Otevřený prostor, jednoduché dispozice, čisté linie a dostatek denního světla...

Otevřený prostor, jednoduché dispozice, čisté linie a dostatek denního světla jsou velkou devízou domu. Propojení obývacího pokoje a kuchyně je elegantně zvládnuto i díky praktickému panelu, který brání přímému pohledu na pracovní desku kuchyně. | foto: Iveta Kopicová

Chtěli propojit interiér domu se zahradou, byť mají hned vedle panelák

  • 39
Dům v pražských Dejvicích stojí na nevelkém pozemku, ale přesto ze zahrady maximálně profituje. Rodina, která v něm žije, si užívá propojení domu s udržovanou zahradou. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Moderní dům od Ing. arch. Václava Frydeckého z ateliéru Pata & Frydecký Architekti slouží pětičlenné rodině k naprosté spokojenosti. Interiér navrhly Šárka Špačková a Olga Frydecká ze Studia Gens. Kromě rodiny jej „oceňuje“ i velký hnědý labrador.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Interiér má jednoduché přehledné dispozice, jeho autorkám se podařilo zajistit majitelům důležité soukromí a omezit pohled z interiéru na fasády okolních panelových domů.

Na to, jak probíhala spolupráce při zařizování a úpravách interiéru, jsme se zeptali Šárky Špačkové.

Na co kladli majitelé při zadání největší důraz?
Nejdůležitější pro ně bylo maximálně propojit zahradu s interiérem. Chtěli vytvořit osobitý interiér, který je nadčasový a nepodléhá módním trendům, do relativně malého půdorysu začlenit obývací prostor s krbem a kuchyň, která bude součásti obývacího pokoje a umožní kontakt se zahradou.

Co považujete za největší výhodu domu?
Velkou výhodou je určitě propojení domu se zahradou, průhledy domem a jsme spokojeni i s materiálovým řešením. Podařilo se nám vybudovat prostory, kde každý z obyvatel najde své soukromí a zároveň dostatek místa k rodinným setkáním a společenským příležitostem.

Jak hotový dům odpovídá představě majitelů?
V mnoha případech byla očekávání majitelů naprosto konkrétní a tam, kde jasné představy chyběly, byli otevřeni diskuzi a nechali se přesvědčit o navrhovaných řešeních.

Komunikace s projektantem byla také nadstandardně dobrá, a tak se podařilo vytvořit bydlení, které dokonale odpovídá představě majitelů.

Jaká část bytu je podle vás nejzdařilejší a proč?
Těžko říct, ale kombinaci výhledu z francouzského okna v obývacím pokoji a pohledu na krbovou stěnu s jídelním stolem má majitel velmi rád. Příjemné je i řešení pracovny s výhledem přes košatý strom na klidné náměstíčko.

Kde jsou naopak rezervy?
Asi u vstupu do domu, kde není příliš mnoho místa.

Otevřenému přízemí dominuje masivní jídelní stůl doplněný vyplétanými židlemi z ohýbaných trubek. Stropní lustr Zettel’z od Inga Maurera navržený v roce 1997 tvoří svou papírovou lehkostí příjemný kontrast k hutnému dřevu.

V čem vidíte svůj největší přínos k celkové funkčnosti domu?
Myslím, že jsou to jednoduché srozumitelné dispozice, strohé formy a použití materiálů, které zbytečně nepodléhají módním trendům. Stavební řešení vytvořilo dobré podmínky pro to, aby se mohly zajímavě dotvořit i takové prostory jako schodiště, podesty schodišť s průhledy do zahrady, části vstupu atd.

Studio Gens

Ing. arch. Olga Frydecká a designérka Šárka Špačková
„Snažíme se, aby se použité materiály, linie a formy dostávaly do přirozených kontrastů, aby si nekonkurovaly, ale vytvářely harmonii. Snažíme se respektovat atmosféru místa. Dobrý design přichází tehdy, když už není co ubírat.“

Koupelna drží krok s celkovým stylem domu. koupelnové vybavení Tara Logic je od značky Dornbracht.

Pohodlné křeslo Eames Chair je další designovou ikonou v domě.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.