Podkrovní koupelna v modrém kabátu

Podkrovní koupelna v modrém kabátu | foto: Pavel Balcar

I v malé koupelně se dají dělat velké divy

  • 46
Chystáte se k přestavbě koupelny, tak aby byla moderní a zároveň pohodlná, přestože je dost malá? Jak na to, když místa je tak málo? Zvolit sprchový kout, nebo by se tam snad vešla i vana? Nezoufejte, díky široké nabídce se nemusíte uchýlit k žádnému kompromisu.

Koupelny přestávají být v poslední době místem pouhé rutinní každodenní hygieny. Čím dál více je zřejmý trend vytvořit z ní místo příjemné pohody a odpočinku, místo, kde se fyzická hygiena snoubí s duševní relaxací.

V současné době je na trhu nabízeno množství produktů různých světových výrobců a designérů, různých cenových a kvalitativních kategorií, které nám dopomáhají takové místo z naší koupelny vytvořit.

A to i v případě, že se v koupelně potýkáte s nedostatečným prostorem a při jejím zařizování či rekonstrukci musíte přemýšlet o každém centimetru.

Mnoho výrobců sanitárního zařízení se totiž na tento problém snaží reagovat v rámci svých možností - prostřednictvím výroby van a umyvadel určených pro malé koupelny nebo tipy, jak lépe, komfortněji a účelněji využít daný prostor.

Vany do nejmenších koupelen
Průzkumy z českých koupelen ukázaly, že většina domácností má ve své koupelně vanu. "Pokud je vana i pro vás základem koupelny a potřebujete získat místo pro další zařízení, řešením jsou vany klasického obdélníkového tvaru, ale menších rozměrů, například 120 krát 70 centimetrů," říká Dana Zítková ze společnosti Ravak.

Další variantou jsou vany určené speciálně do malých prostor, tedy navržené asymetricky. Například se vyrábí vana ve tvaru kapky. Je tedy velmi originální a navíc praktická.

I přes skromné vnější rozměry totiž poskytuje díky atypickému tvaru, větší hloubce a kolmé oblasti zad nečekaný prostor a pohodlí při koupání. K těmto vanám jsou k dostání i umyvadla ve tvaru kapky. Design umyvadla a vany tak spolu korespondují, navíc dokážou díky optimální vzájemné kombinaci odbourat zbytečně nevyužité místo.

Atypická klasika
K dostání jsou i vany s klasickým tvarem, jen na jedné straně zúžené. Přesto umožňují komfortní koupel. "V hlavové části je široká klasických 80 centimetrů a celá vana má oblý tvar," vysvětluje Tomáš Andrejsek ze společnosti Kaldewei.

"To zajišťuje, že člověk, který si vychutnává svou koupel, má dostatek prostoru k pohybu horní části těla. Prostor pro nohy je na jedné straně zúžený, šetří tak místo, ale člověka ve vaně tento fakt nijak neovlivňuje."

Se stejným vytvarováním se nabízejí i sprchové vaničky. Fakt, že vana i sprchová vanička do sebe perfektně pasují, nabízí řadu možností řešení prostoru pro všechny malé a úzké koupelny. Takový set totiž zabere jen 1,7 metru čtverečních.

Vana a sprchový kout v jednom
Mít v koupelně vanu i sprchový kout je snem mnoha lidí. Jenže praxe bývá docela jiná. Kvůli omezeným prostorovým možnostem není možné do nemalého množství koupelen - zejména panelákových - obojí nainstalovat, přestože nabídka sortimentu je široká. Prostě jsou malé příliš.

"Potom je asi nejlepším řešením doplnění vany sprchovou zástěnou," říká Tomáš Andrejsek z Kaldewei. Často navíc jde o vany asymetrické, částečně připomínající rohové. Jak se od sebe liší? V čem jsou jiné?

"Pohodlné a bezpečné sprchování umožňují především kolmé stěny v její sprchové části. Díky sedátku navíc při sprchování nemusíte jen stát," popisuje Dana Zítková.

"Tvar vany a její rozměry 105 krát 140, 150 nebo 160 centimetrů spoří podle potřeby místo." Řešení se tak najde pro každý prostor.

Sprchové kouty a dveře
Je-li koupelna skutečně příliš malá, nebo se prostě jen raději sprchujete, zvolte raději sprchový kout. I sprchování může být maximálně pohodlné, pokud kout vybavíte sprchovým sedátkem nebo hlubokou sedací vaničkou.

"Další možností, jak vyřešit prostor pro sprchování, je vyzdít prostor ve tvaru ,U', takzvanou niku, a místo celého sprchového koutu s vaničkou zakoupit jen sprchové dveře. Získáte tak opravdu velký prostor pro sprchování," radí na závěr Dana Zítková z Ravaku.