I zahrada by se měla před vetřelci chránit

- Pohled do zahrady, kde místo krásných rostlin zejí jen díry po lopatce, je tristní. Zejména pokud vás neomalený poberta připraví o cenné bonsaje z japonské zahrady, pečlivě opatrované kaktusy ze skleníku či jiné vzácné botanické kousky. Živé poklady v zahradě je třeba chránit. "Zabezpečovací systémy pro ochranu zahrad se skládají z řady součástí obdobně jako domovní," vysvětluje Miroslav Němec z firmy ATIS group, s.r.o., která se kromě prodeje zabývá i vlastním vývojem bezpečnostních zařízení.
Podněty od detektorů, které zachytí nevítaného hosta (dokážou odlišit vás i vašeho psa), vyhodnocuje řídící ústředna a ta předává pokyny výstupním zařízením, aby vyhlásily poplach.

Jak to funguje

Pro zabezpečení zahrad se používají takzvané detektory pro perimetrickou ochranu. Velice důležitá je nejen správná volba jejich umístění a dokonalé upevnění, ale také kvalita zařízení, které musí odolávat nepříznivým povětrnostním podmínkám a mrazu. "V exteriérech se pro detekci obvodu pozemku používají aktivní infrazávory. Zjednodušeně řečeno jde o závoru tvořenou dvěma jednotkami, z nichž jedna vysílá paprsky a druhá je přijímá. Pokud někdo tyto paprsky naruší, detektor tuto informaci okamžitě předá dál," vysvětluje Miroslav Němec. Závory se vyrábějí s různým dosahem od několika metrů až do sta a více metrů. K dokonalé ochraně však jedna závora rozhodně nestačí. Musí se jich instalovat tolik, aby neviditelný paprsek přetínal všechny přístupové cesty nebo aby ohraničoval celý pozemek kolem dokola. Proto se často používají o něco levnější infrapasivní detektory, které zaznamenávají pohyb jen v určité části pozemku. Finančně náročnější, ale zcela nejdokonalejší je použití perimetrických kabelů, které se zakopávají na pozemku pod zem, takže na první pohled nejsou vidět. Výhodou je minimální riziko falešných poplachů, nevýhodou vysoká cena (řádově statisíce). "Vrata do zahrady, stejně jako dveře a okna skleníku můžete zabezpečit také pomocí magnetických detektorů. Do skleníku se používají společně s audiodetektory tříštění skla," radí Miroslav Němec, "máte-li na zahradě nebo na terase několik skvostů, jako například staré cykasy nebo araukárie v přenosných nádobách, upevníte detektor zespodu květináče. Jakýkoliv pohyb spustí poplach." Zahradu lze stejně jako dům chránit pomocí elektronického systému. "Po zachycení podezřelého podnětu je signál z detektoru předán zabezpečovací ústředně. Právě ona je mozkem celého systému, který rozhoduje o vyhlášení poplachu a nepřetržitě kontroluje funkčnost všech prvků systému," vysvětluje Přemysl Chlád z firmy P-alarm, "ústředna řeší i postup při případném vloupání."

Co dokáže elektronika

Existuje mnoho různých typů ústředen, které se liší množstvím detekčních zón a programových výstupů, velikostí paměti událostí, počtem uživatelských kódů a uživatelským komfortem. V zásadě však jde o jediné - do jaké míry je ústředna schopna eliminovat falešné poplachy a přesně vyhodnotit, zda se po zahradě potuluje darebák s lopatkou za pasem nebo kotě od sousedů. Výhodné jsou ústředny, které mají větší počet samostatných okruhů, takzvaných podsystémů. Ty lze dobře využít pro zabezpečení domu, garáže i zahrady současně. Jednotlivé zabezpečovací okruhy je možné zapínat a vypínat nezávisle na ostatních. Zahrada a garáž tak mohou být hlídány celou noc, zatímco dům, v němž lidé poklidně spí, zůstává nestřežen. Pokud ústředna rozhodne o vyhlášení poplachu, aktivují se připojená výstupní zařízení. Často to bývá siréna, která by měla zloděje odradit svým pronikavým zvukem. A však dnes, kdy někde něco neustále houká a lidé přestali na tyto alarmy reagovat, doporučují odborníci jiné řešení. Současné trendy směřují jinam - neprodleně informovat majitele a hlídací službu. Za paušální měsíční poplatek (v rozmezí od 500 do 2000 korun) je možné sjednat připojení na pult centrální ochrany, který spravuje policie či bezpečnostní agentura s výjezdovou skupinou. "Pro ty, kteří si tento komfort nemohou dovolit, existují i jiná výstupní zařízení. Například automatický telefonní hlásič dokáže zavolat až na 16 telefonních čísel a předat předem namluvenou zprávu o poplachu. Tam, kde není telefonní linka k dispozici, vám pomůže takzvaná GSMbrána, jež předává signál prostřednictvím mobilní sítě. Kvalitní brány dovedou současně rozeslat SMS zprávy, aby jejich funkce byla co nejspolehlivější a provoz nejlevnější," upozorňuje Přemysl Chlád. Další možností je použití pageru (krátkovlnného vysílače) s dosahem od jednoho do tří kilometrů. Ten má význam hlavně v případě, kdy v blízkém okolí bydlí odvážný příbuzný nebo známý, který se po vyhlášení poplachu přijede na vaši zahradu urychleně podívat.

***

Pokud si chcete pojistit svou botanickou sbírku v domě, na zahradě či ve skleníku, počítejte s tím, že od určité částky bude pojišťovna vyžadovat elektronické zabezpečení s patřičnými atesty. Kutilové se zde proto příliš neuplatní. Pokud zařízení namontovaná svépomocí nebudou mít certifikát o funkčnosti od registrované firmy, který je nezbytné předložit při oznámení pojistné události, pojišťovna platit nebude.

Kaktusy