Rodinný dům za 1 500 000 korun

Rodinný dům za 1 500 000 korun - Atypická dřevostavba s dispozicí 3+kk a užitkovou plochou 73 metrů čtverečních přišla majitele na jeden a půl milionu korun. | foto: Dalibor Glück, MF DNES

I v levném domě se dá dobře bydlet

  • 74
Vlastní rodinný domek nemusí být pouhým snem ani pro ty, kdo nemají nadprůměrné příjmy. Malý se dá totiž pořídit už za milion, o něco větší, plně dostačující i pro rodinu s dětmi, již za milion a půl, a to dokonce na klíč. Koupili jste si parcelu vybavenou inženýrskými sítěmi. Teď už jen začít stavět.

Ale na stavbu samotného domku vám zbývá, a to včetně hypotéky, jen půldruhého milionu korun.

Nezoufejte, i za tyto relativně malé peníze se dá postavit kvalitní rodinný dům s moderním designem. Pouze bude o něco menší, než je obvyklý standard a než odpovídá zažitým představám.

Spokojeně v něm však můžete žít i tak. Potvrdil nám to starší manželský pár z Vážan u Kroměříže, jehož malý, ale neobvyklý a zároveň velice útulný domek v této ceně jsme navštívili.

Dříve bydleli v paneláku, v bytě 3+1. Když děti vyrostly a odstěhovaly se, začali uvažovat o změně. Po úvahách se rozhodli, že si pořídí rodinný domek; komfortní pro dva, ale dostačující i pro více lidí. Třeba když přijedou děti s rodinami.

Architekt Milan Rak jim doporučil stavební pozemek na krásném místě, kde dříve byly ovocné sady. Spousta vzrostlých stromů jim ihned učarovala. Měli jedinou obavu: pozemek je hodně úzký, dům se na něj nevejde.

Prosklené patro
Architekt přišel s neobvyklým řešením. "Navrhl jsem jednoduchý objekt minimálních rozměrů, tvarů a materiálů, položený jako kus nábytku na travnatém koberci zahrady," říká architekt Milan Rak z ateliéru Archteam.

"Cílem bylo spojit vnitřní a vnější prostor bez pocitových hranic, tedy tak, aby byl současně možný kontakt mezi lidmi navzájem i mezi lidmi a přírodou." A výsledek stojí za to.

Skeletová konstrukce je z dřevěných hranolů, opláštěná velkými dřevěnými biodeskami, a to jak zvenku, tak v interiéru. S výjimkou stěny orientované na západ. Ta je celá prosklená včetně koupelny.

Prosklené jsou dokonce i všechny stěny v interiéru. Stavba trvala pouhých šest měsíců. Dům je patrový, v přízemí vstoupíte do malé haly, zbytek zabírá obývací prostor, to znamená pokoj, kuchyň a pracovna. V létě ho lze propojit se zahradou.

V patře se nachází ložnice, koupelna a zimní zahrada, která slouží zároveň jako pokoj. Všechny stěny mezi jednotlivými místnostmi v patře jsou skleněné. Takže z koupelny se můžete bez problému podívat, co se děje v obýváku. A chcete-li mít soukromí, stačí zatáhnout žaluzie.

Objevili výhody dřeva
"Když jsme poprvé viděli architektonický návrh, byli jsme trochu zaskočeni," přiznávají shodně majitelé. Představovali si totiž klasický domek se sedlovou střechou, navíc zděný.

"Necítíme se ale jako odborníci, a proto jsme se nakonec rozhodli důvěřovat architektovi. Vše jsme nechali na něm včetně řešení interiéru. A vyplatilo se to. Hned při první návštěvě, kdy byl dům dokončen, jsme si ho zamilovali," vyprávějí manželé.

"Dnes tento pro mnohé lidi atypický dům považujeme za skutečný šperk." Na dřevo jako stavební materiál nenechají dopustit. Objevili již totiž jeho nesporné výhody. Vypadá neustále dobře a je nenáročné na údržbu. "Stačí vždycky jen otřít prach. A taky se nemusí malovat," říká paní domu.

Mnoho lidí má k domům ze dřeva nedůvěru. Mají strach, že jeho životnost je příliš krátká. Tyto obavy jsou však neopodstatněné. Životnost dřevěných domů je totiž zcela srovnatelná s těmi zděnými. U obou kvalita záleží na výběru zhotovitelské firmy.

"V případě dřevostaveb je důležité obrátit se na firmu, která se dřevem umí skutečně pracovat," říká architekt Milan Rak. "Nejvíce totiž záleží právě na kvalitě a zpracování dřeva." Nespornou výhodou je i fakt, že dřevostavbu je možné stavět i přes zimu, kdy za stavební práce zaplatíte méně.

Budiž světlo a teplo
Tak trochu šok způsobily v prvním momentě majitelům i skleněné stěny, zvláště v koupelně. "Ale stačil první pohled večer z vany do zahrady a bylo vyhráno," vzpomíná paní domu. "A dnes už si vůbec neumím představit žít v domě s klasickými okny. To světlo, které díky prosklení máme, by mi totiž velmi chybělo."

Dalším kladem skla je jednoduchá údržba. Stačí ho prý jen setřít. Potřebné náčiní s teleskopickou rukojetí je běžně k dostání ve všech drogeriích.

Velké prosklené plochy logicky navozují otázku, zda není vytápění domu příliš náročné. "Pokud je dům dobře zateplený a jsou použita kvalitní izolační skla, není se čeho obávat," vysvětluje architekt Milan Rak. "Dá se dosáhnout dokonce i parametrů nízkoenergetického domu." Navštívený dům je však "obyčejný".

Jako zdroj tepla jsou zde použity přímotopy. "Ty ale moc nepoužíváme, bohatě stačí topit v krbových kamnech," popisuje pán domu. "A i v těch se musí topit jen mírně, protože jinak je tu horko."

To je dáno tím, že dům je prostě malý. Ale také jednou specialitou - odhaleným komínem, který uvnitř slouží jako jeden velký radiátor pro celý dům. Architekt použil pouze vnitřní rouru komína, zbytek, tedy skelnou vatu a druhý plech, vynechal. Namísto toho je komín obalen železnou síťkou, aby se nikdo nespálil.

Majitelům rodinného domku tak ani po pěti letech, co zde bydlí, ke spokojenosti nic nechybí. Naopak. Líbí se jim zde stále víc. Také díky tomu, že postupně "dorůstá" zahrada.

,