Investice do nemovitostí se většinou vyplatí

Kdo má volné peníze a chce je investovat, měl by se poohlédnout po nějaké nemovitosti. Podle odborníků se to až na výjimky vyplatí. Proč? Obecně platí, že ceny bytů rostou rychleji než inflace, navíc je to investice bezpečná. "A výnos je zpravidla vyšší než současná úroková míra," říká Ivan Žikeš, prezident Asociace realitních kanceláří.
Každá investice do nemovitosti nemusí být však úspěšná - stačí několik týdnů sledovat nabídku a poptávku realitních kanceláří a člověk snadno získá alespoň rámcovou představu, co "frčí" a o co není naopak velký zájem. Hitem jsou v současné době malé levnější byty. Zejména v Praze a ve větších městech je po nich velká poptávka a jejich ceny rostou rychleji než v jiných částech republiky.

"Největší zájem je o menší byty 1+1 a 2+1," potvrzuje Hana Pochylová z olomoucké realitní kanceláře Patriot-reality. "Rozhodně se vyplatí investovat do starších bytů po privatizaci bytového fondu, které jsou dnes na trhu za nejnižší ceny, zejména mimo Prahu," míní Ivan Žikeš. Dobrou trefou může být nákup pozemku. "Každý by si měl ale předem zjistit, zda vůbec a jaké je na místo vydáno územní rozhodnutí, jestli je tam dovoleno stavět.

Stává se, že lidé koupí pozemek, a pak zjistí, že je v chráněné krajinné oblasti a postavit se na něm nedá nic," radí Jaroslav Jasanský z realitní kanceláře Prolux Consulting. Na odbyt podle něj nejdou drahé byty či třeba hrady a zámky. Na venkově je na rozdíl od velkých měst a rekreačních oblastí trh s nemovitostmi hodně "ospalý" a oživuje se až v případě, kdy do lokality míří větší investice. O úspěchu zhodnocení investice rozhoduje nejen cena, ale u bytu třeba i jeho poloha v domě.

Hůře se prodávají byty v přízemí a pod střechou, důležité je i to, zda je před domem dost parkovacích míst. Důležité je i správně vybrat realitní kancelář. "Zájemce by měl vybírat mezi kancelářemi, jejichž historii dobře zná nebo ji snadno může zjistit, například z internetových stránek, a ověřit výpisem z obchodního rejstříku," radí Jasanský.

V případě pochybností je dobré transakci konzultovat s dalšími odborníky. Investici do nemovitostí se nevyplatí odkládat. S blížícím se vstupem do Evropské unie pravděpodobně ceny nemovitostí v atraktivních lokalitách porostou.

Kam se vyplatí investovat

* do menších bytů v Praze a dalších větších městech
* do levnějších rodinných domků v cenách do tří milionů korun
* do atraktivních pozemků

Kam se obvykle nevyplatí investovat

* do drahých velkých rodinných domů
* do hradů a zámků
* do větších bytů s cenou nad 30 tisíc korun za metr čtvereční
* do objektů cestovního ruchu
* do výrobních objektů

Záludnosti investic:

* do pozemků - územní plány, ekologické zatížení, nevyřešené restituční spory, nasycenost trhu

* do bytů ve městech - vlastnické vztahy (podílové spoluvlastnictví u bytu prodávaných obcemi podle občanského zákoníku), obtížná komunikace mezi členy společenstva vlastníků

* do rodinných domků - lokalita, skladba obyvatelstva v sousedství, vlivy okolí (výrobní objekty poblíž), dopravní zatížení a dostupnost

Při využití služeb realitní kanceláře dejte pozor:

* na kanceláře, které slibují fantastické podmínky

* trvejte na písemné smlouvě, v případě pochybností ji konzultujte s právníkem

* neuzavírejte smlouvu narychlo, nenechte se nutit k okamžitému rozhodnutí

* kupovanou nemovitost si důkladně prohlédněte, vyžádejte si doklady, které se k ní vztahují, případně se poraďte s nezávislým odborníkem


Anketa
Má význam investovat do nemovitostí a proč?

Petr Váverka, Marketing Manager, Alcatel - divize mobilních telefonů:
"Pokud se bavíme o realitním trhu v České republice, pak investice do realit rozhodně považuji za správné. Zatímco v západních zemích je klíčový především výnos z pronájmu,na našem trhu k tomu ještě přidejme růst cen realit obecně, zvláště v Praze, který je patrný i pro laika bez hlubších analýz."