Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

I v domě za milion se dá dobře bydlet

  13:51
Dům za cenu bytu ­ kdo z nás ještě tuto reklamu neviděl? Je vůbec možné pořídit rodinný dům do milionu korun? Je takový dům kvalitní a splňuje všechna potřebná kritéria? Tyto a mnohé další otázky si klade mnoho lidí.
Dům za cenu bytu ­ kdo z nás ještě tuto reklamu neviděl? Je vůbec možné pořídit rodinný dům do milionu korun? Je takový dům kvalitní a splňuje všechna potřebná kritéria? Tyto a mnohé další otázky si klade mnoho lidí. Odpověď zní většinou ­ ano.

Cenu nového domu ovlivňuje mnoho faktorů. Jeden z nejdůležitějších je to, zda si ho člověk nechá postavit na klíč od firmy, nebo se do jeho stavby pustí sám svépomocí. "Takto stavěli domy naši rodiče, případně prarodiče, kteří jinou možnost neměli," říká předseda České komory architektů Jan Štípek. "Pokud je člověk zručný kutil, na stavbu příliš nepospíchá a řadu věcí si udělá sám, výrazně ušetří," doplňuje. Avšak pokud budoucí majitel domku nemá čas, nechce se stavbou příliš zabývat a potřebuje rychle bydlet, pak je pro něj rozhodně lepší svěřit celou práci stavební firmě.

Projekt podle představ
Spousta lidí, kteří si nechávají stavět domy na klíč od firmy, zvolí typový projekt, který je výrazně levnější. Projekt na dům za dva miliony stojí kolem třiceti tisíc. "Člověk si ale nechá postavit dům, kterých je stejných kolem něj mraky, a zaplatí za něj docela dost peněz," říká architekt Břetislav Lukeš. "Neuvědomuje si, že kdyby oslovil architekta, aby mu vyprojektoval menší domek podle jeho představ, za projekt zaplatí sice deset až patnáct procent ceny domu, ale konečná suma bude výrazně nižší," vysvětluje.

Pro příklad: mladí lidé si chtějí postavit domek 3+1. Architekt nakreslí dům, jehož cena bude 1 200 000 korun. Projekt stojí 150 000 korun, takže celková suma za nový dům - bez pozemku - bude 1 350 000 korun. "Moc nechápu mladé lidi, kteří původně žijí s rodiči v bytě tři plus jedna v paneláku, nemají moc peněz, a přesto si nechají postavit obrovský drahý dům podle typového projektu. Přitom šikovný architekt umí vyprojektovat kvalitní dům pod milion korun," říká.

Technologie a materiál
Přestože jsou Češi poměrně konzervativní a vyhledávají spíše klasické cihlové domy, přibývá i příznivců modernějších technologií, jako jsou dřevěné či montované domy z nejrůznějších materiálů. Jejich cena bývá ve srovnání s cihlovými příznivější. "I když lidé příliš těmto technologiím nevěří, zkušenosti z ciziny mluví rozhodně pro," říká majitel společnosti MTD (Moderní technologie pro dům) Bohumír Švec, který se zabývá stavbou domů z desek ze slisované slámy Stramit.

"Montované domy se stavějí v cizině desítky let a jejich obliba stále roste především díky jejich nízké ceně. Kdo vám dnes postaví dům tři plus jedna za osm set padesát tisíc korun?" ptá se. Bohumír Lukeš však zastává názor, že cena jiných montovaných domků z dřevotřísek nebo podobných materiálů není ve srovnání s klasickými cihlovými výrazně nižší než za hranicemi. "Technologie montovaných domů nejsou u nás zaběhnuté," říká Lukeš, který proti těmto technologiím rozhodně nic nemá.

"Zatímco v USA nebo v Kanadě se sežene materiál na takový domek v každém hobbymarketu, u nás je to složitější. Myslím si, že desetiprocentní rozdíl cen mezi technologiemi dřevotříska a cihla je málo. V případě třiceti procent už je to o něčem jiném. Montované domy bývají dobré, sám jsem jeden projektoval."

Další možnosti
Stavbychtivý člověk však není omezen jen cihlou nebo montovanou technologií. Existují i jiné varianty, jako je dřevo, hlína nebo sendvičový systém betonové konstrukce, takzvaný Velox. "Avšak vypadá to, že ani alternativní technologie nevycházejí cenově nijak výrazně příznivě.
Nehledě na to, že například k betonu mají našinci určitou averzi," říká Jan Štípek. Dodává, že kvalitní dům musí mít dobrou izolaci. A ta je drahá.

Ušetřit lze na vybavení
Cenu nového domu ovlivňuje samozřejmě i vnitřní uspořádání a vybavení. Kvalita bydlení totiž rozhodně není odvislá jen od výše faktur, ale od vtipného přístupu autorů. "Například dispoziční řešení domu s velkým množstvím chodeb, výklenků a jiných ztracených míst je vyhazování peněz. Naopak v domě musí být využita všechna místa a kontinuálně navazující prostory," upozorňuje architekt Štípek.

