Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

I domy z katalogu jsou zajímavé

Rodinné domy postavené podle katalogu dnes stojí téměř všude - malé, velké, moderní, klasické, extravagantní i kýčovité - většinou odrážejí vkus majitele nebo jen aktuální nabídku trhu. Stavějí se zajímavé katalogové domy? Většina odborníků odpovídá: Ano, ale zatím málo. Vzhled domů, které si může zájemce vybrat z katalogů, se za poslední dobu přece jen změnil.

Rodinný dům z katalogu - Rodinný dům z katalogu | foto: Holiday - Pacific Homes - Bohemia

„Podnikatelské baroko“ s ozdobnými prvky a barevnou fasádou mnohdy vystřídaly střízlivější a jednodušší linie. Kromě tradiční cihly a betonu se více používají přírodní materiály, jako je dřevo, ale uplatňují se i kov a sklo.

Podle Pavla Bursíka ze společnosti Lias Vintířov vycházejí katalogové domy z požadavků nejčastěji realizovaných projektů a navrhují se tak, aby maximálně vyhovovaly určité skupině zákazníků. Výhodou katalogového domu je nižší cena projektu a jeho rychlejší dodání.

Levnější a rychlejší bývá i stavba, která se většinou dělá na klíč pár měsíců, u montovaných domků mnohdy několik týdnů. Dobré je ale pro zákazníka také to, že vidí konečný vzhled domu a zná předem rozpočtové náklady.

A druhá strana mince? Projekt katalogového domu jde však jen těžko přizpůsobit individuálním potřebám. Za veškeré změny se platí, a tak se nakonec může dost prodražit. Lidem, kteří mají rádi originalitu, se navíc nemusí líbit riziko, že v jejich blízkém okolí mohou vyrůst podobné, nebo dokonce stejné domy.

Projekt z katalogu je levnější
Katalogové projekty se prodávají nejčastěji jako dokumentace ke stavebnímu povolení, je tedy možné podle nich stavět. K ceně je pak ale nutné přičíst projekty přípojek, osazení domu, venkovní úpravy, zpevnění plochy, oplocení a další.

„Cena tak vzroste až na dvojnásobek,“ tvrdí architekt Mojmír Hudec z ateliéru ELAM. „Ale i tak můžete ušetřit více než polovinu nákladů za srovnatelný individuální projekt.“

Katalogové projekty totiž většinou bývají levnější než individuální. „Stojí od 20 do 80 tisíc korun,“ říká Ivan Hoffmann ze společnosti Hoffmann. „Naproti tomu individuální projekty od renomovaných architektů stojí zhruba deset procent z ceny domu, tedy 200 až 800 tisíc i více.“

Kde najdete zajímavé katalogové domy

* www.central-group.cz
* www.haas-fertigbau.cz
* www.holidaypacific.cz
* www.gservis.cz
* www.porothermdum.cz
* www.archteam.cz
* www.hoffmann.cz
* www.upruhonickeobory.cz
* www.architea.cz
* www.dumjednimtahem.cz
* www.hanse-haus.cz
* www.okplan.cz
* www.euroline.cz
* www.welfast.cz
* www.rdrymarov.cz
* www.certiko.cz

Eva Koláčková z firmy Central Group dodává: „Projekt u nás stojí 38 tisíc korun a je okamžitě k dispozici. Když se klient rozhodne stavět na pozemku od naší firmy, je projekt zdarma.“

U některých společností stojí hotové projekty překvapivě podobně jako ty individuální. „Výrobní dokumentace i výroba jsou totiž vždy připravovány speciálně pro každý dům, bez ohledu na to, zda se jedná o katalogový dům, nebo individuální projekt,“ vysvětluje Ivan Kraus z firmy HanseHaus.

Domy podle katalogu se většinou stavějí na klíč, tedy s nějakým standardním vybavením nutným k bydlení. Ceny mohou být různé - od dvou třeba až do deseti milionů korun.

Hromadná výstavba většího množství domků má tu výhodu, že potom nejsou „každý pes - jiná ves“. Pokud developer postaví více domů a pak je prodává, bývá výstavba zpravidla levnější, protože domy se stavějí podle jednoho projektu, jednou technologií, zjednoduší se příprava výstavby, opakují se materiály, stavební prvky, konstrukce, zlevní se doprava.

Ale když se budoucím majitelům něco z vnitřního zařízení nebude líbit, musí se s tím smířit nebo to po zakoupení domu na své náklady předělat.

„Katalogový domek v rámci hromadné výstavby bývá obvykle levnější než při individuální výstavbě. Včetně pozemku odhaduji rozdíl až na třicet procent,“ tvrdí Robert Hofman z firmy HMArchitekti. Staví-li se však při hromadné výstavbě dům podle přání klienta, moc se neušetří.

Stejně jako při hromadné výstavbě, je někdy možné ušetřit při koupi montované stavby z katalogu. Nikoli na materiálu, ale na nákladech za práci, protože prefabrikované stavby jsou rychleji hotové.

