Dům má několik podlaží, ale úroveň se mění vždy jen o půl patra, tak jak stoupá terén

Dům má několik podlaží, ale úroveň se mění vždy jen o půl patra, tak jak stoupá terén | foto: Dalibor Puchta iDNES.cz

Inspiraci našli v časopisech. Dnes mají dům, o jakém snili

  • 64
Hlavní cenu realizovaných staveb soutěže Porotherm dům 2008 získal rodinný dům Praha–sever architekta Martina Spilky. Porotu zaujal zdrženlivou architekturou navenek a současně velkorysou, vzdušnou a pohodlnou dispozicí uvnitř domu.

Vybrali si krásné místo, vyřízení stavebního povolení ale trvalo téměř tři roky. Pozemek se totiž nachází v přírodním parku Dolní Povltaví, a tak se do hry vložili ochránci přírody. Nakonec ku prospěchu věci.

Celou tuto dobu majitelé společně s architektem Martinem Spilkou z Atelieru 6 projekt "dolaďovali". Výsledkem je na první pohled celkem nenápadný, ale elegantní dům, který se do této krajiny hodí. Jinak už je to s dispozicí. Ta je velkorysá, vzdušná a pohodlná, takže zaručuje patřičný komfort.

Rodinný dům Praha-sever

Navrhnout takový dům ovšem nebylo vůbec jednoduché. Kromě složitostí vyplývajících z umístění parcely v národním parku byla rébusem i samotná parcela. Nachází se na severně svažitém pozemku na kraji obce na severu Prahy. Svah uzavírá menší údolí, ve kterém končí zástavba a dále již navazuje Přírodní park Dolní Povltaví.

"Pozemek umožnil stavbu situovat téměř na temeno svahu, čímž se obytná část domu s pobytovou zahradou ocitla na vrcholu svahu a přimyká se k lesu přírodního parku," vysvětluje architekt Martin Spilka. "Dům zahradu odcloňuje a vytváří tak zcela soukromou pobytovou část orientovanou k jihu."

Inspirace z časopisů

Na začátku ovšem byly jen časopisy, v nichž měli majitelé založené domy, které se jim typově líbily. Zadání doplnili o pokoje, a kdyby to vyšlo, tak také o bazén. Za ty tři roky, co se táhlo martyrium s úřady, dali dohromady další peníze, takže nakonec došlo i na něj.

Rodinný dům Praha-sever

Měli štěstí také na stavební firmu, což může říct jen málokdo. Většina mluví spíš o hororu, mnozí firmu musí dokonce změnit. S firmou Domidio ale proběhlo vše bez problémů. "I přesto, že podle geologického průzkumu zde jako podloží byly určeny spraše, což vyžaduje bytelné základy s injektážemi," vypráví paní domu.

"Po prvních 'hrábnutích' bagru se ale ukázalo, že je tu skála, což znamenalo zcela jiný postup." Stavební firmu to vůbec nezaskočilo. A stejně hladce probíhala stavba po celou dobu. "Dodělali i všechny detaily, bez problémů chodí na opravy a reklamace," chválí si majitelka. Dnes tak mají přesně takový dům, jaký si vysnili.

Jak to všechno začalo

I když ještě před pár lety si mysleli, že dům nikdy stavět nebudou. "Měli jsme byt v Praze a později jsme si koupili chalupu, kam jsme jezdili každý víkend," popisuje cestu k zásadnímu rozhodnutí paní domu. "Vše se změnilo, když se narodil syn."

Rodinný dům Praha-sever

Najednou bylo jasné, že se musí stěhovat. Byt byl totiž malý. A tak stáli manželé před rozhodnutím, jestli pořídit větší byt, anebo rovnou dům. Volba padla na dům. Jenže kde?

Začali hledat. Zalíbil se jim hned jeden z prvních pozemků, o němž jim řekl známý. Žádný lepší nenašli, takže dlouho neváhali. Pak už to bylo na architektovi. Zadání majitelů na dispozice a komfort splnil dokonale. Stejně tak se popral s exteriéry, aby dům ladil s okolní přírodou.

Splývá s okolím

Ze severní strany, tedy od vstupu, vypadá dům jako dva spojené kvádry s několika podlažími. Spodní část obou je obložená přírodním kamenem. Levá část má přírodní zelenou barvu a je celá prosklená. Pravá část je předsazená a má šedou barvu. Oživují ji posuvné dřevěné okenice.

Rodinný dům Praha-sever

Podíváme-li se z jižní strany, tedy z odpočinkové části zahrady, mohli bychom si myslet, že jde o přízemní bungalov ve tvaru písmene U, který je celý prosklený. Jak je to možné? Jednoduše, vše totiž určil svažitý terén.

