležitá je však ochrana před tepelnými zisky v letním období a také získání akustické pohody.

To nebývá problém u masivních zděných konstrukcí, ale spíše u skeletových dřevostaveb. U takových domů je pak vhodné dbát na dobré vlastnosti izolace právě v tomto směru.

Co je na výběr

Vedle přírodních tepelných izolací rostlinného a živočišného původu se používají hlavně materiály pěnové, minerální a speciální nové typy. Mezi materiály pěnové patří především pěnový a extrudovaný polystyren, tvrdá polyuretanová pěna, polyetylen nebo pěnové sklo.

Rozdělení tepelněizolačních materiálů

Pěnové izolační materiály – pěnový polystyren EPS, "šedý" pěnový polystyren,
extrudovaný polystyren XPS, tvrdá polyuretanová pěna PUR, pěnové sklo
Minerální izolační materiály – skelná vlna, kamenná vlna
Další izolační materiály – celulózová izolace, expandovaný perlit, vakuové izolační panely VIP
Přírodní izolační materiály – rostlinné (sláma, konopí, len, dřevovláknité desky), živočišné (ovčí vlna)

Mezi vláknité minerální materiály se řadí kamenná či skelná vlna a mezi speciální například vakuová izolace, celulóza nebo expandovaný perlit.

Pěnový polystyren (EPS)
Díky svému poměru cena/tepelná vodivost je nejrozšířenějším materiálem používaným pro zateplování rodinných domů.

Problémem pěnového polystyrenu je především působení teplot nad 70 °C, při kterých materiál rychle stárne. Pokud u jižní nebo západní fasády použijete tmavý odstín omítky, věřte, že dosáhnout povrchové teploty 70 °C není v létě žádný problém.

Nevýhod pěnového polystyrenu je hned několik. Není odolný proti vlhkosti, má poměrně špatné akustické izolační parametry, vysoký faktor difúzního odporu (stěna nedýchá), je hořlavý, není odolný proti UV záření a je neekologický. Výhody? Cena, hmotnost a snadná opracovatelnost.

V Česku se pro zateplení rodinných domů používá nejčastěji klasicky omítnutý pěnový polystyren.

V poslední době se doslova roztrhl pytel s výrobky, které implantují tepelnou izolaci různého druhu přímo do dutin pálených cihelných bloků. Tyto výrobky by měly vyhovět parametrům pasivních domů a přitom zachovat výhody jednovrstvého zdiva bez dodatečného zateplení.

Například firma Heluz přišla na trh s cihelnými bloky plněnými právě pěnovým polystyrenem.

"Šedý" polystyren
Na trhu je novinkou. Desky obsahují stopovou příměs grafitu, který jim propůjčuje jejich charakteristickou šedou barvu. Grafit odráží teplo zpět ke zdroji, tedy v zimě dovnitř a v létě ven, polystyren má tak o 20 až 25 % lepší izolační vlastnosti.

"Protiváhu" představuje vyšší cena a větší teplotní roztažnost, která jej činí náchylnějším na teplo. Proto by nikdy neměl být skladován na přímém slunci. Aplikuje se v deskách, které se stejně jako obyčejný polystyren kotví lepením a plastovými kotvami, nebo je možná jeho aplikace foukáním, to se využívá především u skeletových dřevostaveb.

Relativní novinkou na trhu je „šedý“ pěnový polystyren s příměsí grafitu, který má lepší tepelněizolační vlastnosti.

Extrudovaný polystyren (XPS)
Oproti pěnovému polystyrenu má lepší mechanické vlastnosti, vyšší pevnost v tlaku, delší životnost, je nenasákavý, nesmršťuje se a má lepší tepelněizolační vlastnosti. Jeho cena je o něco vyšší, používá se proto většinou v kombinaci s polystyrenem pěnovým, tedy XPS pro oblast soklu, EPS pro ostatní konstrukce.

Extrudovaný polystyren je vhodný i při izolaci spodní stavby, kde může sloužit mimo jiné jako ochrana hydroizolace. Najdete ho také v plochých střechách s obráceným pořadím vrstev a rovněž coby izolaci podlah. Existují i speciální tvarovky, určené například pro pokládku kabelového podlahového vytápění.

Tvrdá polyuretanová pěna (PUR)
Používá se buď v deskách a tvarovkách (často opatřena hliníkovou fólií), nebo ve formě rychle tuhnoucí polyuretanové pěny, která se aplikuje přímo na místě. Snáší zatížení teplotami až do 130 °C, má vysokou pevnost, dobrou přilnavost k podkladu a odolnost proti většině rozpouštědel a kyselin.

Nevýhodou je pochopitelně jeho vyšší cena a zejména citlivost na UV záření. Tepelněizolační vlastnosti má však výrazně lepší než polystyren, což je zapříčiněno velmi jemnou strukturou pórů, přes které neprojde infračervená složka tepelného záření.

Pěnové sklo
Má horší tepelněizolační schopnosti, oproti ostatním izolacím však vykazuje jiné nesporné kvality. Je naprosto parotěsné, nenasákavé, nehořlavé, má velkou tlakovou únosnost, dlouhou životnost, odolnost vůči agresivnímu prostředí i velmi vysokým teplotám a jeho výroba je ekologická (recyklované sklo).

Proto se využívá k izolaci základů a plochých střech, které jeho výhody beze zbytku využijí. Můžete ho najít zejména v pasivních domech, kde se používá pro izolaci spodní stavby a přerušení tepelného mostu u paty nosných stěn, a také v podlahách s vysokým tlakovým namáháním (pojížděné podlahy, průmyslový provoz).