Změny se mohou prodražit
Do většiny katalogových projektů je možné v různé míře zasahovat. Ovšem u montovaných staveb je to mnohem složitější. Pokud zákazník oznámí změnu včas a není nutné nic bourat, nemusí se to odrazit v ceně. Je-li změn více, mohou se prodražit a nakonec katalogový projekt může mít cenu individuálního.

„Změny se převážně účtují sjednanou hodinovou sazbou podle skutečných nebo předem odhadnutých hodin. Ta se pohybuje od 350 do 800 korun,“ říká Pavel Křeček, člen představenstva České komory autorizovaných inženýrů a techniků. Radim Fojtík z firmy Euroline k tomu dodává: „Změny provádíme za příplatek, ceny jsou různé podle rozsahu - od dvou tisíc až do 10 či 15 tisíc korun.“

Nejčastější úpravy se týkají dispozice domu - posunutí příčky nebo zřízení další místnosti. Hodně se také poměrově mění velikosti pokojů. Častým požadavkem je třeba i spojení kuchyně s obývacím pokojem či naopak.

Žádané je rovněž posunutí okna či dveří, vyřešení vstupu z domu přímo do garáže, doplnění topného systému o podlahové vytápění, instalace centrálního vysavače... Obklady, další povrchy a jejich barevné řešení pak záleží jen na výběru klienta.

Zájemci všech věkových kategorií
„Katalogové rodinné domy jsou vhodné pro ty, kteří nechtějí mít starosti a nemají individuální nároky na bydlení,“ říká Eva Koláčková.

Jsou to buď mladí lidé, kteří si kupují startovací dům, financují jej úvěrem a volí menší a střední stavby, nebo lidé středního věku, již chtějí zlepšit stávající bydlení a z prodeje bytu či staršího domu zaplatí nový, většinou vyšší kategorie.

Starší lidé pak vybírají menší domky. „Našimi zákazníky jsou lidé, kteří mají stálý příjem a dosáhnou na hypotéku,“ říká Věra Ottová z firmy Architea Projekt. „Většinou je jim okolo třiceti let a zakládají rodinu. Nebo jsou to starší manželé, kteří uvolňují městské bydlení dospělým dětem.“ Finančně patří zájemci o domky z katalogu hlavně do střední příjmové skupiny.

Podle architekta Miloslava Sedláčka z ateliéru Arna jsou početnou skupinou i lidé s tvůrčím přístupem, kteří si listováním v katalogu dotvářejí představu o vlastním domě a buď ho tam najdou, třeba s nějakou úpravou, nebo přicházejí s požadavkem na kompilát z několika projektů.

Jak vybírat dům z katalogu

1. Nerozhodujte se ukvapeně
Zmapujte si nabídku domů na trhu. Velké firmy prodávají katalogy s fotografiemi či vizualizacemi. Téměř každá má také internetové stránky s přehledy domů. Porovnejte nabídku a s rozhodnutím nepospíchejte.

2. Ujasněte si požadavky
Zvažte své finanční možnosti a požadavky na dům - jak žijete, jaké místnosti využíváte, kolik jich opravdu potřebujete, kolik lidí bude dům obývat. Pozor také na velikosti úložných prostor a hlavně garáže - větší auta se do minimálního předepsaného rozměru nevejdou.

3. Myslete na budoucnost
Vyvarujte se koupě architektonicky, dispozičně nebo technicky zastaralého projektu. Rodinný dům má sloužit dlouho, proto by měl umožňovat změny podle měnících se potřeb rodiny. Vnitřní uspořádání by mělo být variabilní, s možností rozšiřování. Zajímejte se také o provozní náklady domu, hlavně o jeho energetickou náročnost.

4. Obejděte se bez příkras
Arkýře, balkony, stříšky či členité půdorysy nejen zvyšují cenu stavby, ale podléhají také módě, takže za několik let budou „out“.

5. Poraďte se s architektem
O vybraném projektu se poraďte s nezávislým architektem, lépe odhalí možná rizika. Poradí také s umístěním domu na pozemku podle okolní zástavby a vzhledem k světovým stranám.

6. Změny hlaste předem
Pokud chcete na domě něco změnit, třeba posunout či odstranit příčku, zřídit další místnost, změnit velikosti pokojů, spojit kuchyň s obývákem nebo posunout okna či dveře, oznamte to firmě s předstihem. Za každou změnu se sice většinou platí, ale pozdější požadavky budou ještě dražší a na vyřízení budete čekat déle.

Autoři:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvačka Rezková bydlí v Letňanech. Překonala tragédii a život nevzdává

17. dubna 2024

Jako na houpačce žije svůj život zpěvačka Šárka Rezková, prožila několik lásek a jednu životní...

Obývací kuchyň od designéra majitelku překvapila. Je lepší než si vysnila

20. dubna 2024

Kateřina si s manželem pořídila byt 3+kk v novostavbě na pražském Barrandově. Než se do něj...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...