I do kuchyně patří květiny

Zatímco v obývacím pokoji či hale může být dominantním prvkem velká juka či benjamínek, v kuchyni se s květinami většinou šetří.
Zatímco v obývacím pokoji či hale může být dominantním prvkem velká juka či benjamínek, v kuchyni se s květinami většinou šetří. Ale ani tam by neměly chybět.

Zelené rostliny

Slabé světlo, teplo, ale i kolísání teplot, to vše by měly vydržet květiny v kuchyni. Například ledviník dobře roste i tam, kde nemá nadbytek světla. Tato pokojová kapradina dorůstá více než 90 centimetrů, pokud má ovšem přiměřeně velký květináč nebo závěsný koš. V něm vypadá opravdu dekorativně. Zajímavě vypadá v závěsném košíku také parožnatka. Tato kapradina se ve volné přírodě přichytí kořeny na kmeny či větve stromů a živí se rozkládajícími zbytky rostlin, které se hromadí v dutinách hostitele. Měli byste ji občas rosit, ale kapičky vody, které si parožnatka shromažďuje na listech, neotírejte, mohli byste porušit jejich jemný povrch. Ideální je jednou týdně celou rostlinu ponořit na třicet minut do odražené vody, ve které mohou být i živiny. Další rostlinou se zelenými listy je šáchor. Ten používali už staří Egypťané k výrobě pergamenu. Hodí se do kuchyně a i do koupelny (pokud má okno). Pro svůj život vyžaduje totiž dostatek světla, ale ne přímé letní slunce. Nejvhodnější je severně či východně orientované okno. Vzhledem připomíná sítinu či trávu. Hlavně pro začátečníky je vhodný Cyperaceae alternifolius. Má celistvější tvar a dorůstá maximálně do výšky 30 až 50 centimetrů. Květináč byste měli udržovat stále ve vodě, protože jakmile vyschne, pak do 24 hodin zežloutnou listy šáchoru.

Rostliny s květy a plody

V kuchyni se dobře vyjímají i pokojové květiny pěstované pro plody. Ty sice nebývají jedlé, ale ani jedovaté. Zvláště na okenním parapetu se bude dobře vyjímat korálový mech - netera. Připomíná smaragdově zelené polštářky s poléhavými stonky. Na podzim se na něm objevují oranžové bobule. Netera má ráda světlo, ale nesnáší letní slunce. Paprika ozdobná má zase v zimě kuželovité oranžově červené vytrvalé plody. Vyhovuje jí výslunný parapet. Oblíbenou květinou babiček byla Campanula isophyla, které říkávali ženich a nevěsta. Jméno dostala podle toho, že má mnoho květů ve tvaru zvonku. Někdy se jí žíkává i betlémská hvězda. Můžete si ji koupit v obchodech už od jara. Tato plazivá rostlina vynikne i v závěsných květináčích. Pokud chcete, aby si zachovávala celistvější tvar, je nutné ji každé jaro ostříhat přírůstky. V létě ji můžete nechat i venku na zahradě či terase, ale ne na přímém slunci. Potřebuje ovšem dostatek vody, proto by zemina měla být pořád vlhká. Z dalších kvetoucích rostlin může kuchyňské prostředí zpestřit i brambořík, hyacint, prvosenka, azalka či fialka.

Bylinky na parapetu

Nejvhodnějšími rostlinami v kuchyni jsou samozřejmě bylinky. Jsou okamžitě k dispozici, takže chuť jídla zpestříte čerstvým kořením, ale provoní i místnost. Mnoho bylinek je totiž celkem nenáročných, takže snesou pěstování za oknem. Stačí je pouze vysít do květináčů či si je koupit v obchodě a pravidelně je přiřezávat, aby nepřerostly. Mezi nejoblíbenější patří pažitka, kterou byste měli pěstovat spíše na polostinném místě. Mátu kadeřavou a mátu peprnou je vhodné často zaštipovat, protože rostou velmi rychle. Máta peprná se přidává třeba do čaje při zažívacích potížích. Bazalka zas dodá chuť různým salátům. Pokud se objeví květní poupata, uštípněte je. Rozmarýnem se dochucují jídla z vepřového a jehněčího masa. Bylinkové království může doplnit také petrželka, dobromysl (žvýkání listů pomáhá při bolesti zubů), šalvěj, tymián, mateřídouška, vavřín, kopr či majoránka.