Martin Mudra ze společnosti Hornet Line z Kladna, která staví levné cihlové domy, dodává, že důležité je, aby na co nejmenší zastavěné ploše byl co největší obytný prostor. "Čím méně příček, tím lépe z hlediska ceny," říká. Samo vybavení domu, jako je sanitární keramika, obklady, dlažby a podlahy, ale i okna, dveře či kování, také může výrazně ušetřit tolik potřebné finance. "Když projektuji levný domek, snažím se ušetřit i na těchto komponentech. Proč používat drahé dlaždice, když s trochou fantazie vystačím i s levnějšími za dvě stě korun na metr čtvereční nebo i méně," ptá se Břetislav Lukeš.

Standard versus nadstandard
Jak je možné, že zatímco jedna firma nabízí dům 5+1 za dva miliony korun, jiná postaví podobný o půl milionu levněji? Přitom obě tvrdí, že jejich dům je kvalitní? Většinou je to otázka standardního vybavení. Zatímco dražší firma má v ceně za standard zahrnut i balkon, komín, podlahové topení, plovoucí podlahy nebo ploty, levnější firma považuje tyto vymoženosti již za nadstandard a v případě, že je nový majitel vyžaduje, musí připlatit. Záleží na každém zájemci, zda mu ke štěstí stačí domeček bez balkonu, nebo zda trvá na velké terase či poměrně drahých eurooknech.

Standard levnějšího domu
Například v ceně základního vybavení levného cihlového domu, který staví firma Hornet line, je započítána hrubá stavba bez plotu a terénních úprav, dřevěný krov, betonová střešní taška, zdicí materiál (Porotherm, Supertherm...), keramický strop, štukové omítky, dlažby a obklady tuzemské výroby v ceně do 250 Kč/m2.

Dále obyčejná plastová okna, sádrokarton v podkroví, kovové zárubně, česká keramická sanita - plechová vana a pákové baterie, plynový nebo elektrický kotel Dakon 24kW, radiátory, elektrické rozvody v mědi, vypínače, zásuvky, vodovodní a kanalizační rozvody, ale i typový projekt. Jiné firmy udávají ceny domů bez projektové dokumentace. Ta může být v řádech desetitisíců, ale i statisíců.

A jak je to se zateplením? Levné cihlové domy ho většinou nijak výborné nemají. Většinou použijí menší tloušťku tvárnic a polystyren jako izolaci nebo větší tloušťku (40 nebo 44 cm) bez dalšího zateplení. Tepelný odpor sice v obou případech odpovídá české normě, ale zázraky se čekat nedají.

Pozemek může být dražší než samotný dům
Nedílnou součástí ceny domu je také pozemek, na kterém bude stát. Pro stavbu malého domu nemusí být nijak veliký. Přesto v Praze nebo ve větších městech může být dokonce dražší než dům.

Zatímco v metropoli stojí metr čtvereční pozemku průměrně 2321 korun (na Žižkově dokonce 3336 Kč), v jižních Čechách je to 275 korun. Kromě toho záleží také na terénním profilu. Pokud totiž dům stojí ve svahu, částka za zemní práce a základovou desku se podstatně zvýší. "Složitý terén může prodražit stavbu nového domu až o deset procent," dodal Břetislav Lukeš.

CO OVLIVŇUJE CENU BYTU

1. Velikost

Čím menší domek, tím levnější.

2. Materiál
Cenu domu ovlivňuje nejen výběr stavebního materiálu, ale i oken, podlah, obkladů, sanity a dalších komponentů.

3. Dispozice
Čím méně nevyužitého prostoru, méně chodeb a příček, tím větší úspora peněz.

4. Projekt
Typové projekty bývají výrazně levnější než individuální. Materiál 2

5. Stavba
Stavba svépomocí je levnější než dům "na klíč". Úspora je o to výraznější, o co je stavebník zručnější kutil.

6. Pozemek
Nejen cena pozemku, ale i terénní profil ovlivní konečnou sumu za bydlení. Čím členitější terén, tím jsou dražší zemní práce.

Za kolik se dá pořídit levný dům?

Po loňských povodních vyhlásila Česká komora architektů soutěž "Úsporný dům 2002". Jednotliví architekti připravili 66 návrhů levných domů, z nichž dvaadvacet vybrala odborná porota pro bližší posouzení. Jde o menší kvalitní domy, jejichž stavba může přijít i na méně než milion korun. Představujeme tři z nich.




Autor:
  • Nejčtenější

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvačka Rezková bydlí v Letňanech. Překonala tragédii a život nevzdává

17. dubna 2024

Jako na houpačce žije svůj život zpěvačka Šárka Rezková, prožila několik lásek a jednu životní...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

S čím přijeli čeští designéři a výrobci ohromit Milán: židle, sklo a vany

18. dubna 2024

Týden nabitý designem čeká návštěvníky už 62. ročníku veletrhu Salone del Mobile Milano, který...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...