Hypotéka nad zlato? Výhodný je i pronájem

  11:00
V záplavě výhodných nabídek na hypotéky a stavební spoření může mít mnoho lidí pocit, že bydlení v pronájmu je prehistorická záležitost na úrovni sporáku na dřevo či suchého záchodu na dvorku. Zadlužit se a splácet, ale bydlet ve svém je přece tak jednoduché. Snadné možná, jenže překvapivě ne vždy ideální.

Sdílení bytu neboli sharing má řadu výhod | foto: Profimedia.cz

Na to, že si studenti či mladí lidé pronajímají byty, aby mohli bydlet sami, si už jejich rodiče zvykli. V okamžiku, kdy si najdou zaměstnání a mají partnera, však od nich okolí očekává podpis pod hypotékou stejně jako před lety pod novomanželskou smlouvou. Je to ale správně?

Hypotéka na celý život
Mladých lidí, kteří si koupí vlastní byt či dům za hotovost, není mnoho. Většina si bydlení pořizuje na půjčku. Část peněz má našetřeno, část - a většinou tu podstatně větší - hradí hypotéka. "Nemovitost - byt či dům - sice představuje spolehlivé vlastnictví, ale není třeba se do ní vrhat bezhlavě," varuje Pavel Velebil ze společnosti Tide reality.

"Lidé si často pořizují hypotéku zbytečně brzo. Neuvědomují si, že hypotéku nelze přestat splácet, jinak přijdou o byt, ale také o hodně, co do bydlení vložili. Banky mívají tvrdé sankce, nelze dělat jednoduše změny, když chybí dva či tři roky do skončení fixace úroku. Byt v pronájmu umožňuje řešit mnohem pružněji životní situace, třeba případný rozchod. Při snížení příjmu si lze najít rychle menší a levnější byt. A hlavně u pronájmu mohou mladí lidé spořit, aby k hypotéce mohli přidat své úspory. Možnost snížit půjčovanou částku pokládám za velmi důležité, vždyť u dlouhodobých hypoték zaplatí klient i dvojnásobek. Bývá běžné, že lidé kolem třicítky dosahují maximálních příjmů a mají zaměstnání, které je uspokojuje, zatímco v pětadvaceti teprve hledají - sebe, vztah i profesi. Ověří si také, zda je jejich vztah skutečně perspektivní. Proto není nutné vrhat se do ní bezhlavě," vypočítává Pavel Velebil důvody, proč se vyplatí hypotéku odložit o několik let.

Typický příklad? Mladá dvojice kolem 25 let má pocit, že jejich vztah vydrží do konce života. Partneři si pořídí hypotéku, naspořeno však mnoho nemají, protože to na škole logicky nestihli, dvě stě padesát tisíc ze stavebního spoření stačí sotva na vybavení kuchyně. Podepsáním hypotéky si hodně svážou ruce. Většinou se omezí možnost cestovat do zahraničí, provozování nákladnějších sportů, auto se musí kupovat na další půjčku. V případě rozpadu vztahu bývá nutné byt prodat a následné vypořádání nebývá vůbec jednoduché ani příjemné. Nebo naopak přijde dítě, ale tím se výrazně sníží příjmy a také schopnost splácet hypotéku, přitom finanční zálohy nebývají žádné. A co pak? Samozřejmě lze prodat byt i s hypotékou, ale pouze s velkou finanční ztrátou.

Nutné je proto nepodléhat vlastním emocím ani masivním reklamám. Často působí velmi přesvědčivě - hypotéka se rovná částce za pronájem bytu, který vám nikdy nebude patřit, takto investujete do svého! Developeři však jaksi zapomínají dodat, že k hypotéce je nutné připočítat ještě náklady na energie, příspěvek do fondu oprav - a rázem se částka může bez problémů zdvojnásobit. Občas se objevují i přesvědčivé tabulky dokazující, jak výhodné řešení představuje hypotéka. Jenže se zde porovnávají například ceny pronájmů v lukrativních čtvrtích města se splátkami hypoték v bytových projektech v okrajových čtvrtích.

"Uvědomme si, že na prvním místě v hodnocení bytu bude vždy lokalita. Ta určuje cenu!" tvrdí Jaroslav Horký z realitní společnosti Horren. "Začínat s bydlením v pronajatém bytě má řadu výhod. Koupit rychle byt na dluh bez ohledu na jeho budoucí tržní cenu jen proto, že chci bydlet společně s partnerem, není žádné terno," říká s přesvědčením.

