Jako na vesnici si mohou připadat obyvatelé pražského Suchdola

Jako na vesnici si mohou připadat obyvatelé pražského Suchdola | foto: Ilona Šáralová, MF DNES

Ideální bydlení pro mladé rodiny v Praze? Lysolaje a Suchdol

  • 13
Do Lysolají a Suchdola, dvou menších městských částí na severním okraji Prahy, míří za bydlením stále více lidí. "Vidina bytu nebo domu na okraji Prahy láká hlavně mladé rodiny s malými dětmi," tvrdí majitel pražské realitní kanceláře Mikoláš Reality Zbyněk Mikoláš.

Hlavním důvodem je podle něj neustálé zvyšování cen pronájmů v Praze, k nimž se nyní přidala i deregulace nájemného v obecních bytech. Pronájem garsoniéry od majitele dnes stojí měsíčně kolem osmi tisíc korun bez poplatků, pronájem třípokojového bytu se pak vyšplhá na patnáct a více tisíc. "Proto si devadesát procent zájemců pořizuje vlastní bydlení na hypotéku. Měsíčně zaplatí podobně jako za pronájem, ale peníze jdou do vlastního," vysvětluje Mikoláš.

Jedny z nejlepších cen v Praze
Za kolik lze v Lysolajích nebo Suchdole koupit například starší rodinný dům, záleží na jeho stavu i velikosti pozemku. "Ze zkušeností vím, že v těchto pražských čtvrtích jsou domy levnější než například v jižních Čechách," říká Mikoláš. A tak se mnoha lidem vyplatí přestěhovat se k Praze, v níž je více pracovních příležitostí.

Ceny bytů jsou pak o více než dvacet procent nižší než o pár kilometrů dál v rezidenčních oblastech Prahy 6, například na Hanspaulce, v Dejvicích nebo v Bubenči. Proto i developeři v Suchdole a Lysolajích už několik let stavějí a i do budoucna chystají nové projekty bytových a rodinných domů.

"Samozřejmě, že se vzrůstající vzdáleností od Prahy 6 se ceny bytů snižují. Zatímco v Dejvicích se ceny pohybují kolem pětapadesáti tisíc korun za čtvereční metr, v Suchdole můžete koupit srovnatelný byt v cenovém rozmezí od čtyřiceti do čtyřiceti pěti tisíc korun za metr čtvereční," říká obchodní ředitelka oddělení prodejů bytů společnosti Maxima Reality Helena Kačerovská.

Nové nájemníky do Suchdola a Lysolají láká i to, že se celkem bez problémů dostanou do centra města, ale přitom si do přírody klidně odskočí i ve všední den. Mají ji za humny. V těsné blízkosti Suchdola se rozkládá skalní útvar Kozí hřbety a za ním je Tiché údolí.

To, že se do čtvrtí skutečně stěhuje hodně mladých rodin, navíc potvrzuje skutečnost, že chybějí místa ve školkách. Díky mimořádné dotaci hlavního města proto Suchdol ještě letos postaví jednu třídu ve školce navíc, a pokud příští rok získá další peníze, hodlá zrekonstruovat kuchyni a přistavět další třídu. V Lysolajích by nová školka měla přivítat téměř padesát dětí už v září.

Starousedlíci nejsou proti
Obě městské části nové developerské projekty nezatracují, ale trvají na tom, aby investoři zachovali vesnický ráz obcí. Stavějí se proto nižší budovy, spíše na okrajích, a pokud vyrostou nové byty i v centrální části, musí do okolí zapadnout.

"Jistě, existují zdařilejší a méně zdařilé projekty, ale zastupitelé městské části se snaží hlídat, aby nová výstavba nerušila okolí a zapadala do něj," říká architekt Petr Vaško. S tím souhlasí i obyvatel Suchdola Miroslav Kněžko. Bytové domy nejsou podle něho příliš vysoké a jsou citlivě umístěny na okrajích čtvrti. "Líbí se mi i byty na Suchdolském náměstí, pasují tam," soudí.

Nové byty přivedly do obcí služby
Nové projekty v Lysolajích a Suchdole přinášejí městský prvek bytových domů mezi původní zástavbu rodinných domků. "Nově vytvořená náměstí bytových domů se svými obchodními partery úspěšně oživila čtvrť jako takovou," tvrdí Vaško. Pro místní obyvatele to znamená, že dnes již i přímo v Suchdole naleznou mnoho služeb a odpočinkových aktivit. "A nejsou nuceni za nimi cestovat do centra," vypočítává přínos nové bytové výstavy na okraji architekt.

Počítejte s hlukem z letadel
Jediné, čeho se stávající i noví obyvatelé Lysolají a Suchdola obávají, je rozšiřování ruzyňského letiště, které by pro ně znamenalo další hlukovou zátěž, a to celé oblasti od Nebušic, přes Lysolaje, Suchdol a Sedlec až po Bohnice, Čimice a Dolní Chabry. Podle Kněžka, který v Suchdole bydlí již sedmadvacet let, si blízkost letiště lidé v obci uvědomují už dnes. Hlavně když vane východní vítr a letadla startují. "Letiště během let zmnohonásobilo provoz, takže se to někde odrazit musí. Ale jsou čtvrti, jako Přední Kopanina či Nebušice, kde jsou na tom kvůli hluku z letadel podstatně hůře."

Ohlédnutí do historie
Lysolaje
Lysolaje se postupem let změnily z typické zemědělské vesnice na příměstskou pražskou část. Historie spadá až do roku 1227. Tehdejší území Lysolají patřilo do majetku panovníka Českého království. Dnes mají Lysolaje přes tisíc obyvatel.

Suchdol
Suchdol založili Přemyslovci v 10. století. Nejstarší osídlení oblasti však dokazují archeologické nálezy z období před 300 tisíci lety. V druhé polovině 19. století v Suchdole pobýval malíř Mikoláš Aleš, který tam vytvořil cyklus Vlast. Od roku 1990 patří k Suchdolu také území Sedlce. V městské části je také kampus zemědělské univerzity.