O kupovaném pozemku si nezapomeňte zjistit co nejvíce informací

O kupovaném pozemku si nezapomeňte zjistit co nejvíce informací | foto: Radek Cihla, MAFRA

Ideální doba na prodej pozemku. Nejvíce táhnou parcely v okolí Prahy

  • 8
Zatímco ceny novostaveb a panelových bytů poslala krize o pěkných pár procent dolů, pozemků se nijak výrazně nedotkla. "Svou hodnotu si na většině míst Česka udržely a poptávka po nich nijak významně nekolísala," potvrzuje Otakar Šmíd z realitní kanceláře AAAbyty.cz.

Kdo by si chtěl pořídit pozemek v samém centru hlavního města, bude mít pravděpodobně smůlu, volné parcely už se tady téměř nenajdou. Pokud mu nevadí jiné části metropole, dále od centra, ovšem také dobře dostupné, uspěje.

Ale měl by počítat s tím, že ho metr čtvereční pozemku bude stát nejčastěji od devíti do patnácti tisíc korun. Na první pohled to tak nevypadá, ale jsou to cifry, za něž by jinde měl třeba rozsáhlé polnosti i s obrovským rodinným sídlem.

Realitní server - Reality.iDNES.cz

Například v pražských Stodůlkách se nyní nabízí pozemek o velikosti 674 m2 za 9 197 000 korun. Ve Velké Chuchli pořídíte parcelu o výměře 466 m2 za 3 490 000 korun. A v Praze-Nebušicích se prodává volný pozemek o velikosti 773 m2 za 5 400 000 korun.

Za hranicí velkoměsta je levněji

V dnešní době se mnoho lidí stěhuje z centra metropole do měst a obcí za Prahou. A poptávka je nejen po hotových domech, ale právě i po stavebních parcelách.

"Nejvíce se prodávají pozemky v okrajových lokalitách Prahy a dále od hlavního města v příjemné dojezdové vzdálenosti. Velmi atraktivní je v současnosti například Mníšek pod Brdy, Praha-západ a lokality na jih v bezprostřední blízkosti metropole," vyjmenovává Otakar Šmíd.

Ceny pozemků se zde pohybují od dvou do šesti tisíc korun za metr čtvereční. Třeba v Říčanech u Prahy koupíte parcelu o rozloze 1 014 m2 za 4 199 000 korun, v Mnichovicích je na prodej pozemek o velikosti 792 m2 za 1 650 000 korun.

Satelity už nejsou tak oblíbené

Stále více se však upouští od bydlení v takzvaných satelitech. Ty jsou většinou vystavěné daleko za městem, takže lidé v nich mívají velké problémy s dopravou do zaměstnání či do školy, často chybí i jakákoli infrastruktura.

"Rodiny s dětmi, které se v dnešní době hojně stěhují za Prahu, dávají přednost bydlení ve starých zástavbách," potvrzuje Pavel Šíma, majitel stavební firmy AMOD.

Například v Jesenici v okrese Praha-západ se v současnosti prodává pozemek o rozloze 613 m2 ve starší zástavbě za 2 990 000 korun.

Pozor na sítě a přístupové cesty

Nabízejí se jak zasíťované, tak nezasíťované parcely. Metr čtvereční těch prvních vyjde o dva až čtyři tisíce korun dráž než těch druhých. Pokud pozemek nemá inženýrské sítě, je dobré si zjistit, zda se na ně lze připojit a jak.

"Při koupi pozemku se zajímejte i o to, co říká územní plán a k čemu je vlastně možné parcelu využít," radí David Černík ze společnosti Maxima Reality. "Důležitá je i přístupová cesta, a to jak z hlediska právního zajištění přístupu, tak technického stavu."

Ředitel Mnichovické realitní kanceláře Luboš Janoud dodává: "Ověřte si i to, zda souhlasí hranice pozemku s oplocením." Je dobré pátrat také po tom, jaké stavby budou stát v okolí - jestli se tam neplánuje třeba dálnice či průmyslová zóna.

NA CO SI DÁT POZOR

* Navštivte pozemek osobně, z fotografie inzerátu nepoznáte, co se nachází v okolí - jestli v blízkosti není skládka či hlučná silnice.
* Zajděte na místní obecní úřad a zjistěte si číslo pozemku, jméno vlastníka, historii parcely, omezení, která se na ni vztahují, účel pozemku, regulaci (povolená zastavěnost, počet podlaží budoucího domu, tvar jeho střechy atd.), právní zatížení parcely (věcné břemeno...).
* Ověřte si geologické poměry na pozemku. Stavba v místě vysoké hladiny spodní vody nebo na zasypané skládce se může prodražit.