Pro koho pronájem
Ponechme stranou rodiny, které bydlí v pronájmu už desítky let v obecních bytech. Postupná deregulace nájemného vede k tomu, že přibývá stále více bytů i domů k pronájmu. Kdo jej ocení nejvíc? "Určitě lidé, kteří nemají čas nebo chuť se zabývat starostmi o byt. U komerčního nájemného se o vše stará majitel. Dnes už není problém si najít zařízený byt včetně pračky a myčky, když se cokoli rozbije, stačí zavolat majiteli a ten vše zařídí. Nabídka v současné době převyšuje poptávku, proto se 'páni domácí' musí snažit," říká Pavel Velebil.

Na trhu pronájmů sice chybějí malé byty za nižší částky, ale tento problém dnes řeší řada mladých tím, že si velký byt pronajme více lidí a nájem se rozpočte. Mohou si tak dopřát dokonce byt v centru nebo tam, kde je čilý městský ruch, a tedy blízko za kulturou, což této věkové kategorii většinou vyhovuje. Toto sdílení bytu - sharing neboli spolubydlení, kdy se všichni podílejí rovným dílem na pronájmu a často i na domácích pracích - má řadu výhod. Od finančních úspor až po docela dobrou možnost zvyknout si na určitá a hlavně nezbytná pravidla.

"Člověk se naučí pořádku a určité toleranci, rychle pochopí, že dělení prací na mužské a ženské není do života vůbec praktické. Bývá běžné, že se například spolubydlící střídají v přípravě večeře pro ostatní, takže se každý naučí vařit," vzpomíná na své zkušenosti architekt Hynek Maňák, který bydlel v Austrálii rok v bytě s dalšími pěti studenty.

Právě mladí lidé, kteří strávili určitou dobu na studiích v zahraničí, kde jde o běžnou formu bydlení - Austrálie, Irsko i jinde - tak nemají problém žít ještě několik let po návratu v bytě, kde se potkávají v kuchyni či koupelně s dalšími spolubydlícími. Naučí se samostatnosti i tomu, že nikdo po nich vanu nebo dřez v kuchyni uklízet nebude. Pro partnerský vztah zcela neocenitelné! 

Pozor na smlouvy
Vedle těch, kteří si byt pronajímají, musejí logicky existovat ti, již stojí na druhé straně barikády, tedy pronajímatelé. Jejich pozice není až tak jednoduchá. Ani kvalitní podnájemní smlouva je totiž nemusí ochránit před řadou nepříjemností, od vytopení sousedů přes poškození vybavení až po nezaplacené telefonní účty. Proto se také běžně vybírají kauce (obvykle ve výši jednoho nájmu) a požaduje se zaplacení pronájmu jeden až tři měsíce dopředu. Pevné telefonní linky jsou už výjimkou.

Pokud někdo pronajímá byt v družstevním vlastnictví, měl by si uvědomit, že potřebuje souhlas družstva. Za ten se zpravidla také platí. Mnohá družstva mívají svá pravidla pro souhlas s pronájmem, často se nepovoluje vlastnictví zvířat (psů, ale i koček), výhrady bývají i proti příslušníkům některých národnostních skupin.

Byty v osobním vlastnictví lze pronajmout přímo nebo přes realitní kancelář. V každém případě je nezbytná dobrá smlouva, která spočívá mimo jiné v jasně dané výpovědní lhůtě a kontrole bytu před předáním a po skončení pronájmu, aby se jednotlivé strany nemohly vymlouvat na to, kdy daná závada vznikla. Zpravidla se doporučuje nespojovat částku za pronájem s úhradou za energie. Takzvaný paušál totiž logicky svádí k tomu, že nájemce nemá důvod šetřit vodu, plyn či elektrický proud. Zisk z pronájmu samozřejmě podléhá dani z příjmu, na což někteří rádi zapomínají. Náklady investované do bytu či domu - koupě nábytku, spotřebičů, malování - se však samozřejmě odečítají.

Více se dočtete v časopise Living 4/2007.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zámečku Schwarzenbergů vzniklo unikátní bydlení i díky památkářům

26. března 2024

Je skvělé, když se staré stavby zrekonstruují a opět slouží svému účelu. Jindy je však ještě mnohem...

Rihanna chce za penthouse zesnulého Perryho půl miliardy. Vlastnila ho rok

29. března 2024

Luxusní penthouse ve 40. patře mrakodrapu The Century v Los Angeles, který má čtyři venkovní terasy...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...