Infrasauna

Infrasauna - Infrasauna představuje novou generaci - postavenou na zcela odlišném principu než jsou klasické sauny. | foto: www.infrasauna.cz

Infrasauny se hodí i do bytu v paneláku

  • 6
Mít v kuchyňské lince zabudovanou chladničku či myčku nádobí není dnes už nic neobvyklého. Ale aby byla součástí panelákového bytu sauna? Stačí příhodný kousek volného místa v bytě a sen o sauně už nemusí zůstat snem. Umožňuje to nový způsob saunování s využitím infračerveného tepelného systému, zabudovaného v kabinách - třeba i v desátém patře panelového domu.

Takovým prostorem je obvykle nevyužitá komora nebo část chodby. Vhodné místo lze objevit také ve sklepě domu, v prádelně, ale může být také součástí domácího fitcentra nebo zimní zahrady.

Proč infrasaunování?
Infračervená část spektra přirozeného slunečního záření dokáže zahřát lidské tělo, aniž rozehřeje okolní vzduch. Na stejném principu fungují i infračervené kabiny. Ohřát se v nich je stejné, jako když se zjara vystavíme prvnímu slunci.

Lidský organismus světelnou energii ke svému životu potřebuje. Závislý je na něm nervový i endokrinní systém. Jinak můžeme trpět ztrátou energie či větší potřebou spánku.

Infračervené sauny tuto přirozenou potřebu organismu nahrazují, paprsky vnikají hluboko pod povrch pokožky, čímž nastartují řadu zdraví prospěšných procesů, jako je povzbuzení krevního oběhu, látkové výměny, odbourávání tukových buněk, cholesterolu či těžkých kovů. K intenzivnímu pocení dochází již při teplotě 50 °C, po celou dobu pobytu v kabině člověk dýchá vzduch o teplotě 20 až 55 °C.

Je to dáno tím, že 80 až 90 procent vyzařovaného tepla vstřebá tělo a jen zbytek se rozptýlí do prostoru kabiny.

„To je také zásadní rozdíl mezi klasickou saunou a infrasaunou,“ vysvětluje Miroslav Fišl, odborník na infračervené topné systémy.

Tento druh šetrného saunování proto mohou používat i lidé, kteří nesnášejí vysokou teplotu v klasické sauně. Délka pobytu v infrasauně je individuální, obvykle se pohybuje v rozpětí 25 až 40 minut.

Snadná montáž
Infrasaunové prohřívací kabiny se vyrábějí jako typizované stavebnice o různých velikostech pro jednu i více osob. Pro dvě osoby má obvykle šířku 122 centimetrů, hloubku 115 a výšku 195 centimetrů.

„Montáž je velmi snadná, nevyžaduje obvykle žádné stavební úpravy. Infrakabina nevytváří páru ani teplotu, která by poškodila okolí, proto může být instalována kdekoliv v interiéru. Není třeba budovat odpočívárnu, k ochlazení těla je plně dostačující vlažná sprcha. Nutná je rovná podlaha a elektrická zásuvka na 220 V s jištěním 10-16 A,“ vysvětluje Miroslav Fišl.

Spotřeba elektřiny je poměrně nízká - jednotlivý pobyt v kabině nestojí víc než pět korun. Také pořizovací náklady jsou přibližně srovnatelné s klasickou saunou. Jiná cena bude u kabiny z materiálu imitujícího dřevo, jiná z masivní borovice či kanadského cedru.

Není sauna jako sauna
Při výběru značky není dobré se ukvapit. Pozor je třeba si dát například na výrobce, kteří do kabin montují levné infrazářiče bez požadovaného certifikátu.

Ty pak nesplňují kvalitní léčebný proces, nebo jsou dokonce i zdrojem elektrosmogu. Vyplatí se proto získat před nákupem co nejvíc informací, případně se poradit s odborníky o technických novinkách.

Ne náhodou se o infrasaunách hovoří jako o „domácím lékaři“. Zejména zahraniční zkušenosti naznačují, že jde o nastupující trend bytového komfortu. Řeší problém, kdy klasická sauna byla výsadou pouze těch, kteří měli velký byt či rodinný dům.

Co je dobré vědět

* Domácí sauna může zvláště v zimním období posílit odolnost organismu proti chřipce a nemocem z nachlazení, přispět k udržení tělesné kondice.

* Infračervený systém spaluje 600 a více kalorií za půl hodiny saunování. Zatímco pokles váhy způsobený ztrátou vody při sportování je lehce nahraditelný tekutinami, spálené kalorie už zpět dodány nebudou.

* Složení potu v klasické sauně tvoří z 95-97 procent voda, v infrakabině je to jen 80-85 procent. Zbytek jsou tukové buňky a cholesterol, čpavek... V klasické sauně se vyloučí potem jen 5 procent škodlivin, v infrasauně 15 procent.

* Působení infračervených paprsků při saunování zlepšuje prokrvení kůže. Saunování zpomaluje stárnutí kůže, dochází při něm k hlubokému čištění pórů, k odstranění odumřelých kožních buněk a nečistot.

* Celulitidu tvoří vodní a tuková usazenina pod kůží. Hluboké prohřátí tkání a následné pocení pomáhá odbourávat tyto vodní a tukové usazeniny.