Rekonstrukce půdy není krátkodobý proces a mohla by narušit dobré vztahy se sousedy

Rekonstrukce půdy není krátkodobý proces a mohla by narušit dobré vztahy se sousedy | foto: Profimedia.cz

I byt pod střechou má svá úskalí

  • 0
Rekonstrukce půdy není krátkodobý proces. Zajistěte, aby stavba co nejméně obtěžovala ostatní sousedy v domě.

V hlavní roli zkosené stěny. Tak by se dalo stručně charakterizovat bydlení v podkroví. Právě od nich se totiž odvíjí atypičnost těchto bytů. Půdní vestavby a bydlení pod střechou má mnoho lidí spojené s romantickou představou.

Je to tak i proto, že většina bytů vzniká jako originály budované na míru. Dva stejné byste našli jen stěží. Majitel mívá obvykle prostor pro ztvárnění svých představ o životním stylu. Při přestavbě půdy a především při jejím zařizování je však třeba překonat různá úskalí.

"V prvé řadě je nutné zjistit, zda a kdy bude vydáno stavební povolení a jestli je schválena výstavba výtahu," varuje Renata Holaňová z realitní kanceláře STING. Pak je dobré prověřit stav domu, konkrétně nechat posoudit jeho statiku. Zbudováním nových bytů v půdním prostoru totiž dojde ke značnému zatížení zbytku budovy.

Atraktivních půdních prostorů ubývá. Sehnat se dají pouze "pod pultem"

"Každý, kdo uvažuje o koupi půdy, by měl využít služeb odborníka, který dokáže posoudit zdraví nosných trámů, stav střešní krytiny, ale i stropů a vnitřní instalace," upozorňuje Aleš Ježek z realitní kanceláře Home Sweet Home. Půdní byt je také třeba napojit na stávající rozvody vody a odpadu. Mnohdy se však zjistí, že jsou také ve zcela nevyhovujícím stavu.

Je také nutné dům na stavbu připravit. Výhodné je, když bude možné stavební materiál dopravovat mimo společné prostory domu. To se týká i odvozu stavebního odpadu. Rekonstrukce půdy není krátkodobý proces a mohla by narušit dobré vztahy s ostatními nájemníky již na začátku.

"U nově kolaudovaných bytů v Praze bývá podmínkou rovněž vyřešená možnost parkování," poukazuje na další úskalí Radka Králiková z realitní kanceláře Remax Ability. "Pokud nelze parkovat ve dvoře, řeší se to například smlouvou s nejbližším placeným parkovištěm."

Orientace východ-západ je lepší než sever-jih

Řešení bytu určitě ovlivní orientace půdy ke světovým stranám. Podle odborníků jsou vhodnější ty s osou východ-západ. Osa sever-jih totiž znamená jednu půlku bytu neustále vystavenou sluníčku, druhou zase ve stínu.

V obou případech se však každý, kdo uvažuje o půdní vestavbě, bude potýkat s otázkou izolace. V létě proto, aby zabránil nadměrnému přehřívání interiéru, a v zimě naopak únikům tepla.

Ostatně plísně a zatékání jsou také nejčastějším důvodem reklamací stavebních prací. Dobře vyřešená izolace a optimální větratelnost jsou tudíž základem pohodlného bydlení v podkroví. Komfort ještě může zvýšit klimatizace.

Jak si byt vnitřně uspořádat? Dispozice se zpravidla odvíjí od velikosti půdorysu. Nelze totiž využít celou plochu, ale podle sklonu a výšky střechy jen dvě třetiny, někdy dokonce pouze polovinu. Běžně je totiž možné využívat jen ty části bytu, které mají takzvanou podchodnou výšku, tedy 1,8 metru a více.

"Je třeba si uvědomit případné potíže se zkosenými stěnami také v souvislosti s bytovým zařízením," upozorňuje Aleš Budín z realitní kanceláře AAAbyty.cz. To je téměř vždy nutné nechat vyrobit na míru. Ke slovu tedy přicházejí vestavné skříně. Ty je možné vyrobit v libovolné výšce. Na míru je často nutné nechat udělat také kuchyňskou linku.