Pro každého kousek soukromí

Dům má několik podlaží, ale úroveň se mění vždy jen o půl patra, tak jak stoupá terén. Z malé vstupní haly vedou doleva dveře posilovny. "Tu využívá především manžel," směje se paní domu při otázce, jak často zde cvičí. Po schodech, o půl patra dolů, se dostáváme do garáže.

Naopak o půl patra nahoru se ocitáme v prvním podlaží "pravého kvádru". Tady mají své království děti. Dva pokojíčky lze oddělit nebo naopak propojit posuvnou stěnou. Každé dítě má také svoji šatnu. Společná je pouze koupelna.

Rodinný dům Praha-sever

Druhé dveře ze schodiště na tomto podlaží vedou do části pro hosty. Je to vlastně samostatná garsonka, dokonce s vlastním vchodem zvenku z boku domu a malou teráskou.

Navíc před garsonkou je ještě prádelna, čímž je tento malý byt možné zcela oddělit od zbytku domu. Kdyby zde jednou měli bydlet prarodiče, soukromí by bylo zaručeno pro všechny.

Centrální prostor

Stoupáme po schodech o dalšího půl patra výš, a jsme v "levém kvádru". A teprve teď jsme na úrovni terénu z jižní strany. Jinými slovy, ze zadní části domu jsme jakoby v přízemí, a je tedy odtud přímý vstup do zahrady.

Rodinný dům Praha-sever

Do této části proto architekt umístil hlavní obytný prostor s velkou kuchyní a jídelním koutem. Tak trochu připomíná tvar písmene Z. Obývák je vysunutý do zahrady a je celý prosklený. Další světlo sem proudí světlíky shora. Jídelní kout je ve výklenku z opačné strany a rovněž je celý prosklený. A mezi tím je kuchyň.

Za jídelnou se prochází do bazénu se saunou. Tento modul je opět vysunutý do zahrady a má prosklenou stěnu. Z pohledu ze zahrady tak má dům v této části tvar písmene U. Mezi obývákem a bazénem tím vzniká terasa, která je chráněná z obou stran. V létě se potom dá interiér zcela propojit se zahradou, teď v zimě aspoň vizuálně. Z bazénu je vidět do obýváku a naopak.

Království rodičů

Z obývacího prostoru se dá vyjít ještě o půl patra výš. Ocitáme se opět v "pravém kvádru", v nejvyšším podlaží. Tady mají své království rodiče. U ložnice je velká šatna a samozřejmě také koupelna.

Rodinný dům Praha-sever

Zaujme především oválnou vanou obloženou keramickými obkládačkami, které ovšem věrně imitují tmavé dřevo. Okraj vany je o něco světlejší, tentokrát skutečně ze dřeva, přesněji z teakové dýhy. Tmavě hnědá je i skříňka pod umyvadlem. Bílá sanitární technika tak tvoří zajímavý kontrast.

Ložnice má také svoji malou terasu, stejně jako velká pracovna. Své pracovní místo zde mají oba manželé.

Nadvláda šedé a oranžové

A jak je interiér zařízený? Pro centrální prostor navrhl architekt tmavou dřevěnou podlahu a kombinaci šedé a oranžové barvy. "Nechtěli jsme totiž, aby zde bylo příliš mnoho typů dřeva a barev," říká paní domu. "Architekt nás ale přesvědčil, že když budou další materiály jen v malém množství, nevadí to." Nakonec se nechali přemluvit a dnes jsou rádi. Interiér je příjemný a pohodlný.

Rodinný dům Praha-sever

Obýváku tak vévodí zelená sedací souprava doplněná kusovým kobercem smetanové barvy. Druhou dominantou je tmavě šedá stěna s televizí a nízkými zavěšenými komodami.

V kuchyni převládá šedá, protože všechny spotřebiče jsou v nerezu. Oživuje ji oranžová a občas bílá.

Doplnění v podobě odlišného dřeva přišlo až v jídelním koutě. Masivní stůl je z javoru, tedy hodně světlý. Javor zvolil architekt také pro všechny interiérové dveře a zárubně a rovněž na stupnice schodiště. Stěny jsou ale oranžové, takže schodiště vedoucí vnitřkem domu doslova svítí.

Z kontextu se vymykají jen dětské pokoje. "Už když jsme se sem stěhovali, měl syn červenou postel v podobě závodní formule. Takže jsme v podstatě zbytek interiéru pro děti přizpůsobili právě tomuto výraznému kusu nábytku," uzavírá majitelka.

Rodinný dům Praha-sever

Technické údaje:
Celková zastavěná plocha: 230 m2
Celková užitná plocha: 350 m2
Celkový obestavěný prostor:  1 800 m3
Počet nadzemních podlaží: 3
Počet podzemních podlaží: 0

,