Stropní závěsné svítidlo - inspirace továrními svítidly je zcela zřejmá.

Stropní závěsné svítidlo - inspirace továrními svítidly je zcela zřejmá. | foto: Tchibo

Staré industriální lampy nevyhazujte. Patří k módním trendům

  • 21
Ani svítidlům se nevyhnula vlna industriálního nadšení. Různé industriální prvky se v poslední době uplatňují v architektuře, ale také v nábytku. Některé jsou nově vytvořené, ale ve starém duchu, jiné zrepasované a znovu použité.

Zachráněné a zrepasované tovární lampy patří v současnosti k velmi oblíbeným svítidlům. Vyniknou zejména v interiérech s vyššími stropy, které jsou typické třeba pro lofty. Pro standardní prostory se využívají spíše subtilnější svítidla nebo dokonce jen světelné zdroje zavěšené přímo na „opletených“ kabelech.

Svítidlo Industrial - provedení mosaz

„Skvěle vypadají barevné textilní kabely s wolframovými žárovkami nebo závěsná světla s kovovým tělem, na které je možné namotávat kabel, a tak libovolně měnit jeho délku. Takové světlo se ideálně hodí nejen nad jídelní či pracovní stůl, ale třeba i do koutku na čtení,“ říká Ivana Papíková ze světelného butiku Claro.

Základem industriálních svítidel je totiž jednoduchý tvar a praktičnost. Když se k tomu přidají i „retro“ wolframové designové žárovky, je módní svítidlo na světě. Pokud máte doma ještě někde na půdě nebo v garáží starou průmyslovou lampu, rozhodně ji nevyhazujte, i kdybyste ji nechtěli používat vy sami. Obchody s retro nábytkem a doplňky ji od vás rády odkoupí.

Obliba začala už v 50. a 60. letech

Obliba industriálního stylu je spojená právě s rozvojem loftového bydlení v 50. a 60. letech minulého století ve Spojených státech. Staré továrny, sklady a jiné opuštěné průmyslové prostory se začaly využívat k bydlení. Majitelé a architekti pro zařízení těchto interiérů často využívali původní prvky, a to včetně svítidel.

Když zásoby starých lamp došly, začaly se vyrábět nové, ovšem ve stylu původních a někdy dokonce s „tovární“ patinou. Další vlna jejich obliby přišla s nástupem betonových stěrek, kovu a skla, prostě minimalismu. K industriálním lampám má blízko i styl vintage.

Pro použití svítidel v industriálním stylu se vyplatí dodržet barevnost typickou pro staré tovární prostředí, tedy šedou, antracitovou nebo černou barvu. Pokud vám přijdou příliš chladné, lze sáhnout třeba po petrolejové.

Komu nestačí ani to, může dát přednost svítidlům s efektním provedením vnitřní strany svítidla, třeba v měděné, zlaté či stříbrné barvě. „Velmi efektní jsou také svítidla, která mají na vnitřní straně dekor. Zvenku tak máte dojem, že od šedé betonové polokoule nelze očekávat žádné překvapení, ale jakmile se podíváte zespodu, vykouknou na vás třeba stylizované květy. Pokud do něj navíc použijete žárovku s teplým světlem, rozhodně váš interiér příjemně zútulní,“ vysvětluje Ivana Papíková.

Tam, kde je třeba osvětlit některé části prostoru více, jako například pracovní nebo jídelní stůl, stačí podle ní přidat menší závěsná, stojací či stolní světla.

Fantazii se meze nekladou, a tak můžete zvolit svítidla inspirovaná filmovými reflektory, dílenskými světly nebo jakoukoli recyklovanou průmyslovou součástkou.

Porazzo - zvnějšku nenápadný beton, na vnitřní straně stínidla dekor
Porazzo - zvnějšku nenápadný beton, na vnitřní straně stínidla dekor

Lustr Porazzo - zvnějšku nenápadný beton, na vnitřní straně stínidla dekor

Barevně je sice dobré zůstat v industriální šedé až černé, ale protože se k tomuto stylu hodí také kontrastní žlutá, jasně červená nebo oranžová, lze oživit interiér i svítidlem v některé z těchto barev, případně použít měď, mosaz nebo chrom.

Svítidla v industriálním stylu je možné použít i na chodbách nebo v předsíních. Hodí se sem jakékoli „nástěnky“ z kovu nebo betonu. V koupelnách je pak třeba dát pozor, aby světla splňovala bezpečností normy pro vlhké prostředí.

Opuštěné industriální budovy vedly ke vzniku loftů

Obliba loftů začala v padesátých až šedesátých letech v New Yorku na Manhattanu. Do opuštěných továrních hal se nastěhovali umělci - sochaři, malíři či muzikanti s mizivými příjmy. Měli však nápady. Bývalé industriální objekty zařizovali podle svých potřeb. Za nimi pak přišli lidé, které lákalo kouzlo svobody a umělecké osobnosti.

Andy Warhol vytvořil v té době se svými kolegy Factory – patrně nejslavnější loftový prostor všech dob se stříbrnými tapetami.

Lofty často tvoří jediný otevřený obytný prostor. Vedle továrních hal se využívají také mlýny, pivovary, sýpky, trafostanice či doky. Pro rekonstrukce jsou vhodné zejména budovy se skeletovým a železobetonovým, nikoliv stěnovým konstrukčním systémem, protože u nich lze poměrně snadno provést potřebné úpravy, hlavně vložit patra s ložnicemi či pracovnami.