I panel lze rozřezat jako kus dortu

Změna je život, jak se často říká. Pokud někoho omrzí jeho panelový byt, nemusí se hned vrhnout na realitní kanceláře nebo nabídky výměny bytů. Stačí se obrnit trpělivostí a začít bourat a přestavovat. Ovšem s rozmyslem.

Co se jednou zbourá, to se už jen těžko uvádí do původního stavu. Proto by jakémukoliv bourání v bytě měl předcházet návrh nového stavu. Podle rozsahu prací se žádá o stavební povolení, stavební ohlášení, nebo se práce mohou provést bez jakéhokoliv oznamování úřadům. Pokud někdo neví, do jaké kategorie stavební úpravy v jeho panelovém bytě spadají, bývá nejsnazší konzultovat vše na příslušném stavebním úřadě.

Než se začne bourat

I když má někdo byt v osobním vlastnictví, nemůže si dělat, co chce. Každou rekonstrukci musí schválit také vlastník panelového domu. Pokud jde o obecní byty, tam musíte požádat o povolení u odboru místního úřadu. U družstevních bytů je důležitý souhlas družstva. Jakmile dostanete souhlas příslušného majitele objektu, můžete zažádat o stavební povolení na stavebním úřadě. Pokud pro vaši radost ze změny bytu postačí pouze výměna oken, oprava obkladů či omítek, pak jde většinou o takzvané udržovací práce. Ty lze většinou udělat bez povolení. "U nás v paneláku dlouho nikdo nechtěl zvětšovat malé kuchyně vybouráním příček. Když jsem se k tomu rozhodl, zjistil jsem, že je zrovna tato zeď částečně nosná," svěřuje se Pavel Šlajs z Ostravy. Při bourání příček by mělo stačit ohlášení, ale pozor - při stavbě panelových domů se používaly různé konstrukční systémy. Někde se tak mohlo stát, že takzvané nenosné zdi plnily nosnou funkci. "Proto je nejvhodnější při jakémkoliv bourání panelových zdí nechat si poradit od statika," upozorňuje Jiří Zvoníček ze stejnojmenné pražské firmy, která se zabývá rekonstrukcemi i stavbami. "Většina bytových družstev mívá svého statika, který zná konstrukční systém daného domu a může zákazníkovi poradit nejlépe."

Práce pro odborníky

Pokud se někdo rozhodne pro větší změny v dispozici svého bytu, měl by se poradit či si nechat udělat návrh od architekta nebo stavaře. Ani samotné stavební práce se nedoporučuje dělat svépomocí. Zdi bývají nejčastěji panelové, a na ty je potřeba jiného nářadí než majzlíku a kladiva. "Při přestavbách panelových bytů se používají například stojanové vrtačky pro jádrové vrtání či stěnové pily. Těmi můžete klidně vyříznout přesný otvor v panelu pro nové dveře," vysvětluje jan Šimeček z brněnské firmy Vymyslický, která patří v tuzemsku doslova k průkopníkům v demolici panelových domů. Vhodné stavební mechanismy si lze vypůjčit, a pak se seznámit pomocí návodu s obsluhou, ale výsledek nemusí být takový, jaký si představujete. Pořizovací ceny různých pil do panelů se pohybují od půl do jednoho a půl milionu korun. Je vhodnější, když je bude obsluhovat odborník. Diamantové vrtání a řezání je pod takzvaným vodním výplachem. To znamená, že se pouští voda na zuby pily či vrtáku, takže se při tom nepráší.Voda se odsává průmyslovým vysavačem, takže nevyplavíte sebe ani souseda. Ceny za práci, které si firmy účtují, ovlivňuje řada faktorů. Mezi jiným i počet pater v domě, zda je tam výtah, ale především tloušťka vyřezaného betonu a opotřebení nástrojů, například diamantových kotoučů. Při rekonstrukčních pracích je ovšem třeba dodržet určité zásady. S nimi vám většinou bezpečně poradí statik. U bourání celých příček je posouzení statika také nutné. Příčky se mohou o sebe opírat, navíc obsahují výztuž a jsou kotveny do sebe nebo do nosných konstrukcí. Proto se bourají tak, že se postupně rozřežou na menší kusy. Větší kusy by totiž neodnesl ani Arnold Schwarzenegger ve svých nejlepších letech. Zásah do nosných zdí musí samozřejmě posoudit statik a práce by měli provádět pouze odborníci. Dalším problémem je likvidace suti. Tu nemůžete vyhodit jen tak do popelnice. Pokud práce provádí firma, bývá součástí smlouvy o dílo i odvoz veškerého odpadu. Jestliže se někdo rozhodne, že suť odstraní sám, může si objednat kontejner. Zaplatíte nejen za jeho půjčení, ale i odvoz materiálu a jeho uložení na skládku. Cena závisí například na druhu odpadu nebo vzdálenosti skládky. Doklad o likvidaci suti je vhodné si uschovat pro případnou kontrolu, kam byl vybouraný materiál odvezen.

Co je vhodné dodržovat

* Práce by neměly být prováděny ráno před sedmou a večer po dvadvacáté hodině. Mají končit dříve, protože málokterý nájemník by vydržel hluk po sedmé hodině večer.

* Ostatní obyvatelé domu by měli být informováni o stavebních úpravách, například písemným oznámením, kde se uvádí i předpokládaná doba stavby a případné uzavření stoupacích potrubí.

* Nezapomeňte na úklid společných prostor v domě, jako jsou chodby a výtahy.

* Bývá vhodné dohlížet na stavební práce i úklid domu, případně si pozvat odborníka, který bude kontrolovat hlavně ty části, které jsou skryty ve zdi nebo v podlaze, například rozvody elektrického proudu či vody.