Autorem miniaturního domku na kolečkách je Američan Jay Shafer.

Autorem miniaturního domku na kolečkách je Američan Jay Shafer. | foto: Profimedia.cz

Ideální bydlení nabízí miniaturní domek na kolečkách

  • 9
Američan Jay Shafer si postavil dům na přívěsu. Úsporné obydlí o velikosti 10 metrů čtverečních si pochvaluje. Nedovolí mu hromadit věci a může s ním pohodlně cestovat za prací.

Svůj první mobilní domek na přívěsu nazvaný Thumbleweed si Jay Shafer postavil v roce 1997. K úsporné stavbě ho donutil nedostatek přírodních zdrojů a s ním spojené obavy o stav životní prostředí. Jay je přesvědčen, že žít skromně je naší morální povinností.

Jeho společnost Thumbleweed Tiny Houses vyrábí mobilní domky o několika rozměrech. Nejmenší má plochu 6 m2 a největší celých 11 m2. Do tohoto "obra" se pohodlně vejde veranda, posezení, pracovní kout, kuchyň, sprcha se záchodem a lůžko pro dva.



Domky mají jednoduchou dřevěnou konstrukci pokrytou zvenku i zevnitř palubkami. Mezi stěnami je vysoce účinná izolace, kterou vyvinuli v NASA původně pro kosmické účely. Proto je možné v domku bydlet i za velmi chladného počasí.

Podlahy jsou z tvrdého dřeva, zdi z borovice. Okna i dveře jsou vyráběny na zakázku. Podobně jako karavan lze domek napojit na vodovodní řad. Odpadní voda se pak sbírá do nádrže a dále se využívá jako voda užitková, lze ji také napojit na povrchovou kanalizaci.

Toaleta se nabízí buď suchá, nebo ekologická kompostovací. Část elektrické energie je možné čerpat ze solárních panelů připevněných na střeše. Teplo mohou zajistit například malá kamínka na dřevo (doporučuje se norský Jotul 60) nebo plynové či elektrické topení. Řešení nabízí i olejový či keramický přímotop.

Miniaturní domek na kolečkách

Do minidomku se vejde vše potřebné, včetně ložnice v horním patře.

V kuchyňce je nerezová pracovní deska, vařič, malý dřez s průtokovým ohřívačem vody a pod pracovní deskou je vestavěná lednička a trouba. Na myčku již místo nezbylo. Miniaturní koupelna s umyvadlem a toaletou se povytažením plastových desek jednoduše promění ve sprchový kout.

Výroba domku na přívěsu trvá přibližně 500-800 hodin a od toho se odvíjí i cena. Nejmenší domek (6 m2) se prodává v přepočtu za 814 tisíc korun a největší (11 m2) pořídíte kolem 1 milionu. Cenu je však možné podstatně snížit použitím recyklovaných materiálů.

Mobilní domy v Česku  

Pro šikovné ruce

Jay Shafer ale myslí i na zapálené kutily. Těm nabízí za přibližně 20 tisíc korun stavební plány domku a seminář, na kterém se naučí mobilní obydlí stavět. Základní podmínkou je plochý přívěs bez postranic. Kvůli větší nosnosti se doporučují dvě nápravy.

Miniaturní domek na kolečkách

Na zahradě můžete domek využít jako pokoj pro hosty.  

Pojízdný domek si můžete vzít s sebou na dovolenou, strávit v něm víkend na rybách nebo ho použít jako mobilní kancelář. Na zahradě poslouží jako pokoj pro hosty či náhradní bydlení pro dospívající děti.

Nebo se v něm můžete usadit natrvalo jako Jay Shafer: "Můj dům splňuje všechny mé potřeby a nic moc ode mne neočekává. Tento jednoduchý a pomalý životní styl je pro mě luxusem, za který jsem vděčný."

nezapomeňte na dopravní předpisy

Přívěsy a jejich přestavby podléhají v České republice dopravním předpisům (přestavba silničního vozidla: §73 a 74 zák. 56 z r. 2001 Sb.), musí být schváleny pro provoz na pozemních komunikacích, mít technickou prohlídku, nesmějí překročit výšku 4 m, šířku 2,5 m a vaše vozidlo s přívěsem nesmí být delší než 18 m.