Pokoj v hotelu Bílá růže byl upraven nanotechnologiemi. | foto: Archiv pureSPACE Solution

První hypoalergenní hotel v Evropě je ošetřen nanotechnologiemi

  • 20
Hotel Bílá růže v Písku nabízí hostům vzduch, který se čistí sám, postel, ze které se nepráší i koupelnu čistou bez úklidu. Jako první Evropě se totiž může pochlubit hypoalergenním pokojem ošetřeným nanotechnologiemi.

To, že v populaci přibývá alergiků, je smutná realita. I proto se v hotelu Bílá růže rozhodli upravit  jeden pokoj pomocí nanotechnologií, které mají v tuzemsku už poměrně dlouhou tradici a využívá je řada výrobců.

Stěny pokoje jsou upraveny nanonátěrem TiO2, postel je vybavena antialergickými lůžkovinami s nanotkaninou. Křesla a celá koupelna jsou ošetřeny hydrofobním nástřikem.

„Vzduch v pokoji je svěží i bez větrání, i když se zrovna odstěhovali hosté po několika dnech. Rozdíl oproti jiným pokojům je diametrální,” tvrdí manažerka hotelu Eva Marešová. Koupelna se stále leskne, křesla odpuzují špínu a z přikrývek se nepráší. „Myslím, že užití nanotechnologií je budoucnost v hotelnictví,” říká Marešová a dodává, že letos plánuje nechat ošetřit i další pokoje.

Aplikace nástřiku

Pokoj, který se čistí sám

„V hotelu Bílá růže jsme použili nejmodernější technologii. Nanonátěry TiO2 aplikované na stropech reagují se světlem, a dochází zde tak k fotokatalýze. Vznikají silné reaktanty, ty rozkládají veškeré nežádoucí organické látky, které jsou v místnosti,” vysvětluje Lukáš Konečný, vedoucí projektu pureSPACE Solution.

Mikroorganismy jsou podle něho nejen zabity, ale jejich mrtvá těla se díky reaktantům následně dokonale spálí. Navíc si nedokážou proti nátěru vytvořit odolnost.

Postel byla vybavena prachuvzdornými přikrývkami, polštáři a protiroztočovými povlaky na matrace z nanotkaniny. Ta má póry veliké pouze 80 nm.

„Rozměr roztoče je 420 tisíc nanometrů, jeho alergen je veliký tisíc nanometrů, tudíž nemají šanci projít do výplně lůžkovin. Postel tak zůstává čistá a nepráší se z ní,“ tvrdí Konečný.

Hydrofobní nástřik v koupelně je založen na principu lotosového efektu, u něhož dochází ke shlukování vody do kuliček. Perličky kapaliny se pak „skutálí” z povrchu a odeberou s sebou nečistoty, které tam předtím ulpěly. Vana a umyvadlo se tak čistí samy a křesla s hydrofobní ochranou odpuzují špínu, vodu, oleje a pot.

Účinný záchyt mikroorganismů 99,0 %

„Naše produkty byly testovány v několika na sobě nezávislých ústavech, a to v Textilním zkušebním ústavu v Brně, na Technické univerzitě v Liberci, ve Státním zdravotním ústavu v Praze, v Technickém a zkušebním ústavu stavebním Praha a v Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv v Brně. Tyto ústavy nám potvrdily 100% nezávadnost a bezpečnost našich produktů, zároveň je shledaly velmi vhodnými pro alergiky,” prohlašuje Lukáš Konečný.

Aplikace nástřiku

U lůžkovin byl ověřen účinný záchyt mikroorganismů ≥ 99,0 % a také byl prokázán záchyt prachových částic ≥ 99,9 %. U nanonátěru TiO2 byla potvrzena fotokatalytická účinnost ≥ 98 % teoretického maxima a byl shledán jako vysoce účinný proti plísním. Potvrdil se i samočisticí efekt od bakterií, virů, pachů a alergenů.

Projekt pureSPACE Solution zastřešují firmy nanoSPACE, Nanotrade a Advanced Materials JTJ a je součástí projektu Asociace nanotechnologických firem Česko je nano.