Vizualizace obývacího pokoje

Vizualizace obývacího pokoje | foto: vizualizace Kateřina Mlejnková

Ideálně zařízený obývací pokoj s velkou pracovnou

  • 74
Rodina potřebuje poradit se zařízením obývacího pokoje s krbem. V místnosti, kterou chce kompletně předělat, by měla vzniknout zároveň i dostatečně velká pracovna. Dále by rád z jednoho velkého dětského pokoje vytvořil dva menší pro dívky ve věku pět a osm let. Oba prostory by měly být barevně sladěny.

Celý prostor obývacího pokoje je rozdělen na dvě části dřevěnými trámy a krátkými příčkami. Manželé chtějí u okna vytvořit pracovnu s PC a dostatkem úložného prostoru pro šanony, knihy a také osobní předměty.

Rádi by tuto část oddělili pouze opticky, nechtějí vytvářet žádné příčky. Co se týče nové podlahy, preferují dub, spíše světlejší. Upřednostňují moderní jednoduchý nábytek, mají raději světlejší dřevo a nevadí jim ani sklo či kov.

Obývací pokoj s velkou pracovnou

Obývací pokoj 
Co se týče obývacího pokoje, volila jsem k dubové podlaze nábytek v bílé barvě, ale lze použít také barvu slonové kosti nebo béžovou.

Pracovnu jsem oddělila transparentní knihovnou, která nabízí dostatek úložného prostoru, který je přístupný nejen z pracovny, ale i z obývacího pokoje. Navíc jsem ji doplnila o posuvné skleněné desky, které tvoří pomyslná dvířka zabraňující přístupu a tvoří i estetický prvek celé stěny.

Obývací pokoj s velkou pracovnou 
Původní vzhled obývacího pokoje

Pracovna v desénu tmavšího dřeva
Vybavení pracovny je jednoduché, jedná se hlavně o dostatečně velký pracovní stůl, umístěný u okna s kvalitní pracovní židlí.

Dále jsem navrhla jen středně vysoké skříňky s úložným prostorem a místo pro křeslo s lampou. Vše je ve stejném barevném provedení, pouze část pracovny je v jiné barvě, aby tak vznikl větší kontrast mezi stěnou a nábytkem.

Abych oddělila obývací část od té pracovní, zvolila jsem nábytek v desénu tmavšího dřeva, které zároveň prostor více zútulní.

Obývací pokoj s velkou pracovnou

Jedná se především o dvě sestavy skříněk a konferenční stolek, další nábytek zde již není. Pohovka je rohová, doplněná o křeslo a taburety. Prostor je vzdušný s minimem nábytku a dobrým přístupem na balkon.

Podstatné je také dobré zastínění oken, rozhodně bych vypustila stávající konzole s krátkými záclonkami, které jsou nevhodné, nevypadají dobře a jejich funkce je nulová.

V obývací části jsem na stěnu nepoužila žádnou barvu. Celý prostor je dost velký a jakékoliv barevné experimenty mu nesvědčí. Také jsem si všimla množství rostlin, které čtenář vlastní, takže je potřeba počítat s dostatkem místa i pro ně.

Obývací pokoj s velkou pracovnou

Řešení dětského pokoje
Čtenář si dále přál z jednoho velkého dětského pokoje vytvořit dva menší pro děvčátka ve věku pět a osm let. Zařídit by je chtěl tak, aby sloužily i do budoucna. To znamená, že by se zatím nepořizoval veškerý nábytek. Co se týče těchto pokojů, neuvádí žádné specifikace a chce vše pouze sladit s obývacím pokojem.

Protože vstup do pokoje z chodby nelze nikam posunout a problémem by byly i dvoje dveře vedle sebe, rozhodla jsem se vytvořit první místnost jako šatnu. Prostor by mohl sloužit i jako malá vstupní předsíňka do obou pokojů.

Obývací pokoj s velkou pracovnou

Dva pokoje a šatna pro malé slečny
Do šatny jsem navrhla dvě sestavy vestavných skříní v bílé barvě, aby místnost neztmavovaly, a na čelní stranu jsem umístila velké zrcadlo, které opticky celý prostor zvětší a v šatně je samozřejmě nezbytné.

Nakonec jsem zrcadlo ještě opakovaně umístila na vedlejší stěnu a před něj jsem postavila odkládací toaletní stolek s židličkou, který není nutností, ale může být velice praktický, především pokud se jedná o šatnu pro dvě slečny.

Po úpravě vznikly dva celkem velké pokojíčky, dostatečné pro umístění lůžka, pracovního stolu, komody nebo dalšího nábytku. Nechtěla jsem pokojíčky přeplácat nesmyslnými barevnými tapetami a zbytečnými skříňkami. Vše je čistě účelné a jednoduché.

Obývací pokoj s velkou pracovnou

Nábytek je v desénu světlého dřeva a bílé. Barvy jsem zvolila pouze na protilehlé stěny a na stěny, kde jsou okna. Jedná se ovšem o nejsvětlejší odstíny žluté a zelenkavé. Žádné tmavé ani výrazné barvy.

Zbylý volný prostor může čtenář využít pro umístění hraček a jiných předmětů, a protože děti ještě nechodí do školy, není zatím nutný ani pracovní stůl.

Orientační rozpočet:
*Zhotovení vestavných skříní do šatny: 60-85 000 Kč
(bez podlahové krytiny) - cena se odvíjí od vnitřního vybavení skříní. 
*Zhotovení nábytku do dětských pokojů: 60 000 Kč
(včetně židliček, bez osvětlení a podlahové krytiny)
*Zhotovení nábytkového vybavení obývacího       
pokoje včetně pohovky a koberce: do 100 000 Kč
(bez osvětlení a podlahové krytiny)
*Zhotovení nábytkového vybavení pracovny včetně dělicí stěny knihovny: do 100 000 Kč
(bez osvětlení a podlahové krytiny)

Za týden 2. listopadu vám představíme úpravu dalšího bytu, který si k proměně vybrala interiérová návrhářka Kateřina Mlejnková.

Připravili jsme pro vás poradnu - Proměna bytů. Na e-mail nebo na adresu iDNES.cz - Bydlení, Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5-Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografii původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Vždy jednou týdně představíme vybraný byt zároveň s návrhem architekta nebo bytového designéra na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.

Proměny bytů - Všechny články zde