Používá se ve formě desek nebo skleněného štěrku a je charakteristický černou barvu, kterou má na svědomí příměs uhlíkového prachu, s níž se skleněná drť vypaluje.

Minerálních vln je na trhu řada, je nutné vybrat vždy vhodný typ. Tato skelná vlna se hodí pro izolaci šikmých střech.

Vývoj izolačních materiálů jde neustále dopředu. Tento výrobek překonává svými tepelněizolačními vlastnostmi i některé polystyreny.

Minerální vláknité izolace
Jsou dvojího typu: kamenná a skelná vlna. Základní surovinou kamenné vlny je čedič, skelné křemičitý písek. Tyto izolace se používají jak pro provětrávané fasády, tak pro kontaktní zateplení, střechy nebo podlahy. Do nedávné doby měly o něco horší tepelněizolační vlastnosti než pěnový polystyren, dnes už na trhu existují i výrobky se součinitelem tepelné vodivosti 0,03 W/(m2 .K), tedy naprosto srovnatelné s polystyrenem.

Jinak jsou tyto materiály odolné vůči působení vysokých teplot, mají nízký difúzní odpor (jejich největší výhoda – stěny mohou dýchat) a malou tepelnou roztažnost (nehrozí popraskání fasády).

Jsou nasákavé a na trhu je najdete v širokém sortimentu, musíte proto dát pozor, kam jsou jednotlivé typy určené. Díky snadné tvarovatelnosti se s nimi dobře pracuje, kvůli svému složení ale mohou při aplikaci dráždit oči, dýchací cesty a pokožku. Proto je vhodné používat speciální ochranné pomůcky. Kamenná vlna se může aplikovat i foukáním.

Je opět využitelná zejména pro skeletové dřevostavby, objevila se v již zmíněném sortimentu cihelných bloků plněných tepelnou izolací. Tentokrát se toho ujala firma Wienerberger.

I minerální vata se dá použít pro vyplnění dutin cihelných bloků. Opět získáme lepší tepelněizolační schopnosti i při jednovrstvém zdivu.

Pěnovým polystyrenem můžete vyplnit i dutiny cihelných bloků – mají pak dobré izolační schopnosti i bez dodatečného zateplení.

Celulózová izolace
Řadit by se mohla i k izolacím přírodním, ale protože vzniká recyklací novinového papíru, můžeme o ní hovořit i jako o speciálním izolačním materiálu.
Její používání zaznamenalo v současné době velký boom zejména v oblasti dřevostaveb, kam se hodí díky své ekologičnosti výroby a také díky aplikaci foukáním. To je její výhoda i nevýhoda.

Dostane se do těžko přístupných míst, je však nutné, aby firma provedla nafoukání do požadované hustoty a aby zajistila, že izolace časem nesesedne. Její správnou aplikaci můžete zkontrolovat termovizní kamerou.

Vakuové izolační panely (VIP)
Aplikují se v tloušťce pouze okolo dvou až osmi centimetrů a vynikají naprosto bezkonkurenčními tepelněizolačními vlastnostmi. Problémem všech teplených izolací je totiž přítomnost vzduchu, který jakožto vodivý plyn zajišťuje prostup tepla. Pokud ho z prostoru izolace vyčerpáte, dokážete zamezit prostupu tepla úplně.

U VIP proto prakticky nezáleží na tloušťce, jen na způsobu provedení. Díky své ceně se hodí především pro řešení komplikovaných detailů nebo rekonstrukce. Vnitřní strukturu vakuových panelů tvoří tuhá síťová struktura složená z částic oxidu křemičitého, které jsou uzavřené ve vzduchotěsném obalu, vytvořeném z odrazivé fólie. Tato vnitřní prostorová síť je známá pod názvem aerogel.

Obal se při manipulaci nesmí poškodit, jinak materiál zcela ztrácí své izolační schopnosti. Proto se vyrábí i jako součást hotových sendvičových panelů, ať už betonových, nebo například z masivního dřeva. VIP jsou ale v současné době velmi drahé, proto se na území naší republiky používají jen ojediněle.

Foukaná celulóza může posloužit pro vyplnění stěn, střechy i nepoužívaného podkroví. Je ekologická a přitom vysoce funkční.

Expandovaný perlit
Vyrábí se z křemičitanu hlinitého a má dobré jak tepelněizolační, tak akustické vlastnosti, je nehořlavý a odolný proti vlhkosti a plísním. Používá se zejména pro izolaci podlah, pro výrobu tepelněizolačních omítek a v poslední době opět jako výplň dutin cihelných bloků, které tak získají mnohem lepší izolační parametry.

Porovnání parametrů a cen různých typů izolací
Izolační materiálsoučinitel tepelné vodivosti λ (W/(m.K)faktor difúzního odporu μobjemová hmotnost (kg/m3)cena za m3 (Kč)
pěnový polystyren0,035–0,04340–6715–351 500
grafitový polystyren0,030–0,03220–4025–302 000
extrudovaný polystyren0,029–0,040100–25030–405 000
tvrdá polyuretanová pěna0,023–0,032150–20030–356 000
pěnové sklo0,040–0,069parotěsné120–16512 000
skelná vlna0,030–0,0502,540–503 850
kamenná vlna0,030–0,0505,12150–3503 850
celulózová izolace0,035–0,0421,130–902 000
vakuové 0,004–0,00810 135 000
izolační panely
expandovaný perlit0,040–0,0504,460–2501 600

Další zajímavé články najdete v časopise